Jedi Knight II: Jedi Outcast

Star Wars delilerini yeteri kadar tatmin eden bu oyun 2002 baharında çıktı. Gelişiyle de tüm dikkatleri üstüne çekmeyi de başardı. Birçok dalda ödül kazanmış bu bölümün eski oyunu Star Wars Jedi Knight®: Dark Forces® II’deki başarılı Asi ajanı Kyle Katarn, yüksek dozda heyecan verici yeni bir first-person shooter ile aramıza geri döndü.

Uzun yıllar geçmişti. Kyle hem babasının öcünü almıştı hem de Jedi Vadi’sini, Jerec ve onun Dark Jedi’larından oluşan grubundan kurtarmıştı. Bütün bu olanlardan sonra, Kyle Katarn kendi güçlerini kötüye kullanma korkusuna karşı koyamayıp kendini isteksiz bir şekilde Güç’ten uzaklaştırdı. Işın kılıcını bir daha kullanmamak ümidiyle bıraktı, ta ki galaksi için yeni tehlikeler ortaya çıkana kadar. Kyle, galaksinin geleceği için tekrar geçmişine ve eski Güçlerine geri dönmesi gerektiğini fark etti.

Jedi Outcast, oyun motoru olarak çok iyi dizayn edilmiş ve yükseltilmiş bir Quake motoru kullanıyor. Sistem olarak istenenleri ise şunlar:

• İşlemci olarak Pentium-II veya Athlon sınıfından 350Mhz hızında bir işlemci öneriliyor. Ama bizim gibi SW fanlarına, bu oyun için istenen düzeyi verecek bilgisayar P-III olur.
• 64 mb. Ram gerekli Ama yine de önerebileceğimiz rakam 128mb.Ram olur.
• Ekran kartı olarak 16mb.Open GL destekli herhangi bir grafik hızlandırıcı kart gerekli.
• Minumum 665mb. boş yer gerekli. Tabii ki de extradan yükleyeceğiniz her data oyunun çalışmasını daha da hızlandıracaktır.
• Oyundan daha fazla keyif almak isteyenler için 128bit. ses kartı tavsiye ediliyor.
(Ayrıca multiplayer oyunlar için gereken sistem biraz daha yüksek olacaktır.)

Oyuna böyle bir sistem sunduktan sonra o da bize gerekli hizmeti hemen yapıyor ve kendinizi saatlerce sürecek süper bir heyecanın içinde buluyorsunuz.İşte SW hayranlarını bekleyen başlıca süprizler:

• Raven Software’in, Activision ile beraber çalıştığı ve yarattığı bu oyunda baş karakter olan Kyle Katarn’ı canlandırarak maceradan maceraya (çok genel bir tanım oldu) atlıyoruz. Eşsiz silah seçeneği arasında hangi silahı nerde kullanacağızı karıştıracaksınız. Bir de bunlara Jedi Güçleri ve Lightsaber katılınca diğer oyunlardan alışık olmadığınız değişik bir hava içerisine gireceksiniz.
• Mükemmel tasarlanmış lighsaber dövüşleri: Son teknoloji eseri motion capture sayesinde inanılmaz gerçekçi lighsaber dövüşleri ve Jedi hamleleri yapabileceksiniz. (Bunları yazının ilerisinde bulabilirsiniz)
• Güçler sayesinde bir Jedi gibi düşünüp hareket edeceksiniz. Force Jump, Force Push, Force Mind Trick ve diğer tüm Jedi yetenekleri sayesinde oyun içinde sizi bekleyen bulmacaları çözeceksiniz.
• Jedi Güçlerinin yetmediği zamanlarda kullanmanız için hazırlanmış silahlar var. Ama biz her türlü sorunu ışın kılıcı ile çözmenizi öneririz.
• Yeni dizayn edilmiş bu motor sayesinde bazı yerlerde durup manzaraya takılabilirsiniz. Cloudcity, Jedi Academy, Yavin IV, Nar Shadda başta olmak üzere daha önce görmediğiniz nefes kesici Star Wars mekanlarından geçeceksiniz.
• Multi-Player oyun desteği sayesinde 32 kişiye kadar çıkabilen Jedi ve Sith kavgalarında hangi tarafta yer alacağınıza karar veremeyeceksiniz.

