Star Wars: A New Hope (1983)

Star Wars efsanesini başlatan film.A New Hope vizyona girdikten sonra pek çok kişiyi kendine bağlamış o günün teknolojisi ile harikalar yaratmıştı. Oyunu ise fazla gecikmedi. Oyun ilkel bir simülasyon türünde ve filmden hemen sonra çıktığı için grafikler de vektörler şeklinde, o yüzden yadırgamayın. Oyun o dönemin efsaneleri olan C64 ve Atari’ye çıktığından böyle. Aslında çıktığı bütün sistemler ve tarihleri şunlar:

Atari 2600[1983]
Colecovision[1984]
Atari 5200[1984]
Commodore c64[1983]
Amstrad CPC[1987]
Atari ST[1987]
Sinclair ZX Spectrum[1988]

Bu sistemlerde grafikler vektörel. Yani biraz daha açmak gerekirse dokular yok sadece renkli çizgiler var. Tabii doku yerine değil sadece ana hatların yerine var. Hikayeye gelirsek oyun filmden alıntı olması gerektiği halde filmin bütün sahnelerini kapsamıyor. Sadece Death Star’daki uzay savaşını kapsıyor. Yalnız burada hikaye nispeten değişik ilerliyor.

Death Star’a tek başımıza X-Wing ile saldırıyoruz. Kokpitten gördüğümüz halde kokpit içerisini hiç görmüyoruz. Sadece X-Wing’in burnunu ve X-Wing kanatlarındaki turretleri görüyoruz, o da fazla değil. Oyuna önce uzayda başlıyoruz, önce zorluk seçiyoruz, sonra karşımıza zorluk derecesine göre Tie-Fighter’lar çıkıyor. Yukarıda shield miktarımız ve görevimiz yazıyor (örnek “Shoot Fireball”), oyun başladığında Tie-Fighter’lar üstümüze gelip ateş etmeye başlıyorlar. Lazerleri birleşik yıldızlar şeklinde geliyor ve lazerleri vurabiliyoruz. Lazer şeklinde yapamadık, fireball şeklinde olsun bari adıda fireball olsun diye düşünmüş olmalılar, bu nedenle yukarıdaki “Shoot Fireball” yazısı sizi şaşırtmasın. Bizim lazerlerimiz normal çizgi şeklinde.

Lazerleri vurabiliyoruz demiştim. Lazerleri vurduğunuzda puan geliyor ve yanda Score yazımızın altındaki rakam artıyor. Ayrıca Tie-Fighter ve Turret vurduğumuzda da artıyor.

Sonra sıra Death Star’a geliyor ve zorluk seviyemize göre 10 veya daha fazla Turret vurmamız gerekiyor. Turretler “Fireball”, daha doğrusu lazer atıyorlar ve onları vururken üstlerindeki kareleri isabet ettirmemiz gerekiyor. Ayrıca onları vururken kendilerine çarparsak shield’imiz fena şekilde düşüyor ve hiç yükselmiyor.

Son olarak tünele giriyoruz. Gene zorluk seviyemize göre engeller ve mesafe artıyor. Ayrıca yanlarda wall-turret’ler var, onları da vurmamız veya “fireball” larını vurmanız gerekiyor, aksi taktirde başarısız sayılıyoruz. Tünelin sonuna geldiğinizde deliğe ateş ediyorsunuz ancak filmdeki gibi roket ile değil direk lazer ile vuruyorsunuz, vurduktan sonra sinematik giriyor ve Death Star’ın patlayışını izliyorsunuz, böylece oyun bitiyor.
“Herşey bu kadar mı?” diyebilirsiniz ama bu anlatacaklarım beş dakikada olacak değil. Easy’de oynarsınız 5 dakikada bitirirsiniz. Oyunu önce medium’da oynayın, birkaç kez bitirdikten sonra hard’da oynayın; böylece zevki daha çok çıkacak. Gerçi zorluktan sinir küpü olabilirsiniz ama diğer zorluk seviyeleri çok kolay. Hard’da oyun hızlanıyor, daha çok “fireball” çıkıyor, daha fazla turret yok etmemiz isteniyor, tünelde daha zor engeller oluyor. Böylece oyunun zevki daha çok çıkıyor.

Peki bu oyunu nasıl oynayacağız? Malum, neredeyse tarih öncesi bir oyun. Bu oyunu oynamak için Mame adlı bir programa ihtiyacınız var. Mame 1975 ile 2000 arasında bulunan bütün Arcade makineleri oyunlarını emülator olarak PC’mize getiren bir programdır. Buraya tıklayarak Mame32 adlı programı indirebileceksiniz.

Oyunu kısaca özetlemek gerekirse, kolay alışabileceğiniz ama çok hızlı refleksler gerektiren bir Star Wars oyunu. Farklı tatlar denemek için oynamanızı tavsiye ederim.

(Not: Resimler karanlık gözükebilir fakat üstlerine tıkladığınızda detayları görebilirsiniz.)

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.