Masters of Teräs Käsi

Masters of Teras Kasi, ya da kısaca Masters, bugüne kadar yapılmış tek Star Wars konulu dövüş oyunudur ve sadece Playstation konsolu için üretilmiştir.1997 yapımı olan oyun, yurt dışındaki oyun dergilerinde kendinden fazlaca söz ettirse de, gerek ülkemizdeki oyun piyasasının oturmamasından, gerekse o dönemde Playstation sahiplerinin azlığından dolayı ülkemizde pek rağbet görmedi.

Oyun, Galaktik İç Savaş döneminde geçiyor.Sith lordu Darth Vader, Asi Birliğini ortadan kaldırmak için eski bir dövüş tekniği olan Teras Kasi’yi öğrenen Arden Lynn’i kendi tarafına çeker ve onu destekler, tabi bu sırada galaksideki diğer dostlarımız da kendilerini çarpışmanın ortasında bulurlar, ki bunlar arasında Han Solo, Chewbacca, Prenses Leia, Luke, Boba Fett haricinde pek de haşır neşir olmadığımız Thok (Gammeorean Savaşçısı – Jabba’nın domuza benzeyen korumaları), Hoar (Tusken Akıncısı) ve tabii ki Arden Lynn var.

Oynanış tarzı olarak oyun bir ilk sayılabilecek özelliklere sahip.Klasik üç boyutlu dövüş oyunlarındaki gibi yumruk-tekme kombinasyonlarıyla dövüşebileceğiniz gibi her karaktere has olan değişik silahları kullanarak da dövüşe devam edebilirsiniz.Bazı karakterlerle silahınızı çıkarmadan özel saldırılar ve kombolar gerçekleştirebilirsiniz fakat bunları yapabilmek için oldukça karmaşık tuş kombinasyonlarını gerçekleştirmeniz gerekiyor, ki bu negatif bir özellik.Dövüş esnasında ekranda sağlığınızı simgeleyen bar’ın haricinde bir de kombo bar’ı bulunuyor.Dört kademeye sahip olan bu bar, siz rakibinize vurdukça doluyor ve belli seviyelere ulaştığında daha özel ve sert saldırılar yapabiliyorsunuz.

Dövüşler üç boyutlu arenalarda geçiyor.Bu arenalar arasında Death Star, Dagobah, Bespin gibi tanıdık mekanlar da bulunuyor.Dövüş esnasında rakibinizi arenadan düşürerek roundu kazanma şansına sahipsiniz.Ayrıca Hoth’da dövüşürken arkadan bir Snow Speeder’ın geçmesi ya da Jabba’nın sarayında Rancor’un kapıyı zorlaması gibi aktif arka plan öğeleri oyuncuyu cezbediyor.

Üç boyutlu bir grafik motoruna sahip olan Masters’ın grafikleri zamanına göre oldukça iyi ve pürüzsüz, efektler oyuncuyu rahatsız etmiyor.Aynı şekilde ışıklandırmalar da son derece başarılı yapılmış.Fakat oyun görsel olarak günümüz dövüş oyunlarından Tekken Tag Tournament veya Virtua Fighter 4 gibi oyunlarla kıyaslandığında vasat kalıyor. Oyunun başında ve sonunda görülen videolarsa son derece kaliteli, ancak kısa olduklarından oyuncuyu tatmin edemiyor.

Ses efektleri filmdekilerle hemen hemen aynı, fark olsa bile anlaşılmayacak kadar tatmin edici.Seçtiğiniz karakterlerin dövüşü kazandığı zaman yenilen tarafa yaptığı sözlü sataşmalar da orijinal tonlarına çok benziyor.Müzikler ise birebir John Williams’ın şaheserlerinden oluşuyor, isterseniz müzikleri ayrıca bir cd player’da dinleyebilirsiniz.

Oyun oldukça sürükleyici, bazı karakterlerle orta ve zor seviyelerde bitirdiğinizde yeni karakterler seçilebiliyor. Masters; iki kişi karşılıklı oynayabileceğiniz VS mod, takım kurup karşı takımla çarpışabileceğiniz Team mod, ve round başlarında sağlık bar’ınızın yenilenmediği Survival mod gibi çeşitli alternatiflerle geliyor.Ayrıca iki kişi oynandığında, ve özellikle iki oyuncu da Star Wars hayranlarıysa, oyun son derece zevkli bir hal alıyor.Star Wars konulu dövüş oyunu arayanların tek seçimi olan Masters artık piyasada olmadığından sadece internetten bulunabilir.

Hileler (Aslında pek hile sayılmaz.)

Stormtrooper olarak dövüşmek: Oyunu Standard veya Jedi seviyesinde Han Solo ile bitirin

Darth Vader olarak dövüşmek: Oyunu Standard veya Jedi seviyesinde Luke ile bitirin

Jodo Kast olarak dövüşmek: Survival maçında Standard veya Jedi seviyesinde en az 7 kişiyi yenin

Mara Jade olarak dövüşmek: Options menüsünde tüm seçenekleri default yaparak Team modunu açın ve L1, L2, R1 tuşlarını basık tutarak X’e basın

Köle Leia olarak dövüşmek: “Player Change at continue” seçeniğini kapatarak oyunu Jedi seviyesinde Leia ile bitirin

Büyük Kafa Modu: Dövüşçünüzü seçerken Select tuşunu basılı tutun ve maç başlayana dek bırakmayın

Alternatif kıyafetler: Dövüşçünüzü seçmeden önce L1 tuşunu basılı tutun

Dövüş alanı seçimi: İki kişilik moda dövüşeceğiniz alanı seçmek için oyunu Chewbacca ile bitirin

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.