Bu temel özellikleri de sizlere sunduktan sonra isterseniz oyunu içeriği ve oynanabilirlik hakkında detaylı bir özet ile devam edelim. Oyunun sırasında bazen zorlanacağınız noktaların olabileceğini düşünerek sizlere yildizsavaslari.com olarak detaylı, geniş bir özet hazırladık.

Oyun genelde akıcı bir havada ilerlese bile bazı noktalarda sabırsız oyuncular için bela olabilecek noktalar içeriyor. Oyundaki bulmacalar için zaman harcamak yerine Sith kesmeyi yeğleyenler için hazırlanan özet sizi bekliyor. Ama öncelikle oyunda adı geçen karakterleri tanıyalım. Dikkatli okuyalım, öğrenelim kim kötüymüş, kim iyiymiş, kimi kesmek gerekirmiş 🙂

KYLE KATARN
Dark Forces serisinden tanıdığımız Jedi, Kyle’ın ta kendisi. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Gücün iki tarafına da tanıklık etmiş, hatta bu özelliği yüzünden kendi Gücünden vazgeçmiş bir Jedi Şövalyesi. Oyunun başlangıcından sonuna kadar sizi nefessiz bırakacak bu macerada, Kyle kendi kaderini tekrar belirleyecek! Gücün kaçınılmaz ikilemi arasında Kyle’a yardım edeceğiz. Kyle eski gemisi Moldy Crow’u aratmayan yeni gemisi Raven’s Claw ve Jan Ors ile beraber yolculukta.

JAN ORS
Dark Forces serisinden sonra ona neler olduğu hakkında çok az bilgimiz var. Kyle’ı onu kurtardığından beri Asi birliği adına bir ajan olarak çalıştı. Önemli görevleri başarıyla tamamladı. Bu macerada bizim takım arkadaşımız olacak. Ama zaman geçtikçe, Jan’ın başına Kyle’ın hiç de hoşlanmayacağı olaylar gelecek. Kyle ile Jan arasındaki ilişki hakkında fazla bir şey söylemeye gerek yok. Kyle onu kurtarmak için ettiği yeminlerden geri dönecek.

LUKE SKYWALKER
Star Wars onunla ortaya çıktı. Herkes ilk onu tanıdı. Onunla beraber İmparatorluğa karşı geldi. Aradan yıllar geçti ve Asilerin en büyük gücü olan Luke, Jedi Akademi’sini kurdu. Oyun içerisinde fazla etkin olmayan Luke, bize Gücü tekrar geri kazanmamızda yardımcı olacak. Etkin olmayacak derken yanlış anlaşılmasın, vereceği direktifler ve yol göstermelerle Obi-Wan Kenobi’yi aratmayacak. Kyle ona çok şey borçlu.

MON MOTHMA
Mon Mothma, Yeni Cumhuriyet’in yüce komutanı, başkanı. Oyun başında olmak üzere birçok yerde ondan emirler ve direktifler alacağız. Şu an onun verdiği en taze bilgileri Jedi Outcast’ın yasal sitesinden edinebilirsiniz. (NRI Reports)

YENİ CUMHURİYET ASKERLERİ
Klasik Asi birliği askeri. Oyunda bazı bölgelerde sizinle beraber aynı tarafta kanının sonuna kadar savaşacaktır. Ama doğal olarak çoğu mekanlar İmparatorluk yerleri olduğu için bu tarz askerler yerine çok sayıda Storm trooper göreceksiniz.
Silahları : Blaster Rifle (Bildiğimiz lazer tüfekleri)

