Star Wars Episode I: The Phantom Menace

İşte herşeyin başladığı zaman. İmparatorluğun henüz korkunç yüzünün ortaya çıkmadığı, herkesin barış içinde yaşadığı Cumhuriyet dönemi. Jedi’ların hala var olduğu dönem. Kim ne derse desin Lucas bu filmde harikalar yarattı. Bununla da kalmayıp bizi sadece izleyici değil bir oyuncu yaptı. İşte burada filmle aynı ismi taşıyan Phantom Menace (PM) devreye giriyor. Artık biz de bir Jedi olabilecek ve galaksiyi savunacağız. Her şeyden önce oyunu bir promosyon malzemesi olarak düşünmeyin, PM’i oynarken sanki başka bir senaryo yaşıyorsunuz gibi geliyor. Konu da aynı olmasa filmle bağlar tamamen kopacakmış! Oyuna filmle eş zamanlı olarak Ticaret Federasyonu’nun Naboo kuşatma gemilerinde başlıyoruz.

Aç gözlü Ticaret Federasyonu barışçıl gezegen Naboo’yu kuşatma altına almıştır. Federasyon gizli bir güç tarafından yönetilmektedir. Bu kuşatmadan haberdar olan Yüce Başkan Valorum bu sorunu halletmek için iki Jedi Şovalyesini olay yerine gönderir. Bundan sonra yapılacaklar galaksinin kaderini etkileyecek. Oyunda bölümlere göre farklı karakterler yönetiyoruz. Yönettiğimiz karakterler:

Obi-Wan Kenobi
Qui-Gon Jinn
Captain Panaka
Queen Amidala

Karakterlerin yetenekleri birbirlerine göre değişiyor. Mesala Panaka’nın ‘sanki sek sek oynuyor’ gibi olan atlayışı, Jedi’larda taklalı bir şahesere dönüşüyor. Silahlar da farklılık gösteriyor. Kontrolünüzde bir Jedi varken silah sorunu yaşayacağınızı pek zannetmiyoruz. Ama siz yine de elinizde başka silah ve mermi bulundurun. Nasılsa Jedi’lar her türlü silahı kullanma yeteneğine sahip. Detaylı bir incelemeye girmeden önce menülere bakalım. Çok orijinal olarak hazırlandıklarını söyleyebiliriz. Her menünün başında filmden alınmış bir sahne var. Yükleme ekranlarında sıkılmayacağınıza dair garanti verebiliriz. Sesler ve müziklerin bir kısmı filmden alınmış. Kontroller ise çok basit hazırlanmış, alışmak zor değil. Joystick’le oynamak bile kolay. Oyunu 3. şahıs görüntüsünden oynuyorsunuz. Bu da görüş alanınızı biraz kısıtlıyor fakat yine de büyük bir eksik değil. Oyunda detaya çok önem verilmiş, bu da oyuna inanılmaz bir derinlik kazandırmış. Araç ve mekan modellemesi tek kelimeyle mükemmel. Yalnız Force kullanırken çıkan morumsu ışık görsel bütünlüğü biraz bozmuş. Tür olarak adlandıracak olursak Action Adventure demek en doğrusu olur. Çok ince detaylarla bile uğraşmanız gerekecek çünkü olay kurgusu ustaca hazırlanmış. Yaptıklarınız bir sonraki yapacaklarınızı etkiliyor. İşiniz kolaylaşabilir de zorlaşabilir de.

Gelelim detay kısmına:

SİLAHLAR:

Lightsaber: Hakkında çok fazla bir şey söylememize gerek yok. Geleneksel Jedi silahı. Oyunda sadece Obi-Wan ve Qui-Gon kullanabilyor

Blaster: Filmde de sıkça görmüş olduğumuz etkili atış gücüne sahip bir silah blaster. Bütün karakterler kullanabiliyor.

R-65 Heavy Blaster: Panaka’nın emektar blaster’ı normalinin aksine daha kuvvetli ve hedefi un ufak ediyor. Sadece Panaka kullanabiliyor.

