Star Wars: Galactic Battlegrounds

Star Wars Galactic Battlegrounds (SWGB) özellikle strateji severlerin uzun süredir beklediği bir oyundu. Age of Empires (AoE) motoruyla yapılmış, detaylı ve eğlenceli bir oyun olacağı oyun çıkmadan önce gelen haberler arasındaydı.

SWGB, Yıldız Savaşları evrenindeki 6 farklı ırkın bulunduğu Real Time bir strateji oyunudur. Bu ırklar (veya gruplar) arasında Galactic Empire, Rebel Alliance, Gungans, Ticaret Federasyonu, Wookies ve Royal Naboo bulunuyor. Her ırkın benzer ve farklı yönleri vardır. Aynı AoE da olduğu gibi burada da 4 farklı “resource” vardır: food, carbon (AoE’deki wood), ore (AoE’deki stone) ve nova (gold). Burada da 4 farklı teknoloji seviyesi var. Yıldız savaşlarına özgü gezegenlerde (Hoth, Naboo, Coruscant, Yavin, vs) ve tanıdık yüzlerle (Darth Vader, Luke Skywalker, C-3PO, Qui-Gon vs) karşılaşıyoruz. Oyunun Expansion Pack’i olarak çıkan “Clone Wars” oyuna yeni üniteler ve yeni iki ırk (Kont Dooku’nun yönetimindeki Ayrılıkçılar ve Old Republic) katıyor. Şimdi sizlere genel olarak ırkları ve birimleri, bizim favorimiz olan Galactic Empire’ı temel alarak tanıtalım:

Galactic Empire:

Korku, öfke ve nefret… Bunlar karanlık tarafın gücüdür. Bunlar İmparatorluğun gücüdür… Lejyonlar halinde akan Stormtrooperlar, çıkardıkları korkunç mekanik seslerle düşmanlarının içine korku salan AT-AT’ler, sayı üstünlüğünü koruyan TIE Fighter’lar bunun birinci elden kanıtıdır. İmparatorluk iş gücü olarak ASP-7 işçi droidleri kullanır, standart şok birlikleri Stormtrooperlardır. Dewback’ler sayesinde Stormtrooperlar daha dayanıklı hale gelip flamethrower silahlarıyla donatılmışlardır. Robotik Medic’ler askerleri iyileştiriyor ve limandaki ilk gemi olan Harvester’ı üretebiliyoruz. Harvester, ASP-7’nin deniz versiyonu, deniz ürünlerini topluyor.

İkinci teknoloji seviyesiyle birlikte “Sith Temple” karşımıza çıkar. Sith apprentice’ler karanlık tarafın öğretisiyle efendilerinin emirlerini yerine getirirler. Mech Factory ile speeder bike üretilebiliyoruz ve bunlar bize çevremizi hızlı bir şekilde taramamıza yarıyor. Limanda fırkateyn ve taşıma gemileri yapabiliyoruz, bununla beraber Imperial probe droidler ucuz alan taraması yapabiliyorlar. Stormtrooperların füzeler ile donatılmış türü olan Anti-Air trooperlar ağır silahlar gelmeden İmparatorluğu hava saldırılarına karşı korumaktadır. Termal patlayıcılarla donatılmış Grenade Trooper geniş alanda etkilidir ancak askerlerden çok kalkan ve mekanize birliklere karşı güçlüdür. Space port’ta kargo gemileri sayesinde ticaret yapabiliyoruz.