REBORN
Teker teker yaratılıp birden bire bir ordu kadar çoğalan bu karanlık gücü temsil eden Rebornlar, Remnant Güçleri’nin birer piyonundan başka bir şey değildir. Başta İmparator’u olmak üzere, Sith’i, Remnant’ı ve bilumum karanlık gücü temsil ederler. Unutmayın onlar sadece birer klon. Birisini nasıl yeneceğinizi bulursanız gerisi kolay.
Silahları: Işın kılıcı
Özel Güçler: Sınırlandırılmış Jedi yetenekleri ve Güçleri.

GALAK FYYAR
Amiral Galak Fyyar İmparatorluk adına çalışan bir bilim adamıdır. Genelde çalıştığı alanlar silah teknolojisidir. Ama görev sınırlarını aşıp kalkan dizaynları da yapmıştır. Oyunda sizi zorlayacak bir karakter gibi gözüküyor!
Silahları: Güçlü blasterlar ve Koruma kalkanları
Özel Yetenekleri: Kendisinin yarattığı özel kalkanının özellikleri

TAVION
Desann’ın sadık öğrencisi. Onun dediklerini harfiyen yerine getiren Tavion ile tek bir çarpışmanız olacak, ve o sırada elinden geldiğince sizi kızdırmaya çalışacak.
Silahları: Işın Kılıcı

DESANN
Oyunun baş kötüsü. Fyarr’ın son teknoloji silahları ve klonlarla desteklediği Sith Lordu. Sürüngen bir ırktan olan Desann, Amiral Galak Fyyar ile güçlerini birleştirip Reborn’lardan oluşturduğu orduyla galaksiyi ele geçirme niyetindedir. Muhtemelen sizi Galak’tan daha fazla zorlayacak.
Silahları: Işın Kılıcı ve dark side güçleri (Tabii iri yarı olması da onu güçlü kılan etkenlerden biri.)

REELO BARUK
İşte karşınızda Nar Shaddaa’daki belalı ve güçlü suç patronu Reelo. Yasal olarak yaptığı tek iş çöp şirketini işletmek. Merak etmeyin, orayı da ziyaret edeceğiz.
Silahları: Bir çete dolusu düşman.

TRANDOSHAN
Star Wars evreninde onlar kadar attığını vuran tipler göremezseniz dersek abartmış olmayız. Soğukkanlı ve sürüngene benzer Trandoshan’lar ölümcül düşmanlardır. Dikkatli olmak gerekiyor, başınızı ağrıtabilirler (Zor seviyede oynayanlar için maksimum dikkat! ) Takip etme ve silah kullanmadaki başarıları onları ölüm makineleri haline getiriyor.
Silahları: Genellikle uzaktan çalışıyorlar. Keskin nişancıdırlar !

UGNAUGTH
Bulut Şehri’nde (Cloud City) çalışan emekçi takımı. Havada duran bu görkemli şehir Ugnaugthlar ile kaynıyor. İşlerine karışırsanız onlarda sizin işinize karışır.

STORMTROOPER
İmparatorluğun en klasik ayak askeri. Klonlaştırılmış bir jenerasyon. Oyunda da filmdeki gibi yeteneksizler. Ama bu askerden sürülerce gelince sizi baya zorluyorlar. Ayrıca hepsi bir tip silah kullanmıyorlar. Onun için biraz dikkat.
Silahları: Duruma göre değişiyor. Genelde Blaster Rifle olmak üzere oyunda Kyle’ın kullandığı çoğu silahı onlar da kullanıyor.