Light Repeating Blaster: Çok kuvvetli olmamasına rağmen seri atış gücüne sahip. Droid’lere karşı kullanılabilir. Bütün karakterler kullanabiliyor.

Proton Missile Launcher: Toplu bir katliam için biçilmiş kaftan. Fazla yakından ateş etmek zararlı olabilir. Bütün karakterler kullanabiliyor.

Gungan Energy Ball: Oyundaki en düşük ateş gücüne sahip silah. Düşmanlarınızı yok etmiyor. Sadece size zaman kazandırıyor. Bütün karakterler kullanabiliyor.

Droid Stunner: Droidlerin sistemlerini kısa bir süre için bozuyor. Çok fazla uğraşırsanız belki yok olurlar ama gerçekten de zor. Oyunda sadece Queen Amidala kullanıyor.

Thermal Detonator: En kuvvetli silah olan Thermal Detonator o kadar kuvvetli ki attıktan sonra neredeyse 10 kilometre koşmanız gerek 🙂 . Yoksa size etkisini önemli ölçüde hissettiriyor. Bütün karakterler kullanabiliyor.

KARAKTERLER:

Obi-Wan Kenobi: Qui-Gon Jinn’in öğrencisi ve Anakin’in gelecekteki öğretmeni. Anakin’in içindeki korkuyu fark ediyor.

Qui-Gon Jinn: Obi-Wan Kenobi’nin akıl hocası. Konsey ile tartışıyor. Anakin’in içindeki gücü fark ediyor. Darth Maul tarafından öldürülüyor.

Queen Amidala: Barış yanlısı Naboo’nun genç kraliçesi. Theed şehrinde yaşıyor. Anakin’le evleniyor. Luke ve Leia’nın annesi.

Captain Panaka: Kraliçe’nin en yetkili subayı. Qui-Gon ve Obi-Wan’a yardım ediyor. Theed şehrinin geri alınmasında rol oynuyor.


MEKANLAR:

Trade Federation Battle Ship: Ticaret Fererasyonu’nun kontrol gemisi. Kuşatma buradan yönetiliyor. Yüce Başkan’ın elçilerinin kabul edildiği gemi. Anakin tarafından yok ediliyor.

Swamps of Naboo: Obi-Wan ve Qui-Gon’ın Jar Jar Binks ile tanıştıkları yer. Federasyon istilaya buradan başlıyor.

Otoh Gunga: Gungan ırkının gizli şehri. Naboo’lular ile ters düşen Gungan’lar su altındaki bu şehirde yaşamlarını sürdürüyor. Obi-Wan ve Qui-Gon, Theed şehrine buradan gidiyor. Sonra federasyon tarafında keşfediliyor ve ele geçiriliyor

Theed Şehri: Naboo’nun başkenti ve kraliçenin gezegeni yönettiği şehir. Obi-Wan ve Qui-Gon kraliçeyi burada federasyondan kurtarıp Coruscant’a götürüyor.

Tatooine: Kraliçenin gemisi Federasyonun kuşatmasından kaçarken hasar alıyor ve bu gezegene iniyor. Anakin Skywalker’ın doğduğu ve yaşadığı gezegen. Star Wars tarihindeki kilit gezegen.

Coruscant: Bütün gezegen tek bir şehirden oluşuyor. Diplomatik görüşmeler burada yapılıyor. Jedi konseyi’nin bulunduğu gezegen.

Oyunda çok fazla silah opsiyonu olmaması biraz üzücü, ama bazen federasyonun ağır silahlarının başına geçmek de bir o kadar sevindirici. Gezdiğimiz mekan çeşitliliği güzel. Bölüm geçme zorluk derecesi oyuna dağıtılmış, ki bu nadir rastlanan bir durum. Mesela Tatooine bölümlerinde başınız puzzle çözmekten ağrırken, ondan sonraki Naboo bölümlerinde puzzle sayısı azalacak ve daha kolay bölüm bitireceksiniz.

