LEGO Star Wars II: The Original Trilogy

“Remember, the Force will be with you, always….”

Star Wars oyun tarihinde kendi koltuğunu fazlasıyla ve hakkıyla kapmış olan beklenden çok büyük bir başarı gösteren Lego Star Wars’un devamı uzun süredir beklenmekteydi. Ve devamı niteliğindeki Lego Star Wars, orijinal üçlemeyi ele alan senaryosuyla görücüye çıktı.

Oyunun başında bu sefer Dex’in barı yerine Mos Eisley’de Obi Wan ve Luke’un pilot aramaya gittiği ve Han Solo ile Chewie’yi buldukları barda ana menü yer alıyor. Oyun bu sefer “A New Hope”, “Empire Strikes Back” ve “Return of the Jedi” filmlerinden oluşan bölümlerden meydana geliyor. Bölümlere girerken yaklaşık 30-60 sn. arası bir video klip ile göreve bağlanıyor ve oyun başlıyor. Oyun Leia’nın kaçırılışından başlayıp imparatorluğun ölümüne kadar uzanan bir zaman dilimini kapsıyor.

Önce oyunun eksilerinden bahsetmek istiyorum, güzeli sona saklamak adına. Oyunda ilk oyundaki gibi gene seslendirme yapılmamış ve efektler ve müzikler dışında seslendirme yok. Bu bence bir eksi. Yalnız LEGO Star Wars oyunu Lego’lardan ve Lego karakterlerden oluştuğu için belki de seslendirme olmaması doğru bir fikirdi. Ama yokluğunu hissettiriyor. Bölümün başındaki videoları ve klişe Star Wars yazılarını biraz bekleyip geçmek sıkabiliyor oyuncuyu ama buna değen bir oyun. Oyunda gene teferruatlı bir force kullanımı yok. Ama bu sefer force grip, stroomperların kafasını Ben Kenobi’yle beraber ters çevirme söz konusu. Bu hem eğlenceli olduğu gibi hem de zaman kazandırıyor.

Artılara dönecek olursak, önce şunu belirtmek gerek, şahsen bu oyunun ilkinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Karakterlerin kimi kendine has özellikleri de var. Leia tokat atabiliyor, Chewie stroomperların kolların koparıp onlara çile çektiriyor. Silahsız yumruk atılabiliyor, ki ilk oyunda pek bunlara yer verilmiyordu. Birçok yeni artısı var, onlara da örnek verecek olursak ilkindeki mizahi ve güzel ayarlanmış espiriler bu oyunda kendini daha çok hissettiriyor. Return of the Jedi’ın 2 bölümünün videosu ve o bölümde Luke Skywalker’ın Lando’ya çektirdikleri bence oyuna daha çok bağlanmanızı sağlamakta. Bununla birlikte ilk oyunun eksisi sadece 1 bölümde gemi kullanılabiliyor olmasıydı. Ama bu oyunda çok teferruatlı araçlar ve ateşleyici aygıtlar kullanılmakta ki bence ilk oyundan bayağı ders alınmış. Buna örnek verecek olursak Death Star’da TIE fighther avcılığı, Hoth Savaşı’nda AT-AT ve AT-ST’lerle hoş savaşlar ve bunun gibi büyük bir liste var önümüzde. Bu sefer daha karışık ve daha geniş alanlar ve gezegenler de var. Hoth, Death Star bunların başlıcaları. Bu oyunda da gene karakterleri değiştirmek ve 2 kişilik oyun bulunmaktadır.

Menü ayarları genellikle aynı, gene geçtiğimiz bölümde free play kısmıyla istediğimiz karakterleri seçerek bölümde daha çok minikit toplayabiliyoruz (veya superkit). Bununla beraber artık oyun esnasında yeni taşlar da toplanmakta. Bunlar toplam 99 taş ve toplanması oyunda önemli bir yer tutuyor.

Diğer özelliklere geçecek olursak, oyun PC, PSP, PS2’de oynanabilmekte. Müzikler gene büyük üstad John Williams’ın Star Wars soundtrack parçalarından. Efektlere gelecek olursak, ışın kılıcı efektleri, ateşleme, ölünce çıkan sesler (özellikle r2-d2’nunkine dikkat), Chewie’nin kükremesi yine Star Wars’a yakışan stilde. Oyun bence zorluk seviyesini arttırmış. Zeka ve kafa çalıştırmak gerekiyor. En basit ayrıntılar bile bir bölümü geçmenizin saatler sürmesine sebep oluyor ama oyunun zorluk seviyesine orta diyebiliriz.

Finale gelecek olup iki oyunu karşılaştıracak olursak, ilk oyundaki acemiliği aşmış ve büyük hayran kitlesi yakalamış ve büyük başarı yakalamış bir oyunun çıtasını yükseltmiş ve işini daha ciddiye almış bir oyun olduğunu söyleyebiliriz Lego Star Wars 2: Orijinal Trilogy’nin. Bu oyunun bence en büyük farkı sonradan gelen Qui Gon-Jinn, Padme veya Jar jar’lar değil, Star Wars’u efsane yapan Luke, Ben, Vader, Han Solo vb. karakterlerin olmasıyla bile ilk oyunu geçiyor.

Güzel dakikalar geçirip, kimi zaman Lucas’a sitem edip “Trilogy bambaşkaydı” diyeceğiniz LEGO Star Wars 2: Original Trilogy yeni hayran kitlesi ve çocukları da geçip eski fanların çok haz alabileceği bir oyun. Umarız güzel dakikalar ve güzel anlar yaşayabilirsiniz. Güç sizlerle olsun.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.