Biz Kimiz?

“Star Wars Bölüm I: Gizli Tehlike”nin sloganında söylendiği gibi, “her efsanenin bir başlangıcı vardır” – ve elbette YıldızSavaşları oluşumunun da bir başlangıcı var. Bu hikaye, on yılı aşkın bir zaman önce, çok da uzak olmayan bir galakside, sadece başka Star Wars hayranlarını bulmak amacıyla yola çıkan bir avuç gencin, yıllar içinde devasa bir aileye dönüşen bu oluşumu nasıl şekillendirdiklerini anlatıyor. Türkiye’de de çok ciddi hayranların varolduğunu tüm dünyaya gösteren, yeni nesilleri bu efsaneyle tanıştırırken eski hayranların yepyeni alanlara erişmesini sağlayan, düzenlediği ödüllü yarışmalarla Star Wars sevgisini yayarken önceden varolmayan materyallerin Türkiye’ye gelmesine ön ayak olan, zamanının çok ötesinde bir içerik sunan bu topluluğun hikayesi 2001 yılında başlıyor…

Mayıs 2001

``Jedi & Sith`` i Kurduk

Bu, YıldızSavaşları.Com’un öncülüydü. Star Wars hayranlarının birbirleriyle tanışması amacını taşıyordu. Kurucu ekip, ilk kez Jedi&Sith’in düzenlediği toplantılarda buluştu. Bu tarihten itibaren, Türkçe bir Star Wars sitesi kurulması için çalışmalara başlandı.

19 Mayıs 2002

``Klonların Saldırısı`` Filmine Kostümlü Katıldık

19 Mayıs 2002’de, saat farkı ile dünyadaki ilk “Klonların Saldırısı” film galasına, Türkiye’de muhtemelen ilk kez yapılan Star Wars cosplaylerimiz ile davet edildik.

Ocak 2004

``Star Wars Galaxies`` Lansmanına Danışmanlık Ettik

Yıllarca online oyun kitlelerini peşinden sürükleyen Star Wars Galaxies’in Türkiye lansmanı için, oyunun Türkiye distribütörü Avaturk ile işbirliği yaptık. Oyunun lansmanı Caddebostan D&R mağazasında gerçekleştirildi.

25 Ekim 2004

YıldızSavaşları.Com Forumunu Açtık

Sosyal Medya’nın varolmadığı o günlerde Star Wars hayranlarının sosyalleşmek için kullandığı tek mecra forumlardı. Özgür bir kullanıcı deneyimi sunmayı vaadeden YıldızSavaşları Forumu, 2004’te açıldı. Daha sonra 10 yıldan daha uzun süre hizmet veren tek Türk Star Wars forumu olacaktı.

01 Mayıs 2005

YıldızSavaşları.Com İnternet Sitesini Açtık

Ekibimizin 4 yıllık yoğun çalışması sonuç verdi ve özgün içeriğiyle, güncel haberleri ile dopdolu ve Türk Star Wars hayranlarını tek çatı altında toplamak için tam anlamıyla hazır olan YıldızSavaşları internet sitesi hizmete girdi.

17 Mayıs 2005

``Sith'in İntikamı`` Galasına Katıldık

Sayısını artırdığımız kostümlü hayranlar ile “Sith’in İntikamı” filminin galasına katıldık. Basının bütün ilgisini üzerimize topladık.

15 Mart 2007

Türkiye'nin İlk Star Wars Podcast'ini Başlattık

Podcast algısının yeni yeni yayılmaya başladığı 2007 yılında, “Galaksinin Sesi” adı ile Türkiye’nin ilk ve tek Star Wars temalı podcast yayınını başlattık. Ayda bir kez olmak üzere, her bir yayınının 10 dakika sürdüğü podcast’in son bölümü 2008 yılının Mart ayında yayınlandı.

