Star Wars 101

C-3PO şu an burada olsaydı, hızlıca bir hesaplama yapar ve size ukalaca derdi ki:

“Bu sayfaya ulaştıysanız üç farklı amacınız olabilir; ya ‘dünyayı saran Star Wars çılgınlığı nedir, öğrenmek, yabancı kalmamak’ istiyorsunuz, ya ‘çok uzun süre bu evrene uzak kaldınız ve bilgilerinizi tazelemek’ istiyorsunuz, ya da basitçe, ‘yolunuzu kaybettiniz’”.

Amacınız her ne ise, Star Wars 101’e hoş geldiniz!

YıldızSavaşları.Com’un Star Wars uzmanları olarak bizim buradaki amacımız ise, Star Wars’u hiç bilmeyenlere de, biraz aşinalığı olanlara da herşeyin nasıl başladığını, neyin ne, kimin kim olduğunu, şu karmaşık bölüm sıralamasını, terminolojiyi ve daha pek çok şeyi anlatmak. En azından, artık başka filmlerde gördüğünüz Star Wars göndermeleri sizin için daha anlamlı olacak!

Zaman kaybetmeden derse başlayalım, çünkü Yoda der ki:

“Hala var, öğrenecek şeyin daha çok.”

İçindekiler:

Star Wars Nedir?

Star Wars (Türkçe adı ile Yıldız Savaşları) filmlerden, kitaplardan, çizgi romanlardan, video oyunlarından, oyuncaklardan ve animasyon şovlardan oluşan bir bilimkurgu franchise’i, ve artık deyim yerindeyse bir markadır. George Lucas’ın yarattığı kurgusal bir evrendir. Star Wars hikayesi, bilim kurgu, siyasi olaylar ve klasik mitolojideki ortak arketip motiflerini ve bu kavramların müzikal motiflerini kullanır.

Bilimkurgu uzay operası alt-türünün en önde gelen örneklerinden biri olan Star Wars, ana akım popüler kültürün parçası haline geldi ve tüm zamanların en yüksek hasılat serilerinden biri oldu. Halen Harry Potter ve Marvel Cinematic Universe’nin arkasında üçüncü sırada en çok yükselen film serisidir, ve tüm zamanların en yüksek ikinci en büyük medya franchise’ıdır.

Derin detaylara girmeden önce, başlangıç olarak şu film konusunu bir netleştirelim. Günümüz itibariyle 8 adet yayınlanmış Star Wars sinema filmi var ve bu yazının yazıldığı 2017 yılı itibariyle bildiğimiz kadarıyla 2020’ye kadar 4 film daha gelecek. Filmlerin adları ve (Amerika’da) ilk yayınlanma tarihleri şöyle:

 • Star Wars
 • Yayınlanan
 • Star Wars
 • Yayınlanacak

İlk terminoloji dersiniz için hazır mısınız?

Orijinal Üçleme (Original Trilogy): 1970’ler-80’ler arasında yapılan ve yayınlanan, Luke Skywalker ve Darth Vader’ın hikayesini anlatan Bölüm IV-V-VI’yı kapsar (“kutsal üçleme” olarak da anılır).

Öncül Üçleme (Prequel Trilogy): 1990’lar-2000’ler arasında yapılan ve yayınlanan, Anakin Skywalker’ın hikayesini anlatan Bölüm I-II-III’ü kapsar. Bu üç film, 2005 yılına kadar ülkemizdeki hayranlar tarafından “Yeni Üçleme” olarak anılıyordu çünkü 2005 yılı itibariyle serinin yaratıcısı George Lucas “Başka Star Wars filmi olmayacak” şeklinde çok net açıklamalar yapıyordu. Ancak 2012 yılı itibariyle yeni bir Star Wars üçlemesinin yapımına başlanınca bu isim anlamını yitirdi.

Devam Üçlemesi (Sequel Trilogy): 2013-2019 arasında yapılan ve yayınlanan, yeni nesili Star Wars ile tanıştırmayı amaçlayan ve orijinal üçlemedeki karakterlerin akıbetini anlatan Bölüm VII-VIII-IV’u kapsar.

Seri Filmleri (Saga Films): Eğer bir Star Wars filminin adının içinde “Bölüm (Episode)” numarası varsa, bilin ki bu, serinin parçası olan bir filmdir ve hikaye devamlılığının içinde yer alır.

Tekil Filmler (Spin-off Films): 2016 yılında tanıştığımız yeni bir çeşit olan bu Star Wars filmleri, ana seriden bağımsızdır fakat serinin zaman çizelgesinin içinde yer alır (Rogue One filminin, Bölüm III ile IV arasında geçiyor olması gibi) ve tanıdık olaylar ile karakterleri içerebilir.

Filmlere ve gösterim tarihleri konusuna ileride yeniden değineceğiz.

Amerikan popüler kültürüne uzun soluk veren popüler bir bilim fantezi franchise’ı olan Gene Roddenberry’nin Star Trek’i, yapımcıları tarafından hikaye anlatımı için rasyonel ve ilerici bir yaklaşım olarak canlandırılırken; Star Wars, politik ve bilimsel elementlerin yanı sıra güçlü bir mitolojik kaliteye sahiptir.

Daha önceki bilimkurgu / fantezi filmleri ve Flash Gordon gibi TV dizilerinde yer alan kahramanların yansıttıklarından farklı olarak, Star Wars’un kahramanları militarist tipler değil, romantik bireylerdir. Üniversite edebiyat profesörleri, iyi ve kötü, demokrasi ve imparatorluk arasındaki mücadeleyle, Star Wars efsanesinin Birleşik Devletler için ulusal bir destan sayılabileceğini belirtti. John Ford’un “Arayışlar” (The Searches) eseri, filmde Leia Organa ve Luke Skywalker arasındaki ilişkiye dair ipucu veren birçok görsel ve anlatısal benzerliğe sahiptir.

Flash Gordon (1936)
The Hidden Fortress (1958)

Star Wars hikayesinin güçlü varlığı muhtemelen kalıcı popülaritesini açıklıyor; bu popülerliğin nostaljiye dayandığı da öne sürülmüştür. Birçok Star Wars hayranı, filmleri ilk olarak çocukken gördüler ve (zamanına göre) devrimci özel efektler ve basit Manichean öyküsü derin bir etki yaptı.

Star Wars filmleri, Japon Jidaigeki filmlerinin yanı sıra Roma mitolojisi ile de önemli benzerlikler göstermektedir. Lucas, niyetinin arkadaşı ve akıl hocası Joseph Campbell’in çalışmalarına dayanarak Star Wars ile modern bir mitoloji yaratmak olduğunu belirmiştir. Ayrıca ilk filmin The Hidden Fortress (Gizli Kale – Akira Kurosawa) filmine benzetilmesini “saygı” olarak nitelendirir.

Star Wars filmleri, daha önceki bilim kurgu filmlerine özgü zarif, fütüristik dünyanın aksine, yıllarca kullanılmış görünen kirli ve teknolojiyle dolu bir dünyayı gösterir. Röportajlarda Lucas, yepyeni film aksesuar ve malzemelerini, kirli gösterebilmek için kir ile ovaladıklarından bahseder. Lucas, 1960’lardaki Sergio Leone Spagetti Western filmlerinden ilham almış olabilir; bunlar yıllar önce batıda benzer bir işlev görmüşlerdir. Geleneksel bilim kurgu filmlerindeki bu kırılmanın 1984 yılı civarında ortaya çıkan “cyberpunk” türüne ilham verdiği düşüncesine varmak mümkündür.

