Star Wars Episode III: Revenge of the Sith (GBA)

30 yıllık bir serüvenin en önemli sorularını cevaplamakta birlikte, yepyeni ve aynı önemi taşıyan soruları yaratan Star Wars serisinin son filmi Revenge of the Sith, Game Boy Advance SP için platform/action türünde yapılmış, en az PS2 versiyonu kadar güzel vakit geçirebileceğiniz iyi bir oyun.

Oyunun ana menüsünde single player, multiplayer ve credits kategorileri mevcut. Ardından 3 harfli isim veya nick yazıp oyuna başlıyorsunuz.

Oyunun PS2 versiyonundan ciddi bir farkı Obi Wan ve Anakin karakterlerinin istek üzerine seçilmesi; ki PS2’de belli bölümlerde belli karakterler oynanmaktaydı. Yalnız bu her bölüm için geçerli değil. Seçtiğiniz karaktere göre oyun boyunca ilerlediğiniz bölümler de farklılık gösteriyor. Örneğin Obi Wan ile Grievous’un peşine düşerken, Anakin ile Jedi Tapınağı’na giriyorsunuz. Oyunun diğer GBA Star Wars oyunlarından en büyük farkı istemediğiniz kadar force hareket ve manevrasının bulunması. Bu da karaktere göre değişim gösterebiliyor. Mesela Obi Wan’da olmayan bir hareket Anakin’de olabiliyor. Misal Anakin’de saber throw, absorb, force push, dark rage ve choke var. Ama bunların kimi Obi Wan Kenobi’de yok. Bu yeni hareketleri veya güçleri bölüm sonunda, o bölüm içerisindeki performansınıza göre topladığınız puanlarla alabiliyorsunuz. Bu anlamda da oyuna RPG öğeleri dahil olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunun kontrollerine gelecek olursak, PS2’deki kadar tuş olmadığı için force manevraları ve oyunun oynanışı kolaylaşıyor. Yine de bazı kombo hareketleri gerçekleştirebilmek için, ve özellikle bu komboların etkili sonuç vermesini istiyorsak, tuş kombinasyonlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Oyunun görselleri yer yer anime esintileri taşımakta, bu sebeple oyunun kimi sekans ve bölümlerinde PS2 versiyonundan farklı olduğunu söylemek mümkün.

Oyunun bence PS2’den en büyük eksik yani PS2’deki özel bölümün olmaması. Bu özel bölümde Ben Kenobi ve Darth Vader düellosu vb. gibi birçok özel görev varken oyunun GBA versiyonunda bu yok. Oyunda orijinal Star Wars soundtrack’ten parçalar (ki bu soundtrack parçaları büyük üstad John Williams imzasını taşıyor) ve alışılageldik Star Wars ses efektleri bulunuyor. KotOR ve Battlefront gibi oyunları PC ve PS2’de oynayan Star Wars oyuncuları bu küçük ekranda zorlanabilir ama sonra alışılmak da gayet kolay. Oyunun zorluğuna gelecek olursak; Gameboy diye oyunu küçümsememek gerek, çünkü bazı bölümler kafa karıştırabiliyor. Yani zorluğuna “orta” demek mümkün. Oyunun oynandığı konsol Gameboy Advance’in SP versiyonu.

Filmi izleyen izlemeyen her Star Wars fanının mutlaka oynamasını önerdiğim bu oyun her Star Wars fanı için ideal bir oyun. Umarım oyunu oynarken zevkli ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Not: Multiplayer’da iki kişide oynanabiliyor.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.