19 Haziran 2007

TheForce.Net - Türkiye Forumunu Açtırdık

Dünyanın en büyük Yıldız Savaşları forumu olarak kabul gören The Force Net sitesi, Yıldız Savaşları . Com’un girişimi ile Türkiye’deki hayranlar için özel olarak ayrılmış bir alanı hizmete soktu. Forumdaki yazışmalar İngilizce kullanılmasını gerektirdiğinden ve bundan dolayı yeterli ilgi gösterilmediğinden bu alan 2009 yılında kapatıldı.

15 Temmuz 2007

``Yıldız Savaşları Magazin`` i Yayına Başlattık

Sitemizdeki hayranların ortak gayreti ile hazırlanan ve zengin bir içerik sunan sanal Star Wars dergisi “Yıldız Savaşları Magazin”in ilk sayısı yayınlandı. 3 ayda bir yayınlanan dergi, 2008 yılına kadar 4 sayı çıkardı. 2011 yılında derginin 5. ve son sayısı yayınlandı.

20 Ocak 2008

``S.W.O.R.A.``nın Kurucularından Biri Olduk

Yabancı Star Wars hayran siteleri ile yapılan yoğun toplantılar neticesinde, farklı ülkelerdeki Star Wars gelişmelerinin eş zamanlı paylaşılabilmesi ve yabancı hayranların birbirlerini tanıyıp Star Wars sevgisini paylaşabilmesi amacıyla “Star Wars Outer Rim Alliance” (SWORA) adında yeni bir oluşum kuruldu. Türkiye’den YıldızSavaşları.Com’un öncü olduğu bu oluşumun elçisi ise Star Wars aktörü Gerald Home idi. Oluşum, her ne kadar Lucasfilm’den onay aldıysa da 2009’da faaliyetlerini durdurdu. 2013’te yeniden yapılanan SWORA, 2015’te tekrar faaliyetini sonlandırdı.

10 Nisan 2008

501. Lejyon Türkiye'yi Kurduk

Dünyanın en büyük Star Wars kostüm kulübü 501. Lejyon’un Türkiye bölüğünü kurduk. 501. Lejyon, ayrıca Lucasfilm’in onayladığı bir kulüptür.

12 Ağustos 2008

``Clone Wars`` Filminin Galasına Davet Edildik

Star Wars animasyon dizisi Klon Savaşları’nın uzun metrajlı ilk bölümünün galasına davet edildik. YıldızSavaşları.Com sitesinin takipçileri için özel bir salonun tahsis edildiği galada ayrıca 501. Lejyon ilk kez basının karşısına çıktı.

20 Şubat 2010

CNBC-E'nin ``The Force Weekend`` Etkinliklerini Planladık

CNBC-e’de Star Wars’un 6 filminin gösterilmesi şerefine düzenlenen etkinliklere, sosyal medya üzerinde düzenlenen yarışmalara ve ayrıca Roxy’de düzenlenen “The Force Gathering” partisi için danışmanlık yaptık. 

12 Haziran 2011

Asi Lejyonu Türkiye'yi Kurduk

Lucasfilm’in bir diğer onaylı kostüm kulübü olan ve içinde sadece serideki iyi karakterleri barındıran Asi Lejyonu (Rebel Legion)’nun Türkiye bölüğünü kurduk. 

05 Şubat 2012

İstanbul Modern'in Star Wars Etkinliğine Danışmanlık Yaptık

İstanbul Modern’de gösterimi gerçekleştirilen “People vs. George Lucas” filmi ve diğer hayran filmlerinin gösterimi için düzenlenen etkinliğe danışmanlık yaptık ve açılış konuşmasını gerçekleştirdik. 

11 Şubat 2012

Bölüm I: 3D Gösterimini Organize Ettik

Bölüm I’in gösterime giren 3D versiyonu için, başlı başına bir hayran etkinliği olarak İstinye Park’ta bir gösterim organize ettik. Sinemanın en büyük salonunun biletleri gösterimden günler önce tükendi. 