Orijinal film 1977’de piyasaya çıktığından beri resmi olarak lisanslı Star Wars romanları yayınlanıyor. Her ne kadar bu romanlar George Lucas’tan (telif ücreti dahilinde) lisans almış olsalar da Lucas, Lucas Licensing’in farklı yazarların eserleri ve Lucas’ın filmleri arasındaki sürekliliğin sağlanması için büyük çaba harcamasına neden olarak Star Wars evreni üzerinde yaratıcı kontrole son derece sahiptir. Bazen, bu romanlardaki unsurlar, Star Wars hikaye sürekliliğinin zirvesi olan filmlere de uyarlanır. Star Wars’un altı filminden doğrudan esinlenmeyen kitaplar, oyunlar ve hikayeler “Genişletilmiş Evren” (Expanded Universe, kısaca GE veya EU) olarak bilinir. Lucas, kendisini GE’e derinden dahil etmediğini ve “… kitapların, oyunların ve çizgi romanların lisans dünyası” yerine filmlerine yoğunlaşmayı tercih ettiğini söyledi.

"Darth Plagueis" roman kapağı

Orijinal (1977) Star Wars (Yeni Bir Umut) Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Sicili’nde korunmak üzere seçildi.

Lucas, 1978’de, Star Wars’a benzerliği nedeniyle Battlestar Galactica’nın yaratıcılarına dava açtı; ancak dava, 1980’de bir ABD Federal hâkimi tarafından haklılık bulunmadığı için reddedildi.

Hikaye Düzeni

Her Star Wars filminin başında görülen “Uzun zaman önce çok, çok uzak bir galakside …” satırı, Star Wars galaksisinin gerçek dünya ile ilişkili olduğunu tanımlamanın tek yoludur. Bu satır, klasik peri masallarındaki “Bir zamanlar, çok uzaktaki bir ülkede …” imasını ve bunların varyasyonlarını çağrıştırır. Filmlerin, geleceğin efsaneleri olarak yorumlanması gerektiği anlamına gelir; fakat buna karşın, olayların geçmişte gerçekleştiğini de söylemektedir. Lucas’ın kendisi kasıtlı olarak ayrıntıları yoruma açık bırakmıştır.

Bu noktada, okuduklarınızı/okuyacaklarınızı daha iyi anlamanız için bazı terminoloji ve olayları açıklamamız gerekiyor.

Genişletilmiş Evren için, “Star Wars filmlerinin dışında meydana gelen olayların anlatıldığı her tür materyal” diyebiliriz, önceki paragraflarda da bu kapsama roman, çizgiroman, oyun gibi materyallerin girdiğini belirtmiştik. 1977-2013 yılları arasında çıkan yüzlerce Star Wars materyali vardır.

Lucas’ın 1977’den günümüze kadar lisans verip yayınladığı tüm bu materyaller, Star Wars evreninde “olmuş, gerçekleşmiş” sayılır ve buna “Canon” adı verilir. Örnek vermek gerekirse, A isimli yazar eğer 2004 yılında yazdığı bir romanda bir karakteri öldürdüyse, B isimli yazar 2006’da yayınlayacağı romanda o karakteri yeniden canlı gibi gösteremez, çünkü “canon’a göre” o karakter ölmüştür.

Biraz daha fantaziye kaçan, uçuk kaçık hikayeler ise “Non-canon” olarak adlandırılır ve bu hikayelerin asıl hikayeler ile olan devamlılığa etkisi kabul edilmez. Mesela Sith’in İntikamı video oyununda Anakin’in Obi-Wan’ı yenmesi, non-canon bir durumdur (çünkü asıl hikayede galip gelen Anakin değildir).

2014 yılı geldiğinde, Genişletilmiş Evren için çok önemli bir olay gerçekleşti. Bir yıl öncesinde Star Wars’u satın alan Disney, yeni Star Wars filmleri yapacağını çoktan duyurmuştu, ancak yeni filmlerde anlatacağı hikayelerin, önceden yazılan hikayelerle çelişeceğini farkettiler. Bu sebeple pek çok hayranın sert tepki göstereceği bir karar ile 2013 yılından önce üretilen tüm Genişletilmiş Evren materyallerinde anlatılan olayların yok sayılacağını duyurdular. Bir gecede yüzlerce hikaye silindi!

Disney, kendine ait yeni bir kronoloji oluşturmaya başladığı için, o günden sonra Genişletilmiş Evren’de yeni bir ayrıştırmaya gidildi: 2013 ve sonrasında çıkacak materyaller “Canon” sayılacak, 2013 öncesinde çıkan (ve yok sayılan) materyallerdeki olaylar “Legends” adıyla anılacaktı. Lucasfilm hikaye grubu, Legends’daki hikaye ve karakterlerin tamamen çöpe atılmayacağını, gelecek hikayelerde bunlardan esinlenmeler yapılacağını ekledi. Bu açıklama zaman içerisinde, oldukça popüler bir GE karakteri olan Amiral Thrawn’ın yeni canon’a eklenmesi ile doğruluğunu kanıtladı.

Yazının devamında “Legends” a ait bilgi içeren satırları farklı bir renk ile renklendireceğiz. Ayrıca yeni kronoloji için önceden hazırladığımız dosyaya mutlaka göz atmanızı öneririz.

Yavin Savaşı

Destan, binlerce yıllık “eski” bir galaktik uygarlığı gösterir. Bu hikaye düzeni, Samanyolu Galaksisi ya da gerçeklik ile tamamen ilişkisizdir, bu da bir bakıma ona daha fazla özgürlük verir. Star Wars galaksisinde Dünya’daki insanlara benzeyen insanlar bulunur. Genişletilmiş Evren’e göre, onların medeniyetleri, uzay yolculuğu, yeniden şekillendirme, ekümenopolis ve uzay kolonileri inşasını 200.000 yıl önce başarabilmiştir.

Ünlü “Yıldız Savaşları” ilk olarak orijinal üçlemede yer alan Galaktik İç Savaşı’na yapılan bir atıftır. Bununla birlikte, öncül üçleme ve Genişletilmiş Evren’e bakıldığında, bu olaylar Sith ve Jedi / Galaktik Cumhuriyet arasındaki binyıllık savaşın yalnızca bir kısmıdır.

Star Wars, aynı zamanda, epik hikayeler ve peri masallarındaki (örn. büyü, şövalyeler, cadılar, prensler ve Ewoks, Wisties gibi yabancı ırklar) doğaüstü unsurları güçlü bir şekilde bilim ile birleştirir.

Star Wars tarihinin kapsamı, filmlerde sadece üç nesili kapsarken, bugüne kadar üretilen (Star of Dawn’dan Star Wars: Legacy’ye kadar) materyallerde 36.100 yılı aşkın bir tarihi kapsar.

Yeni Jedi Düzeni başlıklı bir seriden sonraki romanlar, bazı hayranları şaşkına çevirerek, farklı bir galaksiden gelen Yuuzhan Vong olarak bilinen yabancı varlıklar ile Star Wars hikaye akışını değiştirdi. Bu seriden önceki tüm türler ve olayların yalnızca tek bir galakside varolduğu düşünülüyordu.

Yuuzhan Vong istilası
Kylo Ren zihin okuyor

Filmler, arketip figürlere ve klasik edebiyat temaları üzerine geniş bir biçimde yoğunlaşır. Bu filmler, doğuştan gelen yetenekle doğan veya onun yeteneklerini mükemmelleştirmek için eğitilmiş bir kişi tarafından kontrol edilebilen bir enerji olan “Güç” kavramına dayanırlar. Güç, nesneleri hareket ettirmek, zihinleri okumak veya kontrol etmek, hatta büyük savaşların sonucunu etkilemek için kullanılabilir. Gücün “aydınlık tarafı” nı iyi kullanması için eğitilmiş kişiler Jedi’dır; Kötülük için “karanlık taraf”ı kullanarak eğitim almış biri ise Sith’tir.

