Star Wars: Return of the Jedi (1988)

Return Of The Jedi. Star Wars efsanesinin seri olarak son filmi. Pek çok hatası da olsa iyi bir film. Oyun olarak saç baş yoldurtan bir oyun olmuş.

Oyunda yine araç kullanılan bölümleri alıntı olarak yapmışlar. Tabi filmdekinin aynısı olarak değil. Sadece Endor’daki Speeder ve AT-ST, Death Star’da ise Millennium Falcon sahneleri oyuna eklenmiş.

Oyunun yapısına gelirsek, Ep4 ve Ep5 teki gibi birinci şahısta araç kullanmak yerine izometrik bakış açısı ile araç kullanıyoruz. Karşımıza çeşitli engeller çıkıyor. Endor’da ağaç, ewok, kütük gibi engeller çıkarken Death Star’da kırmızı duvarlar önümüzü kesiyor. Bu çeşit oyun yapısı o döneme göre (1984) shootem-up türünden bir oyundu, gerçi izometrik tipi oyunlar pek fazla olmamasına rağmen 3 boyutlu olduğu için daha iyi grafikler veriyordu. O dönemde çıktığı sistemler şunlar:

Atari ST (1987)
Amstrad CPC (1987)
Commodore Amiga (1988)
Commodore C64 (1988)
Sinclair ZX Spectrum (1989)

Oyunun teknik detaylarına gelelim. Grafikler eskisi gibi çizgi hatlı ve dokusuz, değil artık herşeyin bir dokusu var. Çözünürlük daha iyi, sivri cisimler bile göze çarpmıyor. Sesler çok fazla değil, birkaç tane, onlar da iyi ama müzikler felaket olmuş. Sanki GBA’dan fırlamış müzikler. Eski oyunlardaki müzik kullanımı daha iyi idi.

Oynanabilirliğe gelirsek, shootem-up sevenler için ideal. Ama shooter’larla aranız iyi değilse saç baş yolma durumuna gelebilirsiniz. Oyuna her başladığınızda 3 canınız oluyor ve Stormtrooper’lara ve engellere dikkat etmezseniz hemen Game Over yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Özellikle Death Star’da ters biçimde hızlıca kaçarken bayağı zorlanacaksınız, benden söylemesi.

Peki bu oyunu nasıl oynayacağız? Malum, neredeyse tarih öncesi bir oyun. Bu oyunu oynamak için Mame adlı bir programa ihtiyacınız var. Mame 1975 ile 2000 arasında bulunan bütün Arcade makineleri oyunlarını emülator olarak PC’mize getiren bir programdır. Buraya tıklayarak Mame32 adlı programı indirebileceksiniz.

Yani özetlemek gerekirse, türüne göre iyi bir oyun olmuş ROTJ – The Game. Fakat Shootem-Up sevmeyenler ve oynayamayanlar hiç uğraşmasın, Shootem-Up sevenler ve oynayabilenler ise bu oyunu kaçırmasın.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.