26 Temmuz 2013

Celebration Europe II'de Konuşmacı Olduk

Almanya’da düzenlenen resmi Star Wars etkinliği Celebration Europe II’de, “Uluslararası Star Wars Hayranlığı” konulu panelde konuşan iki ülkeden biri olarak Türkiye’yi temsil ettik. Bu panelde Türkiye’deki Star Wars hayranlığına dair anlattıklarımıza daha sonra “How Star Wars Conquered The Universe” adlı kitapta yer verildi. Etkinlikte ayrıca kostüm yarışmasında ülkemizi temsil ettik. 

23 Nisan 2014

Disney Etkinliği ``Jedi Padawan Akademisi``nde Görev Aldık

The Walt Disney Company Türkiye ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, normalde bir Disney parkı etkinliği olan “Jedi Padawan Akademisi” ni dünyada ilk kez bir Disney parkının dışında, Türkiye’de, 501. Lejyon desteği ile gerçekleştirdik. 

25 Temmuz 2014

Tunus'taki Film Setlerini Ziyaret Ettik

Bölüm I-II-III-IV’ün Tatooine gezegeni sahnelerinin çekildiği Tunus çöllerindeki film setlerini ziyaret ettik. 

04 Eylül 2015

Güç Günü'nü Organize Ettik

Güç Uyanıyor ürünlerinin piyasaya çıkışı için tüm dünyada eş zamanlı gerçekleştirilen “Güç Günü” nün Türkiye etkinliklerini Disney Türkiye ile birlikte koordine ettik.

Kasım 2015

Vodafone'un Star Wars Reklam Çekimine Danışmanlık Yaptık

Güç Uyanıyor için sunduğu yeni tarifelerin tanıtımı için Vodafone’un Galata Köprüsü üzerinde mehter takımı ile çektiği Star Wars reklam filmi için danışmanlık yaptık ve oyuncu desteği sunduk. 

17 Aralık 2015

Güç Uyanıyor Gösterimini Organize Ettik

Star Wars hayranlarının yeni Star Wars filmi Güç Uyanıyor’u birlikte izlemeleri için Akasya AVM’de bir gösterim organizasyonu gerçekleştirdik. 501. Lejyon ve Asi Lejyonu’ndan karakterlerin de yer aldığı gösterimde 450 kişilik IMAX salonunun biletleri 24 saat içinde tükendi.

23 Mayıs 2016

İrlanda'daki Çekim Yerini Ziyaret Ettik

Güç Uyanıyor’un final sahnesinin çekildiği, İrlanda’nın batısındaki Skellig Michael adasını ziyaret ettik. 

14 Aralık 2016

Rogue One Gösterimini Organize Ettik

Star Wars ara filmi olarak kabul edilen Rogue One için Akasya AVM’de bir gösterim organizasyonu gerçekleştirdik. 501. Lejyon ve Asi Lejyonu’ndan kostümlü karakterlerin katılımı, ve İFMO’nun canlı Star Wars müzikleri performansının yer aldığı gecede ayrıca bazı misafirler sürpriz hediyeler kazandı. Yoğun ilgiden dolayı 450 kişilik IMAX salonunun yanı sıra ikinci bir salon da takipçilerimizce dolduruldu.

17 Haziran 2017

Bursa'da Star Wars Söyleşisi Gerçekleştirdik

Bursa Alt Kültür Ailesi ve Bursa Nilüfer Belediyesi’nin katkıları ile Bursa tarihinin ilk Star Wars konulu söyleşisini gerçekleştirdik. Etkinlik şehirdeki billboardlar ve elektronik panolarda duyuruldu ve büyük ilgi gördü. 

13 Aralık 2017

Son Jedi Gösterimini Organize Ettik

Serinin sekizinci filmi için Akasya AVM’de coşkulu bir hayran kitlesinin ve 501. Lejyon’un katılımı ile bir özel gösterim gerçekleştirdik. IMAX salonu aynı haftasonu dolarken, etkinliğimize ünlü isimler ve kurumların ilgisi de yoğundu.