Üçüncü teknoloji seviyesinde Sith Apprentice’ler eğitimlerini tamamlayıp Sith Knight oluyorlar. Darth Maul’un ki gibi ikili ışın kılıcı taşıyan Sith Lord’ları düşmanları karanlık tarafın gücünü kullanarak kendi taraflarına geçirirler. Mech Factory’de AT-PT’ler düşman askerlerine hızlı bir ölüm sunarken, AT-ST’ler mekanik ünitelerin kabusu oluyor. Limanda Destroyer ve Anti-Air Ship üretiliyor. Destroyerler diğer gemilere karşı etkili ama tek dezavantajı Melee ünitesi olması. Kalkan jeneratörleri geniş alanları koruyabiliyor ve devasa “Fortress” imparatorluk savunmasının bel kemiğini oluşturuyor. Fortress’ta eğitilen Dark Trooper’lar imparatorluğun özel birimleri. Çok dayanıklı ve elit stormtrooperlar. Yaralandıkları zaman medic tarafından iyileştirilemiyorlar ama bir ASP-7 tarafından “tamir” edilebiliyorlar. Ayrıca Jedi’ları avlamak üzere bounty hunter çağırabiliyoruz. Ağır silahlar fabrikasında artillery’ler uzun menzilden düşman savunmalarına karşı etkili. AT-AA; X-Wing’lerin ve diğer hava araçlarının korkulu rüyası oluyor ve Pummel düşman binalarını toza dönüştürüyor. Bu teknoloji seviyesinde TIE Fighter ve TIE Bomber ile hava transportları üretebilecek duruma geliyoruz.

Son seviyede ise imparatorluk asıl gücüne ulaşıyor: karada AT-AT’ler dehşet saçıyor, denizde kruvazörler düşman üslerini bombardımana tutuyor, Shock Cannon uzak mesafelerden binaları yok ediyor ve Sith Master karanlık tarafın gücünü kabul etmeyenleri lightining ile cezalandırıyor.

İmparatorluğun güçlü birimleri askerleri ve mekanize üniteleri. TIE’lar ise ancak sayıca çok olduklarında ise yarıyorlar ve pahalıya mal oluyorlar.

Rebel Alliance:

Askerleri ve hava birimleri kuvvetli. X-Wing’ler ve Y-Wing’ler kalkanlara sahip. Özel üniteleri Air Speeder’lar. mekanize üniteleri anında yok ediyorlar. AoE’da olduğu gibi burada da ünitelerin çoğu birbirinin aynı, sadece isimleri ve görüntüleri farklı. Mesela Dewback Trooper, Rebel Alliance’da Taun Taun trooper oluyor, Sith Apprentice’ler Jedi Padawan oluyor.

Gungans:

Mekanize üniteleri ve gemileri güçlü. Aynı TIE’lar da olduğu gibi Gungan’ların hava birlikleri de pahalı. Özel üniteleri “Fambaa Shield Generator”, yani hareket edebilen bir kalkan jeneratörü. Oldukça etkili. Evlerini su altına yapabiliyorlar ama Jedi Master’ları yok.

Royal Naboo:

Hava üniteleri ve Jedi’lar güçlü. Özel üniteleri Royal Crusader, biraz Taun Taun’a benziyor. Mekanize ünitelere karşı çok etkili.

Ticaret Federasyonu:

Mekanize üniteleri ve gemileri güçlü. Ev inşa etmelerine gerek yok, zira robotların eve ihtiyacı yoktur. Sith Master’ları yok ama Droideka’lar oldukça etkili.

Wookies:

Askerleri ve hava üniteleri güçlü. Kendi kendilerine iyileşme yetenekleri son teknoloji seviyesinde ortaya çıkıyor. Özel üniteleri Berserker’lar melee de oldukça iyi ve dayanıklı.

SWGB tabii ki orijinal Star Wars müziklerini kullanıyor.Ünitelerin seslendirmeleri içinse başarılı diyebiliriz.Oyun grafikleri ise önceden de belirttiğimiz gibi AoE’dan çok da farklı değil, yani hava üniteleri dışında bir yenilik sunmuyor.

Sonuçta genel olarak bakarsak SWGB eğlenceli, hızlı, güzel bir oyun. Oyunun hem multiplayer hem single player olarak oynanabilmesi ömrünü uzun kılıyor. Özellikle karşılıklı multiplayer oynayacağınız birilerini bulursanız uykusuz geceler sizleri bekliyor demektir.Rebellion’a göre oynaması daha kolay olan SWGB, strateji severlerin kaçırmaması gereken oyunlar arasında.

En iyi olan kazansın.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.