Darth Bane – Path of Destruction

Yazar: Drew Karpyshyn
Yayın Tarihi: 2006
Kronoloji: Bölüm IV’den 1000 yıl önce

Kitapla İlgili Notlar

Darth Bane Eski Cumhuriyet’te geçen ilk Roman olma özelliğini taşıyor.

Filmlerden de hatırlayacağımız yalnızca iki Sith, Usta ve Çırak kuralını getiren Sith Lordu, Darth Bane.

Bölüm V’in başındaki karla kaplı gezegen olan Hoth, Aydınlığın ordusunun komutanı Lord Hoth’la aynı ismi taşıyor. Ama henüz gezegenin isminin Lord Hoth’un anısına hitaben verildiği canon olarak onaylanmadı.

Kitaba göre Darth Bane, Kont Dooku’nunkine benzer çengel biçiminde kabzası olan bir Işın Kılıcı kullanmaktadır.

Kitapta Darth Revan Holocron olarak yer almaktadır. Darth Bane, yalnızca iki Sith kuralını Revan’ın Holocronundan aldığı bilgilerden sonra şekillendiriyor.

Darth Revan, Holocronunda şunları söylüyor:

“Ben Darth Revan, Sith’in Karanlık Lorduyum.

Karanlık Tarafı kullananlar ona hizmet etmekle bağlıdırlar. Bunu anlamak için Sith’in arkasında yatan felsefeyi anlamak gerekir.

Karanlık Taraf iktidarın hatırına kuvvet verir. Onu her şeyden çok istemelisin. Can atmalısın. Kuşku ve tereddüt etmeden, her şeyden önce kudret aramalısın.

Güç seni değiştirecek. Seni dönüştürecek. Bazıları bundan korkar. Jedi’ların öğretileri dövüşmeye ve bu değişimi kontrol etmeye odaklanmıştır. Bu yüzden Aydınlık tarafa hizmet edenler, yaptıkları işlerde sınırlıdırlar.

Gerçek kuvvet yalnızca bu değişimi kucaklayanlara gelir. Uzlaşma olamaz. Merhamet, şefkat, bağlılık: Tüm bunlar, senin hakkın olan şeylere ulaşmanı engeller. Karanlık Tarafı takip edenler bunlardan kurtulmalıdır. Bunu yapmayanlar –orta yolu bulmaya çalışanlar – başaramayacak, kendi zayıflıkları ile geride kalacaklardır.

Karanlık Tarafın gücünü kabul edenler ayrıca ona tutunmanın getireceği meydan okumayı da kabul etmeli. Doğasından dolayı Karanlık Taraf rekabeti ve kavgayı getirir. Bu Sith’in en büyük gücüdür: bu sayede zayıflar düzenimizden ayıklanır. Ama yine de bu rekabet en büyük zayıflığımız da olabilir. Güçlü olanlar, kendileri için çalışanların açgözlülüklerine boyun eğmemek için dikkatli olmalıdır. Bir çıraktan fazlasını Karanlık Tarafın yollarında eğiten bir aptaldır. Zamanla, çıraklar güçlerini birleştirip ustalarının işini bitirirler. Bu kaçınılmazdır. Bu yüzden her Usta’nın yalnızca bir çırağı olmalıdır.

Bu yüzden de yalnızca bir Karanlık Lord olabilir. Sith yalnızca tek bir lider tarafından yönetilmelidir: Karanlık tarafın gücünü en iyi kullanabilen tarafından. Eğer lider güçsüz düşerse, başka biri çıkıp bu ünvanı almalıdır. En önemli kural: Zayıf olan hizmet etmelidir. Olması gereken bu.

Buradaki zamanım doluyor. Öğrettiklerimi unutma ve iyi kullan.”

Bir Sith Holocron’u.

Kitabın Konusu

Kitap Darth Bane’in Sith Akademisine nasıl, neden katıldığını, çıraklık yıllarını, sonrasında Darth Bane’in, Yalnızca iki Sith kuralını uygulamaya koymak için harekete geçmesini anlatıyor.