SWAMP TROOPER
Stormtrooper’ın bataklıkta baş gösteren versiyonu. Bunlar biraz daha kasıntı olacaklardır. Kullandıkları silahlar da kaliteli olunca elinizden dikkatli olmaktan başka bir şey gelmiyor. Onları ormanda fark etmeniz biraz zor çünkü yeşil kamuflaj kullanıyorlar.
Silahları: Golan Arms FC-1 (Flakgun tarzı bir alet)

RODIAN
Bu tipleri A New Hope’dan hatırlarsınız. Solo’nun başında para para diye tutturan tipler. Oyunda önemli görevleri yok.Rodia gezegeninin evsahibi olan bu ırk, elinde tuttuğu Blaster ile ortalıkta gördüğü Kyle gibilere ateş etmekten başka bir şey yapmıyor.

GRAN
El bombalarıyla öne çıkıyorlar. Tek silahları bu. Yani yanına gitseniz yumruklarını konuşturacak. Bombaları büyük zarar veriyor. Alışılmadık kafalarıyla (!) tanımakta zorlanmayacağınız bu ilginç ırk sizi oyunun her bölümünde rahatsız edecek.
Silahları: El bombaları (Detonators)

WEEQUAY HUNTER
Çöl yaşamına uyum sağlamış Weequay’lar, genelde Wookie Bowcaster ile saldırıyorlar. Nişan almalarının da kısa sürede olduğunu ve hedefi iyi vurdukların söyleyebiliriz.
Silahları: Bowcaster

AT-ST (All Terrain Scout Transport)
All Terrain dedik ya, her tür mekanda karşımıza çıkıyor. Tipinden de belli olduğu gibi bu bay, dişli bir düşman. Silahlarınız onu az etkiliyor. Ondan dolayı ışın kılıcınızı ve Güçlerinizi kullanmanızı tavsiye ederiz. Reflekslerinizi konuşturmanız gerekiyor.
Silahları: Lazer ve Roket karması saldırıyor.

NPCs (Oyuncu Olmayan Karakterler)
Oyundaki güzel özelliklerden birisi. Zaman geliyor bazen R2-D2 kullanıyorsunuz bazen de o küçük yerde dolaşan Mouse droidlerini kullanıyorsunuz. Bu oyuna gerçekten çok hoş bir hava katmış. Ayrıca bu NPCler oyunda belli yerlerde Kyle Katarn’a yardım ediyorlar. Lando, Luke ve Jan Ors başta olmak üzere ek olarak mind trick ile ele geçirdiğimiz her düşman bir nevi NPClerimiz oluyor.

Kyle’in oyun sırasında kullanabileceği Lightsaber ve karizmatik hareketlerinden, ayrıca da Jedi Güçlerinden bahsetmek istiyoruz. Bu Güçler oyun boyunca olmasa bile, oyuna başladıktan bir süre sonra Kyle tarafından geri kazanılacak. İşte bu noktadan sonra oyuna yeni bir renk gelecek.

Bir kere başta şunu belirtmeliyiz ki oyuna Güçler dengesi hemen gelmiyor. Kyle eskiden vazgeçtiği bu Güçleri yavaş yavaş hatırlıyor. En başta bu Güçlerden sadece Force Jump’ı veya Push’u kullanabiliyorsunuz. İlerledikçe konuyla paralel olarak yeni Güçler ekleniyor ya da eski güçleriniz yeni değerler kazanıyor.

Güçler:

FORCE PUSH
Yüksek oranda dövüş alanlarında kullanacağınız bu Jedi gücünüz düşmanınızı birkaç saniyeliğine sersemletir ve her tür saldırıya karşılıksız kalmasına neden olur. Bundan sonrası sizin merhametinize kalmış. Ayrıca Force Push özelliği ile üstünüze doğru yönelmiş roketleri ya da el bombalarının da yönünü değiştirebilirsiniz. Bu gücün güzel bir özelliğidir.
1.SEVİYE: TEK BİR DÜŞMANI SERSEMLETİR
2.SEVİYE: BİRDEN ÇOK DÜŞMANI SERSEMLETİR
3.SEVİYE: BİRDEN ÇOK DÜŞMANI SERSEMLETİR, GERİYE PÜSKÜRTÜR. EK OLARAK IŞIN KILICI DÖVÜŞLERİNDE DE KULLANILABİLİNİR.

