Return of the Jedi

Türkiye’de Yayın Tarihi: Aralık 1999
Yazar: James Kahn
Türkçe’ye Çeviren: Murat İnceayan
Kronoloji: Bölüm IV’den 4 Yıl Sonra

Kitapla İlgili Notlar

Yazar kitabı, George Lucas ve Lawrence Kasdan’ın senaryosundan yararlanarak yazmıştır.

Fanların filmdeki önemli sahneleri öğrenmemeleri için kitabın piyasaya sürülmesi filmin gösterimine kadar bekletildi. Yine de bazı dergiler ele geçirdikleri sırları filmden önce yayınladılar.

Kitabın girişi: Uzunluk, genişlik ve yükseklik vardı; Uçuruma yuvarlanmış, sonsuzluğa giden yıldızlarla ölçülen karanlıkta bu boyutlar kendi üzerlerine kapandı. En derinine kadar. Bir imparatorluk destroyeri dev uzay istasyonuna yaklaşmaya başladı. Kocamandı. Keşif yapıyor, limanlara yaklaşıyordu…

Orijinal İsmi: Return Of the Jedi Yayın Tarihi: 1983

Kitabın Konusu:

Kitap bölüm VI’yı çok iyi açıklıyor. Bir çok ufak detayın yer aldığı bu kitap koca bir karanlık lordunun nasıl yıkıldığını ve bir diğerinin nasıl taraf değiştirdiğini çok iyi anlatıyor.

Gezegeninin en büyük haydudu olan Jabba tarafından esir tutulan Han Solo’yu, tutsak tutulduğu küçük kerpiç kulesinden kurtarmaya Leia ve Lando gelecektir. Bunun için Threepio ve Artoo’yu bir mesaj götürmek üzere Kerpiç kulesine gönderirler. Fakat bu mesaj açıldığında bir sürpriz ile karşılaşıyor droidler.

Daha sonra Leia çıkıyor sahneye. Kendini Boushh olarak tanıtıyor ve Chewbacca’yı getirdiğini söylüyor ama sonuçta o da Jabba’nın eline tutsak olarak geçiyor. Onları kurtarmaya Luke’un da kaderi aynı oluyordu. Fakat sonuçta hepsi kurtulmayı başarıyor.

Sonrasında Luke ve dostları Endor’a giderek, yörüngesinde bulunan Ölüm Yıldızının kalkanının gücünü kesmek için harekete geçiyorlar.

Romanın orijinal kapağı.

Önemli Karakterler:

Darth Vader (Anakin Skywalker)

Luke Skywalker

Leia Organa

Darth Sidious (İmparator Palpatine)

Han Solo

Amiral Ackbar

R2D2

Threepio

Jabba

Yoda

Filmde Olmayan Sahneler (Olaylar):

Taht odasına girmek isteyen Darth Vader bir İmparatorluk subayı tarafından durduruluyor.

Moff Jerjerrod Endor ayını yok etmesi için Palpatine’den alığı emirle harekete geçer ama Ölüm Yıldızının reaktörü yok edildiğinde ölür.

Kitapta Obi-Wan, Owen Lars’ın kardeşi olduğu söylese de, canon değildir ve yanlıştır. Bu konuya açıklık 2000 yılında yayınlanan A Guide to Star Wars Universe’de getirilmiştir.

Yine Obi-Wan’ın verdiği diğer bir yanlış bilgi de Leia ve Luke’un annelerinin dört yaşında ölmesidir.

Kitapta Darth Vader’ın, Mustafar’da erimiş lavla yanışını hatırladığı bir sahne vardır.

Palpatine Yoda’yla ilgili Luke’la konuşurken, eğer kaçmasaydı onu öldüreceğini söyler ve Yoda’nın konuşmasıyla dalga geçer.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.