Bölümün Adı: Trade Federation Battle Ship
Yönetilen Karakter: Obi-Wan Kenobi
Bölümün Amacı: Ticaret Federasyonunun gemisinden sağ kurtulmak

Bölüme ziyaretçi odasında başlıyoruz. Yapmamız gereken geminin hangarına ulaşmak. Droideka’lardan uzak durun, başa çıkamazsınız zaten. Hangar giriş kapısını açmak için güç jeneratörünü yok etmeniz gerekecek. Bölümde belirgin bir puzzle yok. Güç size yol gösterecek 🙂


Bölümün Adı: Swamps of Naboo
Yönetilen karakter: Obi-Wan Kenobi
Bölümün Amacı: Bataklıktan geçerek Qui-Gon Jinn’e ulaşmak

Bu bölümde de Obi-Wan ile birlikteyiz. Bölüm başlar başlamaz göle atlayın ve ekranın sol üst köşesine doğru yüzün. Açıklığı geçerek karaya çıkın. Bunu hemen yapmazsanız STAP’ler size ağır silahlarıyla ateş açıyor. Biraz ilerde Jar Jar Binks ile karşılaşacaksınız. Sürekli onu izleyin ve droid’lere dalaşmayın, fazla şansınız yok. Sayıları çok fazla olacak. Jar Jar Binks’e Qui-Gon ile başlayan soruyu sorun ve izlemeye devam edin. En son sizi büyük bir açıklığa getirecek. Burada çok sayıda droid var ve hepsi Jar Jar’a saldırıyor. Hemen solunuzdaki ağır makinalıya geçin ve droid kızartması yapın. Hepsini yok ettiğinizden emin olduktan sonra Jar Jar’ı izlemeye devam edin, soldaki açıklıktan sizi Qui-Gon’a götürecek.


Bölümün Adı: Otoh Gunga
Yönetilen Karakter: Obi-Wan Kenobi
Bölümün Amacı: Jar Jar Binks’i hapisten kurtarmak.

Jar Jar’ı bu bölümde kodese tıkıyorlar. Kılıcınız yerinde kalsın çünkü düşmannız olmayacak. Gungan’larla konuşmak size pek fayda sağlamaz, fakat bir tanesi size bubble pass card verecek dikkat edin. Bazı kapılar Gungan’lar tarafından tutuluyor, onları öldürmemenizde yarar var. Force Push kullanarak etkisiz hale getirin. Hapise ulaştığınız zaman görevliyle konuşun ve mind trick kullanarak Jar Jar’ın hücresini açmasını sağlayın. Jar Jar’ı izleyin, sizi Qui_Gon’a götürecek.


Bölümün Adı: Gardens of Theed
Yönetilen karakter: Obi-Wan Kenobi
Bölümün Amacı: Şehrin ana kapılarına ulaşmak

Bölüm başlar başlamaz Qui-Gon ve Jar Jar’dan ayrılmak zorunda kalıyoruz. Sütunlardan atlayarak karşıya geçin, suya düşmemeye çalışın, akıntı sizi şelaleye sürüklüyor. Yol boyunca devam edin. Köprüleri açmak için Force kullanın. İlerleyen dakikalarda yaralı bir asker göreceksiniz. Size geçiş kodunu verene kadar konuşun. Şimdi saraya gitmek için arka kapıya ulaşmanız gerek. Kapıdaki askere geçiş kodunu söyleyin. Sizden onu takip etmenizi isteyecek, ama siz etmeyin çünkü gideceği yerde bir patlama olacak. Yolunuza düz devam edin ve şelale kompleksini geçin. Son olarak kapıları açmak için 2 kolu çevirmeniz gerekecek. Suratınız kapılara dönükken sağ üst köşede bir balkon göreceksiniz. İşte kolun birisi orada gizli. Tekrar yüzünüz kapılara dönükken bu sefer sola dönün ve yukarı bakın. 2. kol da burada.


Bölümün Adı: Escape From Theed
Yönetilen Karakter: Obi-Wan Kenobi
Bölümün Amacı: Kraliçeyi ana hangara kadar korumak

Bölüm başlar başlamaz gruptan ayrılmak zorunda kalıyoruz. Kraliçeyi izleyin fakat önünüze geçmesine fazla izin vermeyin, yanından seyredin. Hangara ulaşmanız gerekecek. Tehlike anlarında kraliçe ile konuşun ve sizi olduğu yerde beklemesini isteyin. Droideka’lara karşı en etkili silah Missile Launcher.