FORCE PULL
Etkili bir güçtür. Özellikle düşmanlarınızın elinden silahlarını çekme özelliği ile zor durumlarda paçanızı sıyırabilirsiniz. Bazı düşmanlar düşen silahlarını geri almak için efor sarf etmezken, bazıları ise silahlarını geri alabilecek kadar zekiler (!). Ama yine de bu gücü kullanacağınıza eminiz. Uzakta size ateş eden bir düşmanın yakından hesabını almak için birebir.
1.SEVİYE: EŞYALARI,KOLLARI, TEK BİR DÜŞMANI ÇEKER.
2.SEVİYE: BİR DÜŞMANIN SİLAHINI ÇEKEREK ETKİSİZ HALE GELMESİNİ SAĞLAR.
3.SEVİYE: BİRDEN ÇOK DÜŞMANIN SİLAHLARINI ÇEKEREK ETKİSİZ HALE GELMELERİNİ SAĞLAR.

FORCE JUMP
Her tür alanda içinize yarayacak bir güçtür, hem savaşırken hem de oyunda bulunan bulmacaları çözebilmek için. Eğer bir yerde sıkışmışsanız ve gidecek yeriniz yoksa tavsiyemiz yukarılara da göz atmanızdır, ulaşabileceğiz yüksekliklerde yol devam ediyordur. Ayrıca değişik kombinasyonlarda kullanabileceğiniz bir güçtür. Duvara yanaşıp duvarın yönündeki yön tuşuna basıp Force Jump yaparsanız Kyle duvarda yürümeye başlayacaktır. Etkili kullanırsanız baya yararlıdır.
1.SEVİYE: NORMALİN 2 KATI KADAR YÜKSEĞE SIÇRAYABİLİRSİNİZ.
2.SEVİYE: NORMALİN 4 KATI KADAR YÜKSEĞE SIÇRAYABİLİRSİNİZ VE KISMEN DUVARDA YÜRÜYEBİLİRSİNİZ.
3.SEVİYE: NORMALİN 8 KATI YÜKSEĞE SIÇRAYABİLİRSİNİZ VE RAHATLIKLA DUVARLARDA YÜRÜYEBİLİRSİNİZ.

FORCE SPEED
O anki zamanı yavaşlatır. Aynı kapıya çıksa da siz hızlandığınızı hissedersiniz. Hız bir Jedi için gerekli bir özellik.Bu güce iyi adapte olun, işinize yarayacak.(Grafik kartınızın özelliklerini sonuna kadar kullanacak bir güç. Efekti gerçekten görülmeye değer)
1.SEVİYE: ZAMAN, NORMALDE OLDUĞUNUN %75’İ KADAR YAVAŞ HALE GELİR.
2.SEVİYE: ZAMAN, NORMALDE OLDUĞUNUN %50’Sİ KADAR YAVAŞ HALE GELİR.
3.SEVİYE: ZAMAN, NORMALDE OLDUĞUNUN %25’İ KADAR YAVAŞ HALE GELİR.

FORCE MIND TRICK
Tüm Star Wars filmlerinde tanık olduğumuz bu Güç, bizim favorilerimiz arasında. Özellikle 3.seviyede Mind Trick, etraftaki düşmanı sizin müttefikiniz yapıyor. İşte bu anda diğer düşmanlar A New Hope’da nasıl Obi-Wan Mind Trick yaptığında Luke afallayıp, etrafına anlamsızca bakıyorsa, aynen öyle kalıyorlar. Tabi böyle önemli bir etki beraberinde yüksek güç gereksinimini getiriyor. Kullandıktan sonra bir gözünüz de Force göstergenizde olsun.
1.SEVİYE: TEK BİR DÜŞMANIN DİKKATİNİ 5 SANİYELİĞİNE DAĞITIR.
2.SEVİYE: BİRDEN ÇOK DÜŞMANIN DİKKATİNİ 10 SANİYELİĞİNE DAĞITIR.
3.SEVİYE: DÜŞMANINIZI MÜTTEFİĞİNİZ YAPAR.