Star Wars, Yoda’nın “Korku, karanlık tarafın yoludur: korku öfkeye, öfke nefrete, nefret acı çekmeye neden olur” sözleriyle özetlediği gibi öfke ve nefretin kendine zarar verici niteliğini vurgular. Örneğin Yoda, Luke Skywalker’a arkadaşlarını Bulut Şehri’nden kurtarmak yerine Dagobah’da kalmasını ve eğitimini tamamlamasını söylüyor; çünkü Dagobah’tan ayrılması “uğruna savaştığı ve acı çektiği her şeyi yok edecekti”.

Yoda, Luke'u uyarıyor
Palpatine'in yetkileri artıyor

Yıldız Savaşları, yolsuz Cumhuriyet hükümeti için alternatif sunmamasına rağmen, diktatörlük üzerinde demokrasiyi savunuyor gibi görünüyor. Bazı insanlar, Star Wars’ın demokrasi yerine monarşiyi savunduğuna, ancak bunun filmlerde çok fazla delille desteklenmediğini, çünkü gösterilen monarşik liderlerin demokratik olarak seçildiğine inandıklarını söylerler. Lucas, destanın temel fikri olarak diktatörlük haline gelen demokrasi fikrini belirledi. Destan, özgürlüğü feda ederken doğru şeyi yaptıklarını düşünen, çaresizlik içinde güçlerinden vazgeçen insanlar ve onları ihanete uğratan liderleri gibi fikirlerin etrafında gelişti. Bu açıdan bakıldığında Star Wars, Lucas’ın kendi beyanına göre tarih boyunca insanları her zaman demokrasi ve özgürlük için var olan tehlike konusunda uyaran dikkat çekici bir masaldır.

Filmlerde anti-teknolojik mesajlar vardır – ilkel Ewok’lar teknolojik düşmanları ve böylelikle fikir olarak insanlığa karşı teknolojiyi yeniyor – bu da Lucas’ın bakış açısına uygundur. Lucas, Ewok’ların Galaktik İmparatorluğu yenmesini, Vietnam Savaşı sırasında işletilen Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesine (Vietcong olarak da bilinir) benzettiğini açıkça belirtir.

Ewok'lar stormtrooper'ları yeniyor
Anakin Skywalker

Star Wars’un galaktik ortamına asla bir isim verilmiyor ve sadece “galaksi” olarak anılıyor. Karakterler galaksinin ötesine geçmediğinden ve Cumhuriyet ile İmparatorluğun gücü, galaksinin sınırlarına kadar uzandığından, galaksinin hem Dünya’nın hem de bireysel bir ulusun bir mikrokozmoz olarak hizmet ettiği söylenebilir.

Filmlerdeki ana öykü, Anakin Skywalker’in galaktik ölçekte meydana gelen politik olaylarla yansıtılan yükselişi, düşüşü ve geri dönüşünü anlatır. Anakin karanlık taraf ile baştan çıktığı için Cumhuriyet despotizm ve savaşa kayar; Anakin Jedi’nin barış ve adalet değerlerini geri getirmek isterken, Cumhuriyet’i değiştiren kötü İmparatorluk Asi İttifakı tarafından devrilir.

Efsanenin Doğuş Süreci

Peki bu George Lucas nasıl ortaya çıktı? Star Wars’tan önce neler yapardı? Efsaneyi yaratırken nelerden ilham aldı?

George Lucas, USC’deki çalışmalarıyla bazı endüstri önde gelenleri arasında kendisi için bir isim yapmış olsa da, 1973 Ağustos’unda Amerikan Graffiti piyasaya çıkana kadar ünlü değildi. Film gişede 115 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve Hollywood tarihindeki en karlı film oldu. Lucas, Graffiti’deki kâr katılımı sayesinde 7 milyon dolar kazandı. Lucas artık bir milyonerdi ve dünyanın en çok aranan genç yönetmenlerinden biriydi.

O zamanlar Twentieth Century Fox’un başkanı olan Alan Ladd, Jr, sinemalarda gösterilmeden önce American Graffiti’nin kaçak bir baskısını gördü ve Fox’un Lucas’ın dehasından yararlanacak bir sonraki stüdyo olacağına karar verdi.

Lucas bu filmde, daha sonra çok parlayacak yıldızdan kar sağlayacaktı: Harrison Ford. Star Wars, Ford’u daha da yukarılara taşıdı.

American Graffiti
Gizli Kale'den iki karakter

Star Wars filmleri için hayranlar, eleştirmenler ve George Lucas’ın kendisi tarafından birçok farklı ilham ortaya atıldı. Lucas, Akira Kurosawa’nın yönettiği 1958 Japon filmi The Hidden Fortress’in (Gizli Kale) konu ve karakterlerinin önemli bir ilham kaynağı olduğunu kabul eder. Lucas, filmin onu Star Wars’un öyküsünü önemli bir karakterin bakış açısından değil, mütevazi droidler’in açısından anlatmakta etkilediğini söyler. Ayrıca, bir samuray miğferini andıran siyah miğferi ile belirgin Darth Vader’ın yaradılışında da rol oynamıştır.

George Lucas, Star Wars’a dönüşen projeyle ilgili orijinal fikrinin, 1930’lardan itibaren Flash Gordon film dizilerini yeniden yaratmak olduğunu sık sık söyledi (“seri”, her biri yaklaşık 10-20 dakikalık haftalık bölümler halinde gösterilen bir filmdir). Lisans mevcut değildi, bu yüzden Lucas, Akira Kurosawa’nın Gizli Kale adlı filminden sonra Joseph Campbell’ın “Bin Yüzü Olan Kahraman”dan başlayarak başka fikirlere yöneldi. Konu değişikliklerine rağmen Yıldız Savaşları filmleri, İmparatorluğa karşı savaşan Asiler, Bulut Şehri ve filmi başlatan ünlü “kayan yazılar” da dahil olmak üzere Flash Gordon film serilerinden etkiler ile hala dolup taşıyor.

Flash Gordon'daki kayan yazılar
Gizli Kale'nin kötü karakteri

Star Wars’un (1973 senesinin özetinde kullanılan) ikinci önemli yönü, başta Kakushi toride no san akunin (The Hidden Fortress, 1958), Tsubaki Sanjūrō ​​(Sanjuro, 1962) ve Yojimbo (1961) olmak üzere, Akira Kurosawa’nın Samurai filmlerinin bir uzay versiyonunu oluşturmak için Flash Gordon “sözcük dağarcığı” nı kullanmasıydı. Joseph Campbell’in “Bin Yüzlü Kahraman”ı sonunda Lucas’a üçüncü ve son önemli öykü talimatını verdi, ancak Kurosawa’nın çalışmasından gelen ve çekişen iki köylü (Star Wars’taki iki droid) kökleri ve çoğunlukla kızkardeşiyle yerlerini değiştiren kraliçe de dahil olmak üzere birçok unsur kaldı. . Örneğin, en sonunda taraf değiştiren Darth Vader benzeri kötü general, Japon İmparatorluk simgesine çok benzer görünen bir kamon giyiyor (bir Japon aile simgesi).

Lucas, Joseph Campbell’in 1975’te yazdığı Bin Yüzlü Kahraman’ını yeniden keşfettiğinde (kolejde yıllar önce okuduktan sonra) iki tane Star Wars taslağı yazmıştı. “Kahramanın Yolculuğu” için hazırlanan bu şablon, Lucas’a genişleyen hayali evreni tek bir hikaye içine çekmek için ihtiyaç duyduğu odaklanmayı sağladı. Campbell, kitabında tüm hikayelerin aynı hikaye kalıbındaki ifadeler olduğunu gösteriyordu, bunu da Kahramanın Yolculuğu veya monomit olarak adlandırıyordu.