Bölümün Adı: Mos Espa
Yönetilen Karakter: Qui-Gon Jinn
Bölümün Amacı: Hayatta kalmak

Bölüme şehrin dışında bir alanda başlıyoruz. Biraz ilerde bizi Tusken akıncıları bekliyor. Padmé ve Jar Jar’ın fazla yaralanmamasına dikkat edin. Yol boyunca devam edince şehrin girişine geliyoruz.Şehirde 4 sokak var. Bunlar:

Kırmızı: Ana sokak

Siyah: Şehrin arka kapısına ve Mos Espa Bar’a çıkıyor.

Turuncu: Watto’nun dükkanına çıkıyor

Mavi: Slave Quarters’a çıkıyor

İlk önce Slave Quarters’a gidin ve Anakin’in annesini bulun, size Pod’uyla ilgilendiğini söyleyecek. Anakin’i bu sefil hayattan kurtaracağınızı söyleyin. Sizi ona götürecek. Anakin’e gemiden bahsedin. Onu Watto’nun dükkanına kadar izleyin. Watto ile konuşun. Dükandan çıkın, Anakin size Pod’u için 2 parçaya ihtiyacı olduğunu anlatacak: Servo Control System ve Mass Coupler. Padmé ise Jar Jar’ın kayıp olduğunu söyleyecek. Onu Slave Quarters’a girmeden soldaki hamam tarzı yerde bulabilirsiniz. Parçaları bulduktan sonrada Anakin’in yanına dönün böylece bölüm bitecek.

Bölümün Adı: The Mos Espa Arena
Yönetilen Karakter: Qui-Gon Jinn
Bölümün Amacı: Pod yarışına bahis yatırmak

Büyük yarışa sadece dakikalar kaldı. Yapıdan içeri girin ve Mavi Twilek ile konuşun. Sizi Jabba’ya götürmesi için ikna etmek o kadar da zor değil. Peşinden gidin. Size koridor boyunca ilerlemenizi söyleyecek. Koridorun sonundaki düğmeye basın, ama o da ne? Tuzağa düştük. Yapmamız gereken Jabba’nın yaratığı ile dövüşmek. Böylece 50 peggats bizim olacak. Canavarı yenmenin kısa bir yolu var. Kapının ağzında onu bekleyin. Kafasını gördüğünüz anda saldırın.Tam olarak vücudunu çıkaramayacak. Bir kaç kılıç darbesiyle işi bitiyor zaten. Canavarı yenince solunuzdaki kapıdan çıkın ve müzik dinleyen sarhoşların yanına gidin. Tabi bu zil zurna arkadaşlar sizinle konuşmak istemeyecek, Bar’a gidin ve ikisi için birer Juri Juice alın. Soldaki size olduğunuz yerde beklemenizi söyleyecek. Sarhoşun ipiyle kuyuya inilmez diyerek peşine takılıyoruz. Sizi Watto’nun suitine götürecek. Balkona çıkın ve Watto ile bütün seçeneklerde konuşun. Evet, artık yarışa bahis yatırdık. Geldiğiniz yerden bara dönün ve soldan tribüne çıkın. Anakin’in Pod’unun olduğu yere gidin. O da ne, Anakin’in pod’undan ucubenin biri parça çalmış. O ucubeyi izleyin. Onu yakaladığımızda aslında parça çalmadığını anlıyoruz. Soldaki taşı ittiğinizde gizli bir geçit açılacak. Bu sefer de başka bir canavarla uğraşmak durumundayız. Kesin, biçin, doğrayın ve Anakin’in istediği parçayı alın. Anakin’in yanına dönünce bölüm bitiyor.


