LEGO Star Wars

“Orada Geonosis Arenası’ndaki cehennemde çarpışıyorduk. Büyük kahramanlıklar yaşanıyordu. Güç, biz Jedi’ların yanındaydı. Barış için savaşmalıydık…. “

Efsanevi Star Wars serisinin çocuklara yönelik hazırlanmış fakat bütün fanlar tarafından çok sevilmiş oyunu Lego Star Wars şimdiden klasikler arasındaki yerini garantilemiş gibi gözüküyor. Oyun, Lego’nun Star Wars ürünlerinin koleksiyoncuları ve gayet tabi ki fanlar için bulunmaz bir fırsatı sunuyor, çocuksu atmosferiyle herkesin beğenisini toplamayı başarıyor.

Oyuna başlarken kendimizi Bölüm 2’deki Dex’in barında buluyoruz. Burada 4 tane kapı ve bar kısmı var. Bar kısmında da oyunu kolaylaştıracak bilgiler, karakterler ve ıvır zıvırlar bulunmakta. Bu ıvır zıvırlar ölümsüzlük, silüet, kupa vb. şeylerden oluşuyor. Şifreleriniz olursa veya paranız artarsa bunları kolayca alabiliyorsunuz ve oyunda kullanabiliyorsunuz.

Oyunun hikayesi Bölüm 1’in başlangıcı ve Bölüm 3’ün sonu arasında geçiyor. Fakat her film için ortalama 5-6 seviye hazırlanmış. Bu bölümlerde oynadığımız zaman bizleri süper kit ve mini kit denen ve oyunun sonunda bizlere büyük bir sürpriz yapılmasına neden olan şeyler bekliyor. Oyundaki her süper kit ve mini kit toplandığı zaman Bölüm 4 açılıyor. Bölüm 4’ün kapısında soru işareti bulunmakta. Özellikle mini kitleri toplamak büyük sabır gerektiriyor, çünkü insan oyunu oynarken yorulabiliyor. Bununla birlikte kutucuklardan çıkan ve açıkta olan paraları toplayınca Dex’in barından birşeyler satın alabilirsiniz.

Oyunda bir normal bölümü oynayabiliyorsunuz bir de replay game kısmında bölümle alakasız karakterleri oynayabiliyorsunuz; ki bu da iyi bir artı puan oyun için. Örnek vermek gerekirse Bölüm 1’de Jango Fett i oynayabiliyorsunuz.

Oyun aslında çocuklara yönelik yapıldığı için çok kolay oynanabiliyor.Bu bakımdan KOTOR, Star Wars Galaxies gibi uzun soluklu ve yorucu oyunları oynayanlar oyunu 1 günde bitirebiliyor. Oyunu oynarken sizinle birlikte bir karakter geliyor, böylece örneğin Qui Gon Jinn’seniz istediğiniz zaman yanınızdaki Obi Wan Kenobi vb. karakterlere dönüşebiliyorsunuz, ki burda hoş bir durum söz konusu. Bununla birlikte oyunu 2 kişi oynayabiliyorsunuz, yani bir ekip çalışmasıyla Güç’e barışı getirmek mümkün. Genel olarak tipik Star Wars oyunlarına selam yollayan basit bir oynanış şekli mevcut. Bazen Anakin ve Jar Jar ile duvarlardaki çukurlardan geçip kritik kapılar açılmakta, bu da istisna bir durum. Çoğu bölümde Jedi tipi karakterlerden biri olup, düşmanlara ateş açıp düşmanlarla ışın kılıcı düellosu yapılıyor. Bir çok görev basit.

Oyunun en tatmin edici yönü yeni üçlemedeki her düelloyu iyi veya kötü karakterlerin herhangi biriyle yapabiliyor olmanız. Bununla birlikte yaklaşık 20-30 karakter var, bunlarla oynamak da son derece keyif veriyor.

Oyunun eksik yönlerine geldiğimiz zaman, oyundaki hareket ve manevra imkanlarının zayıflığı ve sınırlı oluşu hemen göze çarpıyor. Sadece zıplama,ışın kılıcıyla hamle ve Güç itişi (Force Push) yapılmakta. Grafikler bir Star Wars oyununa göre sönük kalmış açıkçası, fakat bunu oyunun çocuksu görünümüne dayandırmak mümkün. Oyunda genel olarak bilindik Star Wars ses ve efektleri kullanılmakta. Efekt ve müzik bakımından kısır bir oyun diğer Star Wars oyunlarına nazaran. Müziğe çok önem verilmemiş, oyunda ben sadece Star Wars Main Theme’i duydum. Bunun dışında kullanılan efektler: blaster, droid, lightsaber, karakter ölümünde çıkan bir çığlık, Jedi starfighter ve pod efektlerinden oluşmakta. Hiçbir karakter konuşmuyor, sadece ölürken çıkan efektler var, ki bence bu bir eksik. Daha önce belirttiğim gibi yetişkinler için yapılmadığından kaynaklanan bir eksiklik gibi gözüküyor.

Lego Star Wars beklenenin aksine büyük bir beğeni toplamış, çocuksu imajı ile Star Wars fanlarının yüzünü gülümsetmeyi başarmış bir oyun. Çok eğlenceli vakitler geçirtebilir sizlere. Zaten yakaladığı ciddi başarıdan dolayı Lego Star Wars 2’nin çıkacağı açıklandı. Güç’le dolu keyifli saatler geçirmek isteyen ve Lego ile çocukluk nostaljisini bir nebze de olsa tekrar yakalamak isteyenlere tavsiye edilir.

May the force be with us…

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.