Lucas, Yüzüklerin Efendisi serisinin Star Wars üzerinde büyük bir etkisi olduğunu sık sık dile getirdi. Lucas, Tolkien’den hassas efsaneleri nasıl ele alacağını öğrendi. Tolkien, efsanenin ve masalın ahlak bilgisini iletmenin en iyi yolunun ahlakı anlatmak olduğunu – doğru ve yanlış arasında seçim için ipuçları – ve aslında onların birincil amacının bu olabileceğini yazıyordu. Lucas, röportajlarda Gandalf’ın ve Yüzüklerin Efendisi’ndeki Cadı-kral karakterlerinin sırasıyla Obi-Wan Kenobi ve Darth Vader karakterlerini etkilediğini de onayladı.

Bin Yüzlü Kahraman

Star Wars’un ilham aldığı filmler, müzikler ve daha pek çok detay için kapsamlı dosyamıza mutlaka göz atmalısınız.

Disney CEO'su Bob Iger, George Lucas ile

Star Wars’ın orijinal fikri 1970’lerin başında düşünülmüş ve pek çok değişikliğe gidilerek filmler için bol miktarda malzeme sunulmuştur. Orijinal Star Wars filmi (Bölüm IV) ilk kez 1977’de piyasaya çıktı, ancak romanı altı ay önce 1976’da piyasadaydı. Altıncı Star Wars filmi (Bölüm III) 2005’te piyasaya sürüldü. Başlangıçta üç üçleme halinde dokuz film olacaktı (bazı iddialara göre dört üçleme halinde on iki film deniyordu). Bununla birlikte Lucas, Bölüm III’ten sonra Star Wars filmleri yapmayı planlamadığını belirtti.

30 Ekim 2012 tarihinde Walt Disney Şirketi, Lucasfilm’in satın alımının duyurusu ile birlikte, 2015’te Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor başta olmak üzere yeni bir dizi filmi üretmeyi planladıklarını açıkladı. George Lucas, filmleri yönetmeyeceğini, ancak bir “yaratıcı danışman” görevi göreceğini açıkladı.

Tüm orijinal filmler, diğer yerlerin yanı sıra Elstree Stüdyolarında çekildi. Bölüm I Leavesden Stüdyolarında çekildi ve devamındaki öncül üçleme Sydney, Avustralya’da çekildi. Tunus, çöl gezegeni Tatooine’de olan sahnelerin çekim yeri olarak görev yaptı.

Birlikte, ana destan içindeki yedi filmin tümü, gişede toplamda 6,382,255,249 dolar hasılat elde etti.

Karakterler

Bu seriyi unutulmaz yapan niteliklerinden biri de barındırdığı karakterlerin çeşitliliği ve derinliğidir. Hayran kitlesinin de etkisiyle, hikayede pek de önemi olmayan, filmde repliği bulunmayan hatta adı bile geçmeyen karakterlerin popüler hale geldiği görülmüştür. Meydana gelen bu popülerliğin farkına varan Lucasfilm, ya sonraki filmlerde ya da Genişletilmiş Evren materyallerinde bu tip karakterleri detaylandırmıştır. Bu durumun ilk akla gelen örneği, ödül avcısı Boba Fett’tir.

Şimdi, sadece göz aşinalığınızın olması için başlıca karakterlerin görsellerine bir göz atalım.

 • İyi Karakterler
 • Kötü Karakterler

George Lucas, arkadaşı olan yönetmenlerin yaptığının aksine tanınmamış oyuncularla çalışmayı tercih etti. Bu oyuncular, Star Wars’tan sonra büyük ün kazandı ve bazıları Oscar ödülü sahibi oldular.

Filmler

Eylül 2017 itibariyle elimizde yayınlanmış 8 film var, ve eminiz ki bu filmlerin doğru izleniş sırasının ne olması gerektiğine dair bir tartışmaya mutlaka denk gelmişsinizdir. Eğer siz de aynı soruyu kendinize soruyorsanız, sizin için bunu yanıtlamaya çalışalım:

2005 yılına kadar bu sorunun cevabı şu sıralamaydı:

Bölüm IV » Bölüm V » Bölüm VI » Bölüm I » Bölüm II » Bölüm III

Neden kronolojik sıra ile değil? Bunun iki sebebi var; birincisi, kronolojik sıra ile izlediğinizde normalde IV-V-VI’da size şok etkisi yapabilecek şaşırtıcı olaylar etkisini kaybediyor. Ayrıca eminiz ki daha sonra I-II-III’ü izlediğinizde IV-V-VI’ya olan göndermeleri yakalamak yüzünüzü gülümsetecektir. İkincisi, kronolojik sırayla izlemiş çoğu kişiden aldığımız yorumda, teknolojik olarak üstün I-II-III’ü izledikten sonra daha eski görsel efekt teknolojisine sahip IV-V-VI ‘yı izlemek, izleyen kişiye sıkıcı geliyor. Bu yüzden bu altı film için uygulanması gereken sıra yukarıdaki gibi.

2017 yılında ise elimizde iki film daha var, Bölüm VII ve Rogue One. Eğer tüm filmleri çoktan izlediyseniz ve bir de hepsini kronolojik sırada izlemek istiyorsanız, o zaman takip etmeniz gereken sıralama şu:

Bölüm I » Bölüm II » Bölüm III » Rogue One » Bölüm IV » Bölüm V » Bölüm VI » Bölüm VII

Bonus soru: Neden en eski film Bölüm I değil de Bölüm IV olarak başlıyor?

İlk Star Wars filmi 1977’de çıktığında, adı şu an bildiğimiz şekilde “Star Wars Bölüm IV: Yeni Bir Umut” değil, sadece Star Wars idi. Lucas, serinin ikinci filmi İmparator’u yazarken ilk taslaklarda bu filmden “Star Wars Bölüm II” şeklinde bahsediyordu, ancak senaryo şekillendikçe Darth Vader karakteri için bir geri plan hikayesi oluşmaya başladı. Lucas, gittikçe detaylanan bu hikayeye daha sonra anlatabileceğini düşündüğü için, serinin ikinci filmi olan İmparator’un adını “Star Wars Bölüm V: İmparator” olarak değiştirdi (bununla beraber Star Wars’un adı da “Star Wars Bölüm IV: Yeni Bir Umut”a dönüştürüldü).

Şu ana kadar okuduklarınız, filmleri izlemek için sizde bir merak uyandırmadıysa bir de filmlerin fragmanlarına göz atalım:

Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut (1977)

Zalim Darth Vader’in emirleri altındaki İmparatorluk Kuvvetleri, Prenses Leia’yı Galaktik İmparatorluğa karşı olan isyanı bastırma çabasında rehin alır. Millennium Falcon’un kaptanı Han Solo ve Luke Skywalker, droid ikili R2-D2 ve C-3PO ile birlikte güzel prensesi kurtarmak, Asi İttifakına yardım etmek ve galaksiye özgürlük ve adaleti getirmek için birlikte çalışır. 

Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparator (1980)

Luke Skywalker, Han Solo, Prenses Leia ve Chewbacca, buz gezegeni Hoth üzerindeki İmparatorluk güçleri ve AT-AT walkerları tarafından saldırıya maruz kalırlar. Han ve Leia, Millennium Falcon ile kaçarken, Luke Yoda’yı bulmak için Dagobah’a gider. Ancak Jedi ustasının yardımı ile Luke, Güç’ün karanlık tarafı onu Darth Vader’la nihai düelloya çağırdığında hayatta kalacaktır.

Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi'ın Dönüşü (1983)

Luke Skywalker, Asi İttifakı’ndaki dostlarını kurtarmak ve Galaktik İmparatorluğa karşı zafer kazanmak için korkunç Jabba the Hutt ve zalim Darth Vader ile savaşır. Han Solo ve Prenses Leia aşklarını ilan ederken, Karanlık Taraf’ın mağlup olmasına ve şeytani imparatorun yenilgisine yardımcı olmak için Chewbacca, Lando Calrissian, Ewok’lar ve android C-3PO ve R2-D2 ile bir takım oluştururlar.

Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike (1999)

Nute Gunray liderliğindeki şeytani Ticaret Federasyonu, barışçıl Naboo’yu ele geçirmek ister. Jedi Şövalyeleri Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi, liderlerle yüzleşmek üzere gönderilir, ama her şey plana göre gitmez. Sonunda Tatooine’e gelirler ve Anakin Skywalker adında ufak bir çocukla arkadaş olurlar. Grup artık Coruscant’a ulaşmanın bir yolunu bulmalı ve nihayetinde bu ticaret anlaşmazlığını çözmelidir, ancak gölgelerde saklanan birileri vardır.

Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı (2002)

Jedi Şövalyeleri Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker, Naboo Senatörü Padmé Amidala’nın hayatına kasteden suikast girişiminin arkasında görünenden fazlası olduğunu keşfettiler. Bu arada, bir Sith Lord, iyilik ve kötülük güçleri arasındaki olayları yönetirken; galaksinin kontrolünü sağlayacak nihai hamleyi yapmayı bekler.

Yıldız Savaşları Bölüm III: Sith'in İntikamı (2005)

Klon Savaşları’ndan üç yıl sonra Jedi, Kont Dooku’dan Palpatine’i kurtarırlar. Obi-Wan yeni bir tehdit sezdiğinde Anakin, Jedi Konseyi ile Palpatine arasında çift taraflı casusluk yapar ve galaksiyi yönetecek sinsi bir planın içine çekilir.

Yıldız Savaşları Bölüm VII: Güç Uyanıyor (2015)

Darth Vader ve İmparatorluğun yenilgisinden 30 yıl sonra, Jakku gezegeninden bir hurdacı olan Rey, uzun süredir kayıp olan Luke Skywalker’ın nerede olduğunu bilen bir BB-8 droidi bulur. Direniş ve İlk Düzen’in yıldırıcı lejyonları arasındaki bir savaşın ortasına Rey ve görevini terkeden bir stormtrooperın yanı sıra iki kaçakçı atılır.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (2016)

Ölüm Yıldızı adlı yeni bir süper silahın varlığını öğrendikten sonra Asi İttifakı, İmparatorluğa karşı çaresiz kalır. Asi İttifakı, yapımında muhtemel bir zayıflık ortaya çıktıktan sonra Ölüm Yıldızı planlarını çalmak için umutsuz bir görev başlatmalıdır. Tüm galaksinin geleceği şimdi bu görevin başarısına bağlıdır.

Şayet 90’lı yılları hatırlıyorsanız, Orijinal Üçleme’nin “Özel Versiyon” (Special Edition) adıyla yeniden gösterime girdiğini de hatırlayabilirsiniz.

1990’lı yıllarda George Lucas, Star Wars filmlerini değiştirebileceğini fark etti ve onlarla oynamaya başladı. Teknoloji gelişti, e tabi Star Wars da değişti!

Bölüm IV’e eklenen bazı yeni sahneler ciddi anlamda değiştirilmiş Mos Eisley kesitleri sunmakla beraber başka değişiklikleri de içerir. V. ve VI. Bölümlere de yeni sahneler eklendi.

Yıldız Savaşları Üçlemesi: Özel Versiyon (1997)

George Lucas orijinal üçlemeyle tekrar tekrar oynadı. Bölüm IV. ve VI. arasını kapsayan Özel Versiyon için filmler kapsamlı bir şekilde temizlendi ve restore edildi, Lucas bu fırsatı daha önce kesilen sahneleri ve yeni efektleri ekleyerek bir takım değişiklikler yapmak için kullandı. 1997’nin başından ortasına dek, Lucas Star Wars’un Special Edition sürümlerini sinema salonlarında yayınladı ve toplam hasılatlarına daha fazla para kattı. Bazı değişiklikler hayran topluluğunda tepki yarattı (Greedo, Bölüm IV’te önce Han’a ateş ediyordu), bazıları ise onları neşelendirdi (geliştirilmiş Mos Eisley ve Bespin sahneleri). Ancak, bu Star Wars film değişikliklerinin sonuncusu değildi.

Bölüm IV'teki bir sahneye "özel versiyon" da uygulanan görsel geliştirme
Gizli Tehlike'nin 3D versiyonunun posteri

Filmlerin Eylül 2004’teki ilk DVD sürümünde başka değişiklikler yapıldı. 2006’da Lucas sonunda orijinal üçlemeyi DVD’de değiştirilmemiş haliyle yayımladı.

2005’te düzenlenen bir ShoWest toplantısında George Lucas yeni bir teknoloji gösterdi ve altı filmi, 2007’de Yeni Bir Umut’tan başlayarak yeni bir 3D film formatında yayınlamayı planladığını söyledi. Bu gerçekleşmedi, ancak 28 Eylül 2010’da resmi site, 2012’de Yıldız Savaşları: Bölüm I’in sinemalara 3D olarak geleceğini duyurdu.

Lucas, geçmişteki tüm altı Star Wars filminin “arşiv” baskılarını 2007’de gelecek nesil bir ev video formatında bir set halinde yayınlayacağını ima etti. Bu sürüm, Star Wars destanının 30. yıldönümü ile çakışacak ve kutlanacaktı. Bu “arşiv” baskıları hiçbir zaman piyasaya çıkmadı veya duyurulmadı.

Star Wars’un bundan ibaret olduğunu mu düşündünüz?

“Ah, hayır genç Jedi. Pek çok yanılgıya düştüğünü anlayacaksın.”

İmparator

Animasyon TV Dizileri

Özellikle başta çocukları hedef alan bir film serisinin, ek olarak çizgi film ve animasyon diziler üretmesi de kaçınılmazdı.

Yayın sırasına göre çıkan dizileri şu şekilde listeleyelim:

 • Star Wars: Droids (2 boyutlu animasyon – 1985)
 • Star Wars: Ewoks (2 boyutlu animasyon – 1985)
 • Star Wars: Clone Wars (2 boyutlu animasyon – 2003)
 • Star Wars: The Clone Wars (3 boyutlu animasyon – 2008) (Hatırlayan olabilir, bunun ilk iki bölümü 2008’in Ağustos ayında sinemalarda gösterime girmişti)
 • Star Wars: Rebels (3 boyutlu animasyon – 2014)
2 boyutlu Klon Savaşları animasyonu

Bu dizilerden Droids ve Ewoks ülkemizde Show TV’de, The Clone Wars önce CNBC-E ve ardından Cartoon Network’te, Rebels ise Cartoon Network’te yayınlandı. 2 boyutlu Clone Wars animasyonu ülkemizde yayınlanmadı.

Bunların yanı sıra yapım aşamasında iken iptal edilen bir komedi-animasyon projesi olan Star Wars Detours bulunuyor.

Canlı-aksiyon TV Dizisi

Lucasfilm’in ilk olarak 2008’de duyurduğu ama yıllardır haber alınamayan, canlı oyuncuların yer alacağı bir Star Wars TV dizisi projesi de var: Star Wars: Underworld. Adından da anlaşılacağı gibi bu dizide Star Wars’un suç dolu yeraltı dünyasının, daha önce filmlerden tanımadığımız karakterlerin bakış açısı ile (tabii tanıdık karakterlerin gözükmesi ümidiyle) anlatılması planlanıyordu.

