LEGO Star Wars (GBA)

”Sen seçilmiş kişiydin. Karanlık tarafı çökertecektin onun piyonu olmayacaktın, seni sevmiştim Anakin ancak seni kurtaramadım…”

Lego Star Wars, ilk başta çok fazla ciddiye alınmamıştı. Küçük çocuklar için hazırlandığı için pek başarı getireceği zannedilmemişti. Ancak çocuklar için yapılan bu oyun kendinden beklenmeyen bir başarı sağladı. Ve eski Star Wars fanlarının bile raflarda tutacağı bir oyuna dönüştü. Bunun belki de en önemli sebeplerinden biri hem PC hem PS2 hem de Game Boy Advance (GBA) için çıkartılmış olması.

Oyuna ilk başta baktığımızda PS2 versiyonunu günlerce oynamış biri olarak oyunun GBA versiyonunun biraz daha yalınlaştırılmış olduğunu görüyoruz. Yani biraz daha kısa ve sade olarak yapılmış oyun. “Buna nasıl örnek verebilirsin?” derseniz PS2 versiyonunda oyun Dex’s Dinner’da başlıyordu ve oradan Bölüm 1, 2 veya 3’e girip oyunu oynuyorduk. Ancak GBA versiyonunda New Game’e bastığınız sırada 3 tane seçenek ile başlıyorsunuz. Her bölüm için Lego karakterlerin olduğu üç adet resim var. Bu üç resmin altındaki linklere tıklayıp o resmin bölümünü açıyorsunuz. Bölümün başında bölümle birlikte 4-5 tane resim geçiyor. Ve bu resimlerle oyunla bağlantı kuruluyor.

Oyunun genel özelliklerine baktığınızda, PS2 versiyonundan karakteri daha zayıf ve kullanımı kafa karıştırabilecek bir oyun söz konusu. Oyunda her zaman karakterinizi değiştiremiyorsunuz. Değiştirmek isterseniz select tuşuna basıp belli karakterleri oynayabiliyorsunuz. Örnek verecek olursak; Bölüm 3’ün ilk bölümünde ilk olarak Anakin’le başlıyorsunuz, sonra zorunlu olarak R2’ya geçiyorsunuz. Yani bu versiyonun da zorunlu karakter paslaşmaları mevcut.
Playstation 2’de Lego Star Wars oynayanlar bu oyunu oynadıklarında epey şaşıracaklar. Çünkü oyunun bölümleri PS2’den farklı dizayn edilmiş. Ve daha farklı bölümler söz konusu. Yani bu oyunu iki konsolda da oynayanlar farkı görebileceklerdir.

Oyunun oynanışındaki en güzel yanı; PS2’de kısırlaştırılmış olan force hareketlerinin burada daha iyi kullanılabiliyor olması. Karakterlerin kendine has force hareketleri bulunuyor. Örneğin Anakin ışın kılıcını bir bumerang gibi düşmanına fırlatıp onu yeniden alabilirken, Obi Wan da bu hareket bulunmuyor. Oyundaki görevlere gelecek olursak genellikle ışın kılıcı ile düşmanı öldür sonra force vasıtasıyla belli kapıları aç ve düello yap tarzında. Bazı bölümlerde kafanızı çalıştırmanız gerekiyor. Ama bunun dışında orta/kolay zorlukta bir oyun var karşımızda. Oyunun hikayesi Phantom Menace’deki Qui-Gon Jinn ve Obi Wan’ın ticaret federasyonunu ziyaretinden Revenge of the Sith’in sonuna kadar sürüyor. Oyunda Star Wars’daki birçok karakterler kullanılabiliyor. Obi Wan, Padme, Anakin ve R2D2’yu bunlara birkaç örnek olarak verebiliriz. Oyunda yer alan bölümler Star Wars’daki birçok mekanda geçiyor. Yani yeni bir mekan üretilmemiş.

Oyunun ana menüsü Star Wars: Main Theme ile başlıyor. Ve müzikler Star Wars Soundtrack parçalarından oluşuyor. Oyun için yeni müzikler üretilmemiş. Oyunun konsolu platform/action tarzında. Bununla beraber blaster, lightsaber gibi birçok önemli ses efektleri bulumakta. Oyunda PS2 versiyonundaki gibi hiçbir karakter konuşmuyor. Yani diyalogsuz bir oyun.

Star Wars fanları için alışılagelmişin dışındaki bir platform olan GBA’ya sahip olanlar için güzel denilebilecek bir oyun. Umarım oyunu oynarken eğlenceli ve hoş zamanlar geçirirsiniz.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.