Jedi'lar ve Sith'ler

Ekibimiz

Ateş Çetin
Maestro
1983'te doğdu, İstanbul'da yaşıyor.
YıldızSavaşları.Com'un kurucusu.
501. Lejyon Türkiye'nin komutanı.
Türkiye'nin Darth Vader'ı.
Gizem Aysu Özkal
İçerik Yöneticisi
Kostümler ve fotoğrafçılığa meraklı.
Asi Lejyonu Türkiye'nin komutanı.
Karanlık Taraf'ın gizli sempatizanı.
Niko Fenerli
Koleksiyon Editörü
1978 de doğdu, İstanbul’da yaşıyor, evli ve bir çocuk babası. Koleksiyonunun ilk parçasını 1985 de aldı ve bu parça hala iyi durumda. Tek rakibi Guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip Steve Sansweet.
Oğuzhan Arslan
Hukuk Danışmanı
1983 yılında İstanbul'da doğdu, evli ve İstanbul'da yaşıyor. Adalete hizmet etmek için karanlık tarafı kullanıyor. Hatırı sayılır figür ve saber koleksiyonuna sahip.
Sonsuz Teşekkürlerimizle

İçerik Katkısında Bulunanlar:

Özgür Erdal Ersoy

Star Wars Aktörleri Sitemizi Öneriyor!

Star Wars Celebration Panel Konuşması

Yasal Bilgilendirme

Bu sitenin Lucasfilm, Twentieth Century Fox veya The Walt Disney Company ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Sitedeki Star Wars markasına ilişkin tüm logo, karakter, figür ve resim gibi materyallerin kullanım hakkı Lucasfilm Ltd.’e aittir. Bu site tamamen eğlence maksatlı olarak oluşturulmuştur.

Star Wars ©1977, 1997 Lucasfilm Ltd.;
The Empire Strikes Back ©1980, 1997 Lucasfilm Ltd.;
Return of the Jedi ©1983, 1997 Lucasfilm Ltd;
Star Wars: Episode I-The Phantom Menace® 1999;
Star Wars: Episode II-Attack of the Clones ® 2002;
Star Wars: Episode III-Revenge of the Sith® 2005;
Star Wars: Episode VII-The Force Awakens® 2015;
Star Wars: Rogue One® 2016;
Star Wars: Episode VIII-The Last Jedi® 2017;

Haber ve Bilgi Bankası bölümleri için Resmi Star Wars Sitesi, TheForce.Net, MakingStarWars.Net, Wookieepedia ve diğer yabancı fan ve film siteleri kaynak olarak kullanılmıştır. Bu Türkçe içerik başka sitelerde izinsiz kullanılamaz.

Koleksiyon bölümü haberleri için www.rebelscum.com , www.sirstevesguide.com ve www.galactichunter.com siteleri kaynak olarak kullanılmıştır.

“Star Wars 101” kısmı için Wikipedia ve Wookieepedia siteleri kaynak olarak kullanılmıştır.

Sitenin interaktif bölümlerinde yapılan yorum ve görüşler kullanıcıların sorumluluğundadır.

Bu sitede yer alan mesajların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olması durumunda YıldızSavaşları.Com bu mesajları silmeye ve kullanıcıya haber vermeksizin üyeliğini sonlandırma hakkına sahiptir.

YıldızSavaşları.Com bu sitedeki bilgileri ancak ve ancak düzen sağlanması amacıyla önceden haber vermek zorunda olmaksızın değiştirme ve güncelleme hakkına sahiptir.

YıldızSavaşları.Com ; Jedi&Sith Ekibi’nin Türk Star Wars hayranlarına armağanıdır.

 

Güç Daima Sizinle Olsun.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.