Star Wars yeraltı dünyasının girişini gösteren (iptal edilmiş 1313 oyunundan) bir kare
"Cesaret Karavanı" nın kahramanları

Uzak geçmişte çok da dikkate alınmayan bazı dizi denemeleri de olmadı değil. 1984-1985 yılları arasında George Lucas’ın yapımcılığını üstlendiği “Ewok Maceraları” adlı iki bölümlük kısa bir dizi oldu. Bunlar, Endor Savaşı’ndan önce gerçekleşen olayları anlatıyor ve Endor’a sığınmak zorunda kalan Towani ailesinin başından geçen kısa maceraları gösteriyordu. Bu iki bölüm “Ewok Macerası: Cesaret Karavanı” ve “Ewoklar: Endor Savaşı” olarak adlandırıldı ve Warwick Davis, bir kez daha haylaz bir Ewok olan Wicket W. Warrick’i oynamaya döndü. Bu dizideki garip bir detay ise, Wicket’e İngilizce konuşmanın öğretilmesiydi, oysa Jedi’ın Dönüşü filmindeki Endor Savaşı sırasında bu yeteneği hiç gösterilmemişti.

Unutulmaması gereken bir diğer yapım da 1978 tarihli Star Wars Holiday Special’dır, çünkü hem canlı oyuncuların hem de animasyonun yer aldığı bu özel bölümde Boba Fett ilk kez gözükmektedir (doğru tahmin ettiniz, Boba Fett, Bölüm IV’e “Özel Versiyon”da eklendi).

Boba Fett'in ilk hali

Kitaplar & Çizgi Romanlar

İşte burası gerçekten dipsiz bir kuyu…yani öyleydi. Daha önce belirttiğimiz gibi bu kitap ve çizgiromanların tamamına yakınında anlatılan hikayeler bugün yok sayılıyor, bu yüzden bunların detayına fazla girmek yerine, geçmişte en dikkat çeken birkaç tanesine, kulak aşinalığı olması adına, değineceğiz.

Star Wars’u temel alan kurgu, A New Hope (Alan Dean Foster’ın yazdığı fakat George Lucas’a atfedilen) romanından uyarlanan ilk filmin yayınlanmasından önce doğmuştur. Foster, 1978’de yayımlanan ilk Star Wars spin-off romanı olmasının yanı sıra çok başarılı bir edebi ürün olan “Splinter of the Mind’s Eye”ı da yazdı.

Altı Star Wars filmi, yüzden fazla romana ilham olmuştur. Bu romanların yayınlanmasına Lucasfilm tarafından resmi olarak yetki verilmişti ve bunlar daha önce Bantam Books tarafından yayınlanırken (Ballantine tarafından yayınlanan birkaç eserin haricinde), günümüzde Del Rey sözleşmeyi elinde tutuyor. Bu kitaplarda anlatılan öyküler Gizli Tehlike’nin binlerce yıl öncesinden, Jedi’nin Dönüşü’nden sonraki birkaç kuşağa ulaşıyor. Lucas tarafından yetkilendirilen kitaplar, serinin hayranları tarafından yazılmıştır ve Genişletilmiş Evren olarak bilinen koleksiyonun bir parçasıdır. Genişletilmiş Evren’in bir parçası olarak kabul edilen ilk kitaplar 1970’lerin sonunda ortaya çıkmaya başladı.

"Splinter of the Mind's Eye" romanının kapak görseli
"Yeni Jedi Düzeni" roman karakterlerinin bir görseli

Genişletilmiş Evren, yakın zamanda Yeni Jedi Düzeni: Birleştirici Güç ile sonuçlanan Yeni Jedi Düzeni’nde (New Jedi Order) bir devrim yaşadı. NJO, Yuuzhan Vong olarak da bilinen galaksiler-ötesi türlerin korkunç bir istila hikayesini anlatıyor ve birçok tanınmış ve sevilen karakterin ölümünü içeriyor.

Orijinal Star Wars filmlerinin bazı taraftarları Genişletilmiş Evren’in edebi eserlerini reddediyor ve sadece George Lucas’ın yaptığı filmlerin ve açıklamaların geçerli olarak kabul edilebileceğini ısrarla vurguluyor. Bununla birlikte, Lucasfilm Ltd.’de çalışanlar tarafından yapılan çok sayıda açıklama ve Lucas’ın yaptığı yorumlar, Genişletilmiş Evren’in eserlerinin çoğunluğunun gerçekten resmi evrenin bir parçası olduğunu gösteriyor.

Yazılmış romanların çoğu, filmlerin olaylarından sonra gerçekleşirken, filmler arasında sadece birkaç tanesi yer alır ve filmlerden öncesini anlatanların sayıları giderek artar. Bazı hayranlar için, filmlerde yalnızca küçük bir role sahip olan veya yalnızca kısa süre görülen birçok karaktere anlatımlar sunduğu için bunlar daha heyecanlı hikayeler olabilir. Dikkat çekici romanlardan biri, İmparator ve Jedi’ın Dönüşü arasında geçen, Steve Perry’nin yazdığı “İmparatorluğun Gölgeleri” (Shadows of the Empire) dir. Göreceli olarak küçük karakterlere odaklanmanın yanı sıra bu kitap, iki film arasındaki bazı olaylar için köprü kuruyor. Ayrıca, Darth Vader ve İmparator Palpatine’in birlikte plan yaptıkları sahneleri de içeriyor ve ilişkilerini daha iyi anlatıyor (bu ilişkinin doğası Bölüm III’te daha ayrıntılı olarak işlenmiştir).

"İmparatorluğun Gölgeleri" roman kapağı görseli
Thrawn Üçlemesi roman kapakları

Belki de en çok beğenilen katkı Timothy Zahn’ın Thrawn Üçlemesi‘dir ve birçok hayran bu romanların orijinal film üçlemesinin esasını yakalamış olduğunu düşündüğü için geçmişte bu seriyi Bölüm VII, Bölüm VIII ve Bölüm IX olarak kabul etmiştir.

Ayrıca, başta Genişletilmiş Evren’de tanıtılan birkaç öğe daha sonra filmlerde de yer aldı. En iyi örnekler, Coruscant, Boba Fett, 501. Lejyon ve Aayla Secura’dır.

Hikaye anlatan kitapların yanı sıra, Star Wars evreni hakkındaki bilgileri “makale dışı” tarzda ayrıntılarıyla anlatan ve bir hikayeye uymayan ayrıntıları gösteren referans kitaplar da bulunmaktadır. Örnekler arasında Star Wars Vahşi Yaşamı: Bir Alan Rehberi ve Görsel Sözlükler bulunmaktadır.

Görsel Sözlük'te Kylo Ren'i anlatan bir kesit
Klasik Star Wars çizgiroman kapağından bir kesit

Marvel Comics orijinal üçlemenin uyarlamalarını ve 1977’den 1986’ya kadar süren ve toplam 107 sayı ve 3 yıllık bir Star Wars çizgi roman serisini yayınladı. Archie Goodwin, Howard Chaykin, Al Williamson, Carmine Infantino, Walter Simonson, Michael Golden, Chris Claremont, Whilce Portacio, Mary Jo Duffy ve Ron Frenz gibi çok sayıda yaratıcı bu seride çalıştı. Marvel, 1980’lerde, Star Comics serisinin küçük çocuklara yönelik bir parçası olarak, Cumartesi sabahı çizgi filmlerine dayanan kısa ömürlü Ewoks ve Droids serilerini de yayınladı.

Star Wars ayrıca, Archie Goodwin tarafından yayınlanan ve Al Williamson tarafından çizilen büyük çaplı eserler için yazılmış, 1979’dan 1984’e dek, günlük bir gazete çizgi roman şeridiydi.

