Outbound Flight

Yazar: Timothy Zahn
Yayın Tarihi: 2006
Kronoloji: Bölüm IV’den 27 yıl önce.

Kitapla İlgili Notlar

Kitabın yazarı Timothy Zahn bir bilim kurgu yazarıdır. Thrawn üçlemesi ile tanınan yazar, bu üçlemeyle durulmuş olan Genişletilmiş Evren’e yeni bir soluk getirmiştir ve Genişletilmiş Evrenin bugünlere gelmesinde büyük payı vardır.

Outbound Flight’tan (Sınır Dışı Uçuşu) ilk olarak Thrawn üçlemesinde bahsedilmiştir.

Kitapta Timothy Zahn’ın yazdığı Mist Encounter isminde bir de kısa hikaye yer almaktadır.

Kitapta yer alan karakterlerden Jorj Car’das’ın, kitabın Japonca versiyonunun kapağında kullanılan resmi George Lucas’ın gençliğine çok benzemektedir. George ve Jorj’un okunuşları da birbirine çok benzemektedir.

Zahn’ın yazdığı Star Wars kitapları şunlardır.

Thrawn Üçlemesi:
Heir To The Empire – 1991 (Türkçe’ye İmparatorluğun Varisi ismiyle çevrildi.)
Dark Force Rising – 1992
The Last Command – 1993

The Hand Of Thrawn:
Specter Of The Past – 1997
Vision Of The Future – 1998

Survivor’s Quest – 2004
Outbound Flight -2006
Allegiance – 2007

Yazar Timothy Zahn

Kitabın Konusu:

Jedi Ustası Jorus C’baoth, bilinen Yıldız Savaşları Evreninin dışına giderek Güç’e duyarlı ırklar bulmak istemektedir. Bu yüzden “Sınır Dışı Uçuşu” projesini tasarlar. Ama projesini yürürlüğe geçirmek için bir türlü Senatonun desteğini alamaz.

Ta ki bir suikastı önleyip Senato’nun desteğini kazanana kadar. Suikast perde arkasında Darth Sidious tarafından planlanmıştır ve zaten suikastın başarısız olmasını istiyordur. Çünkü Palpatine, bu projeyi, bir çok kuvvetli Jedi’ı ortadan kaldırmak için bir fırsat olarak görüyordur.

Yaga Minor isimli gezegenden yola çıkan Projeyle aynı isimli dev gemi, altı büyük Dreadnaught Sınıfı Ağır Kruvazörle korunuyordu. Projede, Altı Jedi Ustası, On İki Jedi Şövalyesi ve 50.000 insan bulunuyordu. Projeye Obi-Wan Kenobi ve Padawan’ı Anakin Skywalker da katılmıştır.

Bilinmeyen Uzayın derinliklerinde, Outbound Flight isimli dev geminin yolu CEDF donanmasıyla ve strateji dahisi Thrawn ile kesişecektir.

Önemli Karakterler:

Şansölye Palpatine

Obi-Wan Kenobi

Anakin Skywalker

Thrawn

Jorj Car’das

Jorus C’baoth

Larona Jinzler

Kinman Doriana

Justin Ma’ning

Ar’alani

Mitth’ras’safis

Dubrak Qennto

Evrios

Thrawn, kitapta CEDF olarak bilinen Chiss Expansionary Defense Force (Chiss Genişlemeci Savunma Gücü) donanmasında genç bir subaydır. Rütbesi Yarbay’dır. Tam ismi Mitth’raw’nuruodo’dur. Ama isim göbeği olan Thrawn olarak tanınır. Bilinmeyen bölgelerde bulunan Csilla gezegeninden ve Chiss ırkından olan Thrawn, İmparatorluk donanmasında Büyük Amiralliğe kadar yükselmiştir. Strateji ve taktik uzmanı olan Thrawn, 12 Büyük Amiralin en nüfuzlusudur.

Jorj Car’das kitapta, Bargain Hunter isimli bir kaçakçılık gemisinde rotacı olarak çalışan bir kaçakçıdır. Corellia gezeginden olan Jorj, ileride Sith Ajanı ve Thrawn üçlemesinden tanıdığımız Talon Karrde’nin akıl hocası olacaktır. Ayrıca yine ileride Güç eğitimi de alacaktır.

Sınır Dışı Uçuşu sırasında Obi-Wan Kenobi

Jorus C’baoth: Thrawn üçlemesinden hatırlayacağımız yaşlı Jedi. Bortras gezegeninden olan C’baoth, Sınır Dışı Uçuşu projesinin fikir babasıdır. 

Sınır Dışı Uçuşu sırasında Anakin Skywalker. Proje sırasında 15 yaşındadır.

Kinman Doriana: Naboo gezegeninden olan Kinman, Palpatine’in gerek Cumhuriyet gerekse İmparatorluk döneminde en güvendiği adamlarından birisidir. 

Larona Jinzler: Jorus C’baoth’un Padawan’ıdır. 

Ar’alani: CEDF donanmasında Amiral olan Chiss ırkından bir kadın. Thrawn’ın taktikleri nedeniyle onunla sık sık tartışırlar. 

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.