Star Wars: Empire Strikes Back (1985)

Star Wars ESB, pek çok Star Wars fanı tarafından en iyi Star Wars filmi olarak kabul edilir. Gerçekten de en önemli olaylar bu filmde oluyor, ama konumuz film değil, filmin oyunu. Oyunumuz EP 4’ün oyunu gibi filmden hemen sonra değil, ROTJ’dan bile sonra piyasaya çıkıyor. Yani 1985 yapımı.

Hikayeye gelirsek, oyun filmdeki hikayenin hepsini taşımıyor. Yine araçların kullanıldığı anlar oyuna geçirilmiş. Biraz daha açarsak; Snow Speeder ve Millennium Falcon’u 4 bölüm boyunca kontrol ediyoruz. Önce Snow Speeder ile probe droid avladıktan sonra Echo Base’e geri dönmeye çalışıyoruz, karşımıza AT-AT ‘ler çıkıyor. Onları vurabildiğimiz kadar vuruyoruz, hiç vuramazsak hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bir süre sonra Echo Base’e giriyoruz ve Millennium Falcon ile kaçıyoruz. Bu sefer uzayda tıpkı bir önceki oyunda olduğu gibi Tie-Fighter vuruyoruz. Birkaç tane indirdikten sonra asteroid tarlasına giriyoruz, bu son bölüm ve bayağı zorluyor. Burayı geçtikten sonra sinematik giriyor ve ışık hızı ile kayboluyoruz, oyun böylece bitiyor. Darth Vader’in yüzü gözüküyor ve ‘”Luke Skywalker will join us, or die!” dediği duyuluyor.

Grafiklere gelirsek, eskisinden daha iyi gözüküyorlar. Çizgiler biraz daha parlak. Gene dokular yok. Yine de neyin ne olduğunu karıştırmıyorsunuz, her şey net olarak gözüküyor, hiç göze batmıyorlar. Eski çıktığı sistemlerden söz edersek şunlar:

Sinclair ZX Spectrum (1988)
Commodore C64 (1988)
Amstrad CPC (1988)
Atari ST (1988)
Commodore Amiga (1988)

Lucas işini biliyor, gördüğünüz gibi oyun döneminin en iyi platformlarına çıkmış. Bana göre oyunun hakkını Amiga veriyor. Oyundaki seslere gelirsek; bütün oyunlardaki olduğu gibi konuşma sesleri boğuk ama bu durum en sonda çıkan Vader’a cuk oturuyor. Tie-Fighter’ların ilerleme sesleri iyi yalnız gelirken ses iyi ama kaçarken ses cızırtılı oluyor. Müzikler ise hiç komik kaçmamış, onlar da tam oturmuşlar, özellikle başta çalan Imperial March. O dönemin zorluklarına rağmen iyi kotarılmış. Sadece teknik detaylar için değil, oynanış açısından hareketlilik kazanmış. Eskisi gibi ileriye gitme hızını kontrol edememe hariç daha fazla hareket edebiliyorsunuz. Hoth’ta Snow Speeder ile AT-AT ‘lerin dibine gelip kafalarına ateş ettikten sonra parça parça olmalarını zevkle izliyorsunuz, bu manzara bugün bile insana zevk veriyor. Yalnız hedef alma sisteminin biraz daha esnek olmasını beklerdim, bu sefer daha zor olmuş. Örneğin sola çektiğinizde hızlıca lastik gibi geri geliyor. Joystick alsanız daha iyi olur yoksa oyunun tadını tam çıkaramazsınız. Joystick sahibi değilseniz Hard’ı seçmeyin. Crosshair yüzünden saç baş yolabilirisiniz, söylemedi demeyin.

Oyundaki bir yeniliğe göz atalım. Ep4’teki puanlamanın daha gelişmişi gelmiş. Görevinizi tam olarak yerinize getirdiğinizde, sağ üst köşede JEDI yazısına bir harf ekliyorsunuz ve bitirdiğinde bonus olarak puan alıyorsunuz. Güzel bir fikir.

Peki bu oyunu nasıl oynayacağız? Malum, neredeyse tarih öncesi bir oyun. Bu oyunu oynamak için Mame adlı bir programa ihtiyacınız var. Mame 1975 ile 2000 arasında bulunan bütün Arcade makineleri oyunlarını emülator olarak PC’mize getiren bir programdır. Buraya tıklayarak Mame32 adlı programı indirebileceksiniz.

Kısaca oyunu özetlemek gerekirse oyun çok güzel olmuş. Bu yıllarda bile oynanacak bir oyun. Kısa ama zevkli. Özellikle joystick’iniz varsa bu oyunu kaçırmayın.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.