FORCE HEAL (LIGHT SIDE)
Gücünüzü kullanarak iyileşmeye yarar. Eğer bir kovalamaca içindeyseniz hayatınızı (Force Heal düşük seviyelerde ise) kurtaramaz, onun içi her ne olursa olsun yanınızda Bacta tankı (iyileştirici) bulundurun. Ama ortam sakinse bu tankları harcamanıza değmez. Force Heal yapabilirsiniz.
Ayrıca yanında Light Side yazmasının anlamı, Güç dengesinin bir özelliğidir. Single player oyunlarda bu özellik aktif değil ama multi player oyunlarda oyuncunun ya aydınlık tarafı ya da karanlık tarafı seçmesi şart koşuluyor. Ondan dolayı Güçler dengesi var. Force Heal de Gücün aydınlık tarafında.
1.SEVİYE: İYİLEŞMEK İÇİN HAREKETSİZ OLMANIZ LAZIM.
2.SEVİYE: İYİLEŞİRKEN HAREKET EDEBİLİRSİNİZ FAKAT SALDIRI YAPAMAZSINIZ.
3.SEVİYE: İYİLEŞİRKEN HEM HAREKET EDEBİLİR, HEM SALDIRABİLİRSİNİZ. ÜSTELİK İYİLEŞME ORANININ HIZI DA ATAR.

FORCE GRIP (DARK SIDE)
Karanlık tarafının dikkat çeken bir gücüdür. Gücü kullandıkça kendinizi daha çok Darth Vader gibi hissedeceğinizden eminiz. 1. seviyesinde bile düşmanı hareketsizce havada bırakabilir ve bu sırada silahınızla ya da çoktan ele geçirdiğiniz ışın kılıcı ile düşmanınızı kesebilirsiniz. Dışardan izleyen başka bir oyuncu için korkutucu bir görüntüdür. Etkisiz bir şekilde havada kalmak ise en acısıdır.
1.SEVİYE: HEDEFE ZARAR VERMEDEN HAREKETSİZ HALE GETİRİR.
2.SEVİYE: HEDEFE ZARAR VEREREK HAVAYA KALDIRIR.
3.SEVİYE: HEDEFİ HAVAYA KALDIRIR, ZARAR VERİR VE DE HEDEFİN KONTROLÜNÜ SİZE SUNAR (DUVARLARA ÇARPTIRMAK GİBİ)

FORCE LIGTHNING (DARK SIDE)
Yine Dark Side’in avantajları arasında sayabileceğimiz bir Güç. Baştaki seviyelerde her ne kadar etkili olmasa da son seviyede gerçekten bir bela niteliği taşıyor. Bunun da Darth Sidious gibi olmak isteyen arkadaşlar tarafından fazla rağbet göreceğine inanıyoruz. Oyunun belli bir yerinden sonra karşımıza çıkacak olan Reborn ve değişik Dark Jedi rakiplerimize karşı kullanmanızı aşırı derecede tavsiye ederiz. Ayrıca gözümüzü Force göstergesinden ayırmayalım. Force Lightning gücümüzü su gibi çekiyor.
1.SEVİYE: BİR YÖNE DOĞRU TEK BİR YILDIRIM
2.SEVİYE: BİR YÖNE DOĞRU DEVAMLI YILDIRIMLAR
3.SEVİYE: GENİŞ ETKİ ALANI İÇERİSİNDE DEVAMLI YILDIRIMLAR

