Jedi Power Battles

2000 yılında Playstation ve ondan birkaç ay sonra Dreamcast konsollarına düşen Jedi Power Battles (JPB), her yönüyle şaheser sayılabilecek arcade tarzı bir macera oyunu.Çıkmadan önce oyuncuların sabrıyla oynayan JPB, çıktıktan sonra da bekleneni vermeyi başaran sınırlı Playstation oyunlarından biridir.Yaklaşık bir yıl sonra PC için de piyasaya sürüleceği açıklanmış fakat daha sonra proje iptal edilmiş, PC oyuncuları Episode I konulu en güzel oyunu oynamaktan mahrum bırakılmışlardır.

Son derece heyecanlı ve hareketli bir açılış demosuyla başlayan JPB, oyunculara birtakım yenilikler sunuyor.Oyuna başlamadan önce hangi karakterle oynayacağınızı belirliyorsunuz, bunlar arasında Obi-Wan Kenobi ve Qui-Gon Jinn dışında Jedi konseyinden tanıdığımız Mace Windu, Plo Koon ve Adi Gallia bulunuyor, böylece bu karakterler de ilk kez bir Star Wars oyununda aktif rol alıyorlar.JPB on bölümden oluşuyor, bu bölümler filmin akışına göre sırayla ilerliyor fakat bölümlerde savaştığınız düşmanlar çoğu zaman filmle bağdaşmıyor.

Oyun boyunca tek silahınız ışın kılıcınız oluyor, bunun haricinde bazı tuş kombinasyonlarıyla çeşitli Güç saldırıları gerçekleştirebiliyor ya da termal patlayıcı fırlatabiliyorsunuz.Seçtiğiniz karaktere göre kılıçla yaptığınız saldırılar farklı oluyor, örneğin Obi-Wan genç olduğundan hafif saldırılar yapıyor fakat hızlı hareket ediyor, Plo Koon ise son derece sert saldırılar gerçekleştirebiliyor fakat bunu yapması zaman alıyor, oyun bu noktada iyi bir denge kuruyor.Aynı şekilde Güç saldırıları da farklılıklar gösteriyor, Qui-Gon çevresindeki her şeyi uzağa fırlatırken Mace Windu kılıcını kendi etrafında döndürüyor.

Her bölümde farklı bir göreviniz oluyor, birinde belli bir karakteri korumanız istenirken diğerinde tüm düşmanları ortadan kaldırmanız isteniyor.Bazı bölümler son derece uzun yapılmış ve bir süre sonra oyuncuyu sıkıyor.Bölüm ortasında alacağınız objelerden biriyle oyunu geçici olarak kaydedebiliyorsunuz.Her bölümün sonunda boss sınıfı bir düşmanla karşılaşıyorsunuz, bazı bölümlerde sub-boss’larla da karşılaşmanız mümkün.Bu güçlü düşmanları yenmek için bir taktik geliştirmeniz gerekiyor, aksi takdirde sizi uzun süre zorluyorlar.Bölüm sonunda oyunu save edip etmeyeceğiniz soruluyor, ve de bölümü bitirdiğiniz için yeni bir saber-combo seçme hakkına sahip oluyorsunuz.Yine bölüm sonunda ödül olarak bir dahaki bölümde Güç seviyenizin ya da sağlık seviyenizin yüksek olmasını seçebiliyorsunuz.

Oyun boyunca etrafta bir çok obje bulabilirsiniz.Bunlardan biri sağlığınızı yükseltirken diğeri Güç seviyenizi yükseltiyor.Ayrıca ışın kılıcı uzatıcısı ya da güçlendiricisi gibi ilginç ve de yararlı objelere rastlayabilirsiniz.

Üç boyutlu grafiklere sahip olan oyun görsel olarak mükemmel değil fakat yine de tatmin edici, atmosfer ve oynanabilirliği bu açığı yeterince kapatıyor.Kamera açıları bulunduğunuz noktaya göre arkaya veya yana geçip izometrik olabiliyor fakat ara sıra sorun çıkartıyor ve dar alanlarda aşağı düşebiliyorsunuz.

Gerekli yerlerde doğru müziğin girmesiyle JPB oynayıcıyı inanılmaz bir atmosfere sokuyor.Oyunun asıl zevki iki kişi beraber oynandığında ortaya çıkıyor, özellikle oyunun ilk bölümünde iki kişi Obi-Wan ve Qui-Gon’u yöneterek Episode I’in ilk sahnesini aynen canlandırabilirsiniz.

Mükemmel bir macera oyunu olan JPB, aksiyon yüklü ve verilen paranın her kuruşunu hak ediyor. Orijinalini  internetten  bulabilirsiniz. JPB; her Star Wars severin mutlaka oynaması gereken oyunlardan biri.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.