Yansıtıcı Kalkan Jeneratörleri

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
Kalkan jeneratörleri, yansıtıcı kalkanların yaratılabilmesi için gerekli güç kaynağı idiler. Bu kalkanlar, etrafındaki cisme, gemiye, binaya yada gezegendeki herhangi bir parçaya odaklanırlardı. 2 tür yansıtıcı kalkan bulunmaktaydı: ışın kalkanı ve parçalı kalkan.
Pek çok yıldız gemisi bir çeşit kalkan teknolojisi kullanırdı. Bu kalkanlar, gemiyi yolculuk esnasında doğal parazitlerden korumakla kalmayıp, düşman saldırılarına karşı da korumaktaydı. Küçük gemilerdeki güç sınırlı olduğundan, yansıtıcı kalkanlar geminin belirli bir bölümünü, mesela kabin kısmını veya motor bölümünü korumaktaydı.
Karada bulunan bazı üslerde, büyük projektörler kullanılarak yansıtıcı kalkanlar oluşturulurdu. Buna örnek olarak, Hoth gezegeninde bulunan Asi üssü verilebilir. Bu kalkan her türlü yönde (iç-dış) çalışmakla birlikte, kalkanın seviyesi tahliye gemileri kalkarken, orantılı bir biçimde düşürülmeliydi. Hoth Savaşı esnasında, İmparatorluk Kara Birlikleri, kalkanın etki alanının çok uzağında konuşlanmışlardı. Bunun sebebi kalkana güç veren jeneratörleri daha kolay patlatabilmekti.
Parabolik bir çanakla sağlanan büyük bir jeneratör kompleksi, İkinci Death Star etrafında savunucu bir kalkan oluşturmaktaydı. Jeneratör, Endor’un uydusunun yüzeyinde bulunmaktaydı ve Ölüm Yıldızı’nı koruyucu bir enerji ile kaplamaktaydı. Asi Birliği gemilerinin Death Star içine girip ana reaktörü patlatabilmesi için, Endor’un uydusunda bulunan jeneratörü, Asi Birliği’nin zamanında devre dışı bırakması gerekmekteydi.
Yabancı kültürler, kendi kendilerine bir takım yansıtıcı kalkan teknolojileri geliştirmişlerdi. Naboo’da yaşayan Gungan’lar, enerji baloncuklarını kullanarak, Büyük Orduları’nın üzerine, şemsiye görevi gören bir koruyucu kalkan yapmışlardı. Bir sürüngen olan büyük Fambaa yaratıkları yansıtıcıları taşımaktaydı. Kalkan, lazeri ve top ateşini yansıtabilmekteydi. Fakat kinetik enerjiye sahip cisimler kalkandan rahatlıkla geçebilmekteydi. Buna örnek olarak, Bölüm I’de Gungan’lar ile Ticaret Federasyonu arasında gerçekleşen kara savaşında, Savaş Droidleri’nin kalkandan rahatlıkla içeri geçebilmesi gösterilebilir.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.