LIGHTSABER THROW
Oyun sırasında bu özelliği fazlasıyla kullanacaksınız. Uzaktaki bir düşmanımızı halletmek için veya bolca sayıda düşmanı bir arada öldürmek ya da karizmatik hareketler yapmak için kullanılabilecek bir güçtür. Tek dezavantajı elinizde kılıcınız yokken size yapılan ateşlere karşılık verememeniz. Böyle bir durumda kılıcınız elinize gelene kadar yerinizde beklememeniz ve sürekli hareket halinde olmanız gerekir. Fazla güç istemeyen bu özelliğinizi sıklıkla kullanabilirsiniz.
1.SEVİYE: ÇOK KISA MENZİL İÇERİSİNDE FIRLATMA
2.SEVİYE: DAHA UZUN MENZİL İÇERİSİNDE DAHA HIZLI FIRLATMA
3.SEVİYE: EN HIZLI FIRLATMA İMKANI VE DÜŞMANINIZI GÜDÜMLÜ OLARAK BULMA.

Oyunda silahları bir köşeye bıraktıran ve artık harıl harıl cephane aramamanızı sağlayan tek silah olan ışın kılıcını edindikten sonra oyun daha zevkli ve heyecanlı bir boyuta taşınacak. Eski oyundaki gibi bu oyuna ışın kılıcı ile başlamamamızın tek sebebi oyunun konusu idi. Kyle ışın kılıcın tekrar ele geçirdikten sonra bir eksiğimiz kalmıyor. Oyuncular hem silahların ilgi çekici efektleri ile düşmanlarını öldürmenin hem de ışın kılıcı ile hareket yapmanın zevkine varıyorlar.

Bir Jedi’ın en ölümcül silahı herkesin bildiği gibi ışın kılıcıdır. Ama bunu kullanmanın yollarını bilmemiz gerekiyor. Oyunda bu konu ile ilgili yapılacak bir sürü hareket kombinasyonu ve saldırı taktik çeşitleri var. Biraz da bu konuya değinelim.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var; oyunda ışın kılıcı kullanma konusunda herhangi bir şey bilmeseniz bile düşmanlarınızı kesebiliyorsunuz ve yüksek derecede zevk alıyorsunuz.Ama şimdi vereceğimiz saldırı taktikleri ve hareket kombinasyonlarını yapmaya çalışırsanız bu işten daha zevk alırsınız ve kendinizi tam bir Jedi gibi hissedersiniz. Ne de olsa bir Jedi ışın kılıcında usta olmalıdır. Tüm numaraları bilmeli ve düşmanını çok zarif bir şekilde ve koreografi içerisinde öldürmeli.

Işın kılıcını kullanırken Force göstergesinin üstünde yatay eğri kısmı dolduran bir renkli bar göreceksiniz. Bu bar sarı, mavi ve kırmızı olabilir. Bunun anlamı kılıcınızın nasıl ve ne şekilde etkili savuracağınızdır.
• SARI
Sarının anlamı en ortalama durumdur. Her tür saldırı ne çok hızlı ne de çok yavaş olacaktır. Bu saldırılar düşmana ne çok fazla ne de çok az zarar verecektir. Saldırılara kolay şekilde savunma yapabilirsiniz.
• MAVİ
Mavinin anlamı hızlı saldırı ve savunmadır. Her tür saldırı çok hızlı bir şekilde yapılacaktır. Ama
handikap olarak az zarar verdiğini söyleyebiliriz. Genellikle ışın kılıcı düellolarında, ki oyunun en ilgi çekici özelliği bu olsa gerek, kırmızı ışın kılıcı saldırı taktiğine karşı iyi savunma açısından mavi tercih edilir.
• KIRMIZI
Geriye kalan güçlü saldırıyı temsil etmektedir. Her tür saldırı çok yavaş bir şekilde yapılmaktadır
ama verilen zarar maksimuma yakındır. Durum böyle olunca oyuncu ışın kılıcını rakibin tam kafasının üzerinden oturtması gerekir. Şayet kaçırırsa toparlanması biraz uzun sürüyor. Işın kılıcı dik bir şekilde tutulacaktır. İşte bu anda sizin savunmanız imkansızlaşıyor. Ama yapacağınız her hamle ölümcül ve savunulması güç bir hale geliyor.