Bölümün Adı: Encounter in the Desert
Yönetilen Karakter: Qui-Gon Jinn
Bölümün Amacı: Darth Maul’u gemi onarılana kadar oyalamak

Anakin’i izleyin ve yolunuza çıkan droidlerin icabına bakın. Kanyon tarzı bir yerden geçerken Darth Maul önümüze bir sürü taş yığacak. Kılıcınızı çekin ve düelloya başlayın. Yanınıza pek fazla yaklaştırmayın. Üstünüze yine taş atacak, dikkat. Biraz canı yanınca kaçıyor zaten. Yolunuza devam etmek için taşlardan oluşan duvarın solundaki kayayı itin ve geçitten geçin. Darth Maul yine karşımıza çıkacak. Bu sefer T-14’e saldırıyor. Onu Force Push ile oyalayın ve asla gemiye yaklaştırmayın. Biraz zaman geçince gemi kalkmaya hazır hale geliyor.


Bölümün Adı: Coruscant
Yönetilen karakter: Captain Panaka
Bölümün Amacı: Kraliçe Amidala’yı sağ salim senatoya ulaştırmak

Bu bölümde çok sevgili dostumuz Panaka’yı yönetme şerefine ulaşıyoruz. Kraliçeyi korumakla görevliyiz. Geminin sol üst köşesine yürüdüğümüzde bir hava taksisi bizi bekliyor olacak. Fakat saldırıya uğruyor ve biz de başka bir yol bulmak durumunda kalıyoruz. Bu sefer geminin sağına yürüyün ve haydutlara fazla dalaşmayın. Karşı tarafa geçtiğinizde görevlilerle konuşma zahmetine girmeyin. Senatoya gitmek için şehir turuna katılmalısınız. Fakat çulsuz dostumuz Panaka’da elektrikli dürbünden başka bir şey yok. 2. hava platformuna gidin. Buradaki iki elemanın bir tanesi sizden dürbünü satın alacak ve öbürü şehir biletini satacak. Kapıdaki görevli droide biletleri verdikten sonra taksiye binin. Ya da binemeyin, çünkü o da havaya uçacak. Platformun diğer tarafındaki kompleksi görüyor musunuz? Asansörü yukarı çıkarmak için orayı geçmelisiniz. İçeride hareketli bir sütun var, onu iterek kırık parmaklığın olduğu yere getirin ve çıkıp düğmeye basın. Bu sefer de kraliçe kaçırılacak. Ve geçmeniz gereken köprü de patlayacak. Hareketli platformu çağırıp üstüne çıkın. Bayağı bir yol kat edin. Buralarda puzzle yok. Herkesle konuşun. Bir tanesi size geçiş kodunu söyleyecek, dikkat (beyaz giymiş bir insan). Kraliçeyi kurtarıp yolunuza devam edin. En sonunda şöyle irisinden bir arkadaşla kapışıyoruz. Onu yenince de bölüm bitiyor.


Bölümün Adı: Assault on Theed
Yönetilen Karakterler: Obi-Wan Kenobi, Queen Amidala
Bölümün Amacı: Kraliyet binasının içine sızmak

Bölüme Obi-Wan ile başlıyoruz. Obi-Wan’ın yapacağı şey çok basit, Darth Maul ile o pes edene kadar dövüşmek. Amidala içinse işler biraz daha karışık: Captain Panaka’nın ölmemesini sağlayarak kraliyet binasına girmek. Panaka’nın sürekli yanında olun. Geride bırakırsanız problem çıkabilir.


Bölümün Adı: The Final Battle
Yönetilen Karakterler: Obi-Wan Kenobi, Queen Amidala
Bölümün Amacı: Kraliyet odasına girmek

Bu bölümde de Obi-Wan’ın yapacakları kolay: Qui-Gon ve Maul’un peşinden gitmek. Bütün iş yine kraliçenin üstüne yıkılıyor 🙂 . Ana kapıları açmak için 3 pass key’e ihtiyacınız var. Beyaz, mavi, kırmızı. Bulmak zor değil sadece çok sayıda droidle başa çıkmak zorunda kalıyorsunuz. En sonunda Vali’yi kraliyet odasında sıkıştırıyoruz. Panaka’nın da yardımıyla droidlerin icabına bakıp bölümü bitirebilirsiniz.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.