Splinter of the Mind’s Eye

Yazar: Alan Dean Foster
Yayın Tarihi: 1978
Kronoloji: Bölüm IV ile Bölüm V arası

Kitapla İlgili Notlar

Kendisiyle yapılan bir röportajda yazarın belirttiğine göre, kitap, eğer film başarısız olursa düşük bütçeli bir devam filmi çekilmesi amacıyla yazılmış. Bu yüzden kitap tamamen sis kaplı bir gezegen olan Mimban’da geçiyor. Ve yine aynı şekilde Harrison Ford’la filmin devamı için anlaşılamadığından Han Solo kitapta bulunmuyor.

Kitap Bölüm IV’le, V arasında geçtiğinden, Luke, Leia ve Darth Vader’ın yakınlıkları haliyle hala belli değil. Bu yüzden Luke ve Leia’nın yakınlaşmaları burada da devam ediyor. Bazıları George Lucas’ın filmin nasıl gelişeceğine henüz karar vermediğini söylese de, yönetmen bu durumun iki kardeşin birbirine bazı duygular beslediğini ama henüz ne tür bir duygu olduğunun farkında olmadıklarını söylüyor.

Kitapta Luke elinden düşen Işın Kılıcını almak için emekliyor. Halbuki Episode V’de kılıcını Güç’le aldığını hatırlıyoruz. Tabii ki henüz bu yeteneğin farkında olmadığı yada Episode V’de kendisini kurtarmak için başka yolu olmadığından aklına geldiği şeklinde de yorumlanabilir.

Kitapta Threepio, Darth Vader’ın onu kapatacak komutları bildiğini söylüyor. Bu durum Anakin’in onu yapmasıyla uyuşurken, Episode 3’te Threepio’nun hafızasının silinmesiyle uyuşmuyor.

Kitapta Luke, Kaiburr Kristali parçasına dokunduğunda Güç kavrayışının arttığını hissediyor, Leia ise bir şey hissetmiyor. Bu durum, Leia’nın da Güç’te kuvvetli olduğunun sonradan anlaşılmasıyla uyuşmasa da, henüz güçlerinin gelişmediği şeklinde de yorumlanabilir.

Kitabın Konusu:

Luke Skywalker ve Leia gizli bir İsyancı toplantısına Circarpous IV’e gitmektedirler, amaçları Circapousluları Birliğe katmaktır. Leia’nın gemisi bozulunca, Circarpous V’e (Mirban) inmek zorunda kalırlar.

Mirban’da İmparatorluk güçleri gizlice maden çıkarmaktadır. Luke ve Leia madenci giysileri giyerek, madencilerin bulunduğu bir kasabaya sızar. Burada yemek yerken Halla isminde Güce Duyarlı olan bir kadınla tanışırlar. Halla, onlara bir kristal parçası gösterir. Bu parça Güç odaklanması sağlayan Kaiburr Kristalinin bir parçasıdır. Halla bu kristalin tamamını bulmak istemektedir. Halla, bu kristali bulmak için Leia ve Luke’dan yardım ister. Karşılığında o da, gezegenden kaçmalarına yardım edecektir.

Ama bu kristali bulmak o kadar kolay olmayacaktır, Leia ve Luke, İmparatorluğun bu bölgedeki sorumlu komutanı Yüzbaşı Denetçi Grammel, Gezegenin korkunç yaratıkları, Darth Vader gibi belalarla uğraşmak zorunda kalacaktır.

Luke, kristale dokunurken.

Önemli Karakterler:

Luke Skywalker

Leia Organa

R2-D2

C-3PO

Darth Vader

Halla

Captain-Supervisor Grammel

Halla: Mirban’da yaşayan Güce duyarlı bir yaşlı kadın. Madencilik kolonisinde tanınan biridir ve tuhaf bir kadındır.

Captain-Supervisor Grammel: Circarpous V’deki Madencilik kolonisinin başındaki İmparatorluk Subayı.

Çizgi Romanı:

Kitabın 1996 yılında 4 sayılık Çizgi Romanı yapıldı. Çizgi Romanda, Episode V ve VI ile çelişkiler yaratan ufak detaylar gösterilmiyor. Leia’nın kristale dokunması ve Luke’un Işın Kılıcına emeklemesi gibi.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.