Bu konuda da dikkatli seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Yanlış bir saldırı taktiği sizin sürekli kaybetmenize neden olabilir.

Şimdi ise oyunda ışın kılıcı ile yapabileceğiniz mükemmel koreografik hareket kombinasyonlara geçelim…

• ROLLING (YUVARLANMA)
Hareket halindeyken bir anda çömelme tuşuna basarsanız bu hareketi başarıyla yapabilirsiniz.
Bu işlemi diğer yönlere doğru da kullanabilirsiniz. Yere düşmüş bir düşmanı öldürmek için birebir bir hareket. Unutmayın bu tarz hareketler biraz da olsa sizin gücünüzden çalacaktır. Capture the Flag tarzı oyunlarda kaçmak için kullanacağınız taktikler arasında yer alabilir.

• SWORD SHIELDING (IŞIN KILICIYLA KALKAN OLUŞTURMA)
Görüntüsü güzel olan bu hareket biraz uğraş sonucu size çok yarar sağlayabilir. Yapacağınız
olay şundan ibaret: Işın kılıcınızı fırlatın ve o size geri dönerken siz de sırasıyla önce sola adım,sonra yukarı tuşu, ondan sonra sağa adım ve aşağı tuşlarına sırasıyla basın. Yani yön tuşlarına söylediğiz sırayla basın. Göreceksiniz ışın kılıcınız geri geldikten sonra sizin etrafınızda dönmeye başlayacaktır. Tabii ki önüne geçeni aşağı alarak.

• SPIN SLASHING (DÖNEREK SALDIRI)
Saldırı taktiğinizi kırmızı hariç bir renk yapın ve yukarı ya da aşağı tuşlarıyla yan adımlardan
birisine basılı tutun. Yani toplam iki tuşa basılı tutarak yapılan bir hareket. 4 farklı ve normalden daha etkili vuruş stili yaratabilirsiniz.

• FLYING SABER SLASH (KAFA KOPARMACA)
Bize göre en ilgi çekici hareketler arasında. Öncelikle uyarmalıyız, karakterimizin ikinci veya
üçüncü seviye zıplama özelliği olması gerekiyor. Ayrıca saldırı taktiği sarı durumda olmalıdır.
Hedef tam karşınızdayken ileri, zıplama ve saldırı tuşlarına basın. Basın ama basılı tutmayın. Mace Windu stili bir hareketle düşmanınızın kafasını koparacaksınız.

• INSTANT KILL (ANİ ÖLÜM)
Flying saber slash hareketindeki gibi aynı kombinasyonu tekrarlayın. Ama bu sefer bir kere de
kırmızı saldırı taktiğinde deneyin.

• CROUCHING STRIKE (ALTTAN ALMA)
Mavi saldırı taktiğine geçin ve yere çömelin (Çömelme tuşuna basılı tutun). Düşmanınızın size
yaklaşmasını bekleyin. Sabırlı olun ve zamanlamanızı iyi ayarlayın. Zaman geldiğinde ise ileri ve saldırı tuşlarına aynı anda basın (Bu arada hala çömelme tuşuna basıyorsunuz, unutmayın) Böylelikle Kyle zıplayarak kılıçla düşmanınızı kesiyor.

• FORWARD ROTATING SLASH (İKİNCİ SALDIRI)
Her tür saldırı taktiğinde gerçekleştirebilirsiniz. Geri tuşuna basılı tutun, sonra saldırı tuşuna ve
yön tuşlarından birisine basılı tutun (toplam 3 tuşa basılı tutuyorsunuz) Böylelikle savunmasız bir ikinci saldırı gerçekleştireceksiniz.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.