Dark Horse Comics, 1990’lı yılların başından itibaren Star Wars evreninde geçen orijinal maceraların olduğu çok sayıda çizgiroman yayınladı. 2006 yılı itibariyle bu çizgi romanlar, Star Wars: Cumhuriyet, Star Wars: İmparatorluk, Star Wars Tales, Star Wars: Jedi, Star Wars: Knights of the Old Republic ve Star Wars: Legacy‘i içermektedir. Dark Horse ayrıca, yedi ciltlik Marvel serilerinin koleksiyonlarını ve klasik Star Wars adı ile çizgi şeritleri yayınladı.

"Legacy" çizgiroman serisinin kötü karakterleri

Star Wars çizgiromanlarının lisans hakkı günümüzde Marvel’da bulunmaktadır.

Oyunlar

1983 yılından bu yana, Parker Brothers’ın Atari 2600 için yayınladığı ‘Star Wars: Empire Strikes Back’ ile başlayarak, Star Wars adını taşıyan 120’den fazla video oyunu yayınlandı.

Franchise temelli ilk oyun Atari 2600’de yayınlandı, ilk olarak The Empire Strikes Back (1982)’te, oyuncu Hoth Savaşı sırasında bir snowsplayer sürüyor ve AT-AT walker’larını yok ediyordu. Basit olsa da, imkan veren teknoloji dahilinde oyun filmin özünü yakaladı. Jedi’ın Dönüşü: Ölüm Yıldızı Savaşı (1982) gibi başka birçok oyun ortaya çıktı ve oyuncu, Millennium Falcon’u ikinci Ölüm Yıldızı’nı yoketme görevinde kontrol etti ve Jedi Arena da (1983) bir ışın kılıcı dövüşünü(Luke Skywalker’ın Yeni Bir Umut’ta eğitim droidi ile deneme yaptığı sahneden ilham alınarak) simüle etmeye çalışan ilk oyun oldu. 1983’te Star Wars: Yeni Bir Umut’un oyunu piyasaya çıktı. Bu oyunda oyuncu Luke Skywalker rolünü üstlenerek bir çok TIE fighter ile savaşıyor, ve filmin sonuna doğru ilk Ölüm Yıldızı’nı yoketme girişiminde buluyor.

Atari - "Empire Strikes Back"
Super Star Wars (SNES)

Ev konsolu pazarını öldüren 1983 video oyunu çöküşünden ötürü franchise temelli daha fazla oyun 1991’e kadar yayınlanmadı; bir platform oyunu olan Star Wars, hem NES hem de Game Boy için piyasaya çıktı ve bir yıl sonra destanın beşinci bölümünün konusunu izleyen Star Wars : Empire Strikes Back, aynı oyun motorunu yeniden kullandı. Super Star Wars, SNES için piyasaya sunuldu (“Super” eki, sıklıkla, 8 bitlik oyunların yeniden biçimlendirilmesinde kullanıldı) ve ardından üçlemenin diğer bölümleri de Super Star Wars: Empire Strikes Back (1993) ve Super Star Wars: Jedi’ın Dönüşü (1994) de çıktı.

Diğer başlıklar arasında Nintendo Eğlence Sistemi için Star Wars (JVC tarafından yayınlandı) ve Atari 2600 için diğer üç başlık yer alıyor.

Video oyunu öncüsü Atari, vektör grafikleri kullanan, uçuş simülatörü tarzı oyunlar olan Star Wars ve The Empire Strikes Back’den başlayarak orijinal üçlemeye dayalı arcade oyunları üretti. Bunlardan üçüncüsü Jedi’ın Dönüşü, daha geleneksel çizilmiş grafikleri ve bir ‘3/4’ perspektifi kullandı.

Star Wars: X-Wing, 1993 yılında resmen LucasArts tarafından piyasaya sürülen “yeni nesil” oyunların ilk PC oyunudur. Atari arcade oyunlarından bu yana görülmeyen uzay savaşı oyununa geri döndü. Oyuncular genelde Asi İttifakı’nın bir pilotu olarak oynadı ve Ölüm Yıldızı’nın imhasıyla sonuçlanan çeşitli hedefleri tamamladı. Bu oyun, Star Wars: TIE Fighter ve Star Wars: X-Wing Alliance şeklinde sekmeli olarak gelişti.

X-Wing Alliance

En uzun süren bilgisayar oyunları serisi çığır açan Dark Forces serisidir. Bu birincil kişi shooter serisi 1995 yılında Star Wars: Dark Forces ile başladı. Serinin sonraki dizisi Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II, oyunun bir Jedi olarak oynanmasına izin verdi. Dark Forces serisinin üçüncü oyunu Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast, önceki oyunlardan üçüncül kişi perspektifli bir Jedi macerasına odaklandı. Ve dördüncü ve son sürüm olan Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy, Jedi Outcast için bir genişleme paketi olarak ortaya çıksa da zamanla kendisi başlı başına bir oyuna dönüştü.

Bir başka uzun süredir devam eden video oyunu serisi, Nintendo 64 için çıkan Star Wars: Rogue Squadron ile başladı ve Star Wars: Rogue Squadron II: Rogue Lider ve Nintendo Gamecube için çıkan Star Wars: Rogue Squadron III: Rebel Strike’da devam etti. İlk oyun PC’ler için de mevcuttu, hepsi Factor 5 tarafından geliştirildi ve LucasArts tarafından yayınlandı. Rogue Squadron III, orijinal Atari Star Wars arcade oyunlarının emülasyon sürümlerini içeriyordu.

Rogue Squadron

Star Wars: 2003’te yayınlanan Eski Cumhuriyet Şövalyeleri (Knights of the Old Republic, kısaca KotOR), ünlü oyun dergilerinden, web sitelerinden vb. “Yılın Oyunu” nu kazandı. Bir devamı olan Star Wars: Eski Cumhuriyetlerin Şövalyeleri II: Sith Lordları, Xbox için Aralık 2004’te ve PC’de Şubat 2005’de piyasaya çıktı. Bioware, KOTOR II olaylarından yaklaşık 300 yıl sonrasında geçen, KOTOR I & II’ye devam niteliği taşıyan bir MMORPG oyununu “Star Wars: Eski Cumhuriyet” adı ile 20 Aralık 2011’de çıkardı.

Sony tarafından geliştirilen bir MMORPG olan Star Wars Galaxies, 26 Haziran 2003 tarihinde Amerika’da, 7 Kasım’da Avrupa’da, 23 Aralık’ta Japonya’da ve 2006’da Avustralya’da piyasaya çıktı. Oyun, Yavin Savaşı olaylarına dayanıyordu ve oyunculara çeşitli tür ve uzmanlık karakterleri (ödül avcılığı ve kaçakçılık gibi) yaratmalarına ve Asi İttifakı veya Galaktik İmparatorluk ile kendilerini müttefik seçmelerine izin veriyordu.

Star Wars Galaxies
Battlefront (2015)

Star Wars: Battlefront 2004 yılında piyasaya sürülmüş ve her iki üçleme dönemlerini, tüm tarafları ve birbirinden farklı savaş alanlarında oynanabilen birinci / üçüncü kişi shooter oyunuydu. Devamı olan Star Wars: Battlefront II, Star Wars Battlefront: Renegade Squadron ve Star Wars Battlefront: Elite Squadron sırasıyla 2005, 2007 ve 2009 yıllarında piyasaya sunuldu. 2015 yılında çıkan Star Wars: Battlefront, yeni nesil konsollara yönelik güncel teknolojiye sahipti fakat varolmayan tekli oyuncu senaryosu sebebiyle oyunseverler tarafından eleştirildi.

Star Wars: Republic Commando, Delta Squad’ın seçkin komandolarını konu alan ve Klon Savaşları sırasında geçen taktiksel bir shooter bilgisayar oyunudur. 1 Mart 2005’te piyasaya çıktı.

Gerçek zamanlı strateji oyunu Star Wars: Empire at War, Petroglyph Games tarafından geliştirildi ve 16 Şubat 2006’da çıktı. Bir genişleme paketi olan Star Wars: Empire at Wars: Forces of Corruption 2007’de çıktı

LEGO Star Wars, Star Wars karakterleri, araçları ve objelerinin LEGO tuğlalarından oluştuğu bir Lego oyunuydu. Serinin ikinci oyunu LEGO Star Wars II: Orijinal Üçleme’dir. Bu serinin üçüncü oyunu olan LEGO Star Wars: The Complete Saga, ilk iki oyunu birleştiriyor. LEGO Star Wars III: Klon Savaşları, Klon Savaşları animasyon serisinin 1 ve 2 sezonlarında gerçekleşen olayları konu alan LEGO oyunudur.

Star Wars evreninde geçen iki rol yapma oyunu yayınlanmıştır: West End Games’ten d6 tabanlı bir oyun ve popüler Dungeons & Dragons’ın dayandığı d20 sistemini kullanan bir Wizards of the Coast oyunu.

Etkileri

Star Wars’un bu kadar başarılı olmasındaki başlıca neden, her yaştan her kesimde yarattığı nostalji hissidir.

Return of the Jedi için sıra bekleyen hayranlar

Star Wars gösterime girdiğinde başlangıçta sadece birkaç sinemada gösterime girdi. Yayınlanmasından bir ay sonra Star Wars, ülkedeki hemen hemen her sinemada ve dünya çapında yüzlerce sinemada oynadı. İnsanlar, özellikle de çocuklar, Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia’nın maceralarını tekrar tekrar tekrar görmek için akın etti. Kuyruklar kilometreler boyunca uzuyordu. Kenner, öyle bir girdaba yakalandı ki, filmin yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra oyuncaklar tükendi. Fox’un hisse senedi yükseldi. Ürünler raflardan binlerce kişi tarafından adeta süpürüldü ve Lucas çok zengin oldu. Star Wars’ın koşusu sonunda 1978 yılı başında sona erdi, 260 milyon dolar ile o tarihteki en başarılı film oldu. Takip eden 20 yıl içinde yeniden gösterimler ile genel toplamına 220 milyon eklenecekti. Şu anda, tüm zamanların en çok satan ikinci en yüksek filmidir (enflasyona göre düzeltilmiş dolar cinsinden), ikinci sırada ise Rüzgar Gibi Geçti bulunur.

Star Wars, En İyi Film de dahil olmak üzere 10 dalda Oscar’a aday gösterildi ve bunlardan 6’sını kazandı. Ancak sadece aday olması bile Fox ve Lucas’a, uzun zamandır bildikleri gibi, bunun bir “çocuk filmi” olmadığını gösterdi.

Star Wars, Hollywood film endüstrisini ve Hollywood yapımı filmlerin odağını, dramatik çatışmalara sahip derin, anlamlı hikayelerden, temalardan ve ironiden çıkarıp özel efektlerle dolu gişe rekortmeni olacak yönde değiştirmiştir. Star Wars’dan önce, filmlerdeki özel efektler 1950’lerden beri gözle görülür şekilde ilerlememişti. Star Wars, filmlerde bilgisayarla başlatılan görüntü efektlerinin kullanılmasına yönelik harekette de önemlidir. Star Wars’ın ticari başarısı, 1970’lerin sonlarında en gelişmiş özel efektlerin yaratılmasını sağlamıştır. Özel efekt yatırımları artmıştı. Bu efektleri sağlamak için Industrial Light & Magic ve Digital Productions gibi şirketler yaratılmıştır. 1977’deki Star Wars, birçok klasik film türünün tek bir filmde birleştirildiği türe öncülük etti. Star Wars’da türler bilim kurgu, western, savaş filmi ve yarı mistik epikti. Star Wars, Jaws’la birlikte, filmlerin aynı anda birçok perdede gösterildiği ve karlı bayiliklerin önemli olduğu eğlence endüstrisinde gişe rekorları kıran yaz filmi geleneğini başlattı. Büyük film üçlemesinin modelini oluşturdu ve bir filmin ürün haklarının filmin kendisinden daha fazla para üreteceğini gösterdi.

Spaceballs'tan bir kare

Star Wars ile ilişkili olan holografik video efekti, 2008 Seçim Günü kapsamında CNN için teknolojik bir araç olarak kullanıldı. CNN muhabiri Jessica Yellin ve müzisyen will.i.am, kanalın New York stüdyolarındaki sunucuları Anderson Cooper ve Wolf Blitzer’le yüz yüze konuşuyorlarmış gibi görünüyordu, gerçekte Barack Obama’nın mitinginde Chicago’daydılar.

Başta Spaceballs olmak üzere pek çok parodi filmi yapıldı, başka dizi ve filmlerde yüzlerce Star Wars göndermesi bulunuyordu. Star Wars hayranları, kendi kısa filmlerini çektiler ve George Lucas’ın beğenisine sundular.

Ekim 2007’de NASA, orijinal bir ışın kılıcını bir uzay mekiği ile yörüngeye gönderdi. Işın kılıcı, Jedi’ın Dönüşü’nde Luke Skywalker’ın silahı olarak kullanılıyordu. Yörüngede iki hafta geçirdikten sonra, 7 Kasım 2007’de Dünya’ya döndü ve sahibi George Lucas’a iade edildi.

Uzay mekiği şirketi SpaceX tarafından, özel uzay uçuşları için gönderilen ilk başarılı uzay roketinin adı Şahin 1 (Falcon 1) olarak seçildi. Elon Musk, Yıldız Savaşları serisindeki Millenium Şahin’e atıf olarak, uzay roketinin adı için “şahin” kelimesini kullandı. Falcon 1’in başarısı, Falcon’un uzay roket ailesi olarak bilinen uzay roketinin güncellenmiş versiyonlarının üretilmesine yol açtı. Bilimsel alanda yeni keşfedilen organizmalara, Star Wars’daki karakterler ve elementlerden esinlenmiş isimler verildi (Agathidium vaderi adında bir böcek ve Yoda Purpurata adında bir solucan türü olduğunu biliyor muydunuz?).

Agathidium Vaderi
Gezi Protestosu (2013)

2001 yılında Birleşik Krallık’ta yapılan nüfus sayımında 390.000 kişi mensubu oldukları dini “Jedi” olarak açıkladılar, böylece “Jediism” dini başlamış oldu. 2013 yılında Türkiye genelindeki Gezi protestolarında dikkat çeken olaylardan biri, protesto yürüyüşünde Darth Vader’ın yürümesiydi. 2014 yılında Ukrayna’daki siyasi partilerden birine Darth Vader başkanlık etti. 2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 200.000 öğrenci, kampüslerinde bir Jedi Tapınağı inşa edilmesi için imza topladı.

Nasıl? Şimdi kendinizi, uzun zamandır yabancı olduğunuz bu dünyaya biraz daha yakın hissediyor musunuz?

Çok daha büyük bir dünyaya ilk adımını attın.

Obi-Wan Kenobi

Şimdi, ilk iş, eğer hala izlemediyseniz filmleri izlemeye başlayın. İlginizi yakalayabilirse animasyonlara, romanlara ve oyunlara bir göz atın. Detaylı bilgiler için sitemizin bilgi bankasını inceleyin. En sevdiğiniz karakterin oyuncağı ile masanızı süsleyin. Yeni çıkan haberleri takip edin. Ve belki de en güzeli, hayranların o ortak coşkusunu yakalamak için, yeni bir Star Wars filminin ilk gösterimini hayranlarla beraber izleyin. Çocukluğunuza döneceğinizi garanti ediyoruz.

Güç Sizinle Olsun.

Hazırlayan: Ateş Çetin

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.