Kitapta ayrıca Yeni Sith Savaşları olarak adlandırılan Karanlığın Kardeşliği ve Aydınlığın Ordusu’nun savaşları da yer alıyor.

Önemli Karakterler:

Darth Bane: Apatros gezegeninden iki metre boyunda bir insan. Darth Bane’in dönemin diğer Sith’lerinden farklı bir duruşu vardır ve İki Sith kuralını getirmiştir. 

Valenthyne Farfalla: Equine ırkından olan Jedi ustası. Giyim ve kuşamına oldukça özen gösteren biri olan Farfalla bu özelliğinden dolayı başta Lord Hoth olmak üzere bazı Jedi’ların tepkisini çekmektedir. 

Fohargh: Makurth ırkından, Korriban’daki Sith akademisinde bir çırak. Darth Bane’le yaptıkları bir düelloda onu yener. Darth Bane bunu sindiremez ve ikinci bir düello ister. İkinci düelloda çok fazla Karanlık Tarafı enerjisi çeken Darth Bane, Fohargh’ı öldürür. 

Githany: Githany, Jedi’ların, Kiel Charny ile olan aşklarına karşı çıkmaları yüzünden, düzenden kaçar. Daha sonra Sith’lere katılır. Githany Işın Kılıcı’nın yanında Işın Kırbacı da kullanmaktadır. 

Lord Hoth: Aydınlığın Ordusunun başındaki Jedi Ustası. 

Pernicar: Lord Hoth’un yakın arkadaşı olan Pernicar, Aydınlık Ordusunda bulunan Jedi’lardan biriydi. Savaşta ölen Pernicar’ın ismi Ruusan Sisteminden bir gezegene verildi. 

Kaan: Bir zamanlar Jedi ustası olan Kaan, Karanlık Tarafa düşmüştür. Yeni Sith İmparatorluğu döneminde, bir çok Sith’in kendini Sith lordu ilan etmesi üzerine, bunun Sith’i yıkıma götürebileceğini anlayan Kaan, tüm Sith Lord’larının birbirine eşit olduğu, Karanlığın Kardeşliğini kurmuştur. 

Ka’sim: Twi’lek Sith Lordu. Darth Bane’in ustasıdır. Darth Bane, Işın Kılıcı kullanmakla ilgili hünerlerinin çoğunu ustası Ka’sim’den öğrenmiştir.

Kopecz: Twi’lek Sith Lordu. Bir zamanlar Jedi olan Kopecz’in, Karanlık Tarafa geçişi, “Sith’in daha iyi ve güzel bir galaksi yaratabileceğine” karar vermesiyle olmuştur.

Laa: Ruusan gezegeninden bir Bouncer. 

Petja: Lord Hoth’un komutası altındaki bir Jedi. Ölümünden sonra Ruusan sisteminin güneşine onun ismi verilmiştir. 

Qordis: İki metreden uzun boylu, insan Sith Lordu. Zalimdi ve lükse düşkündü. Yeni Sith Savaşlarının son yıllarında, Korriban’daki Sith akademisinde Headmaster (Baş Usta) olmuştur.

Sirak: Yeni Sith Savaşları sırasında Sith akademisinde öğrenci olan bir Zabrak. (Darth Maul ve Kotor 2’den hatırlayacağınız Bao-Dur Zabrak ırkındandır.)

Darth Zannah: Darth Bane’in çırağı. Ruusan’a getirilen güç kullanabilen çocuklar arasındaydı. Çocukken Zannah’ın takma ismi Rain’di. Darth Maul ve Exar Kun gibi çift taraflı Işın Kılıcı kullanmıştır. Işın Kılıcının Kristalini Ustası Darth Bane vermiştir. Darth Zannah’ın Işın Kılıcı uzun yıllar sonra General Grievous’un eline geçmiştir. 

Çizgi Romanı:

Genelde kitapların Çizgi Romanı yapılır. Burada tersi bir durum söz konusu. Ama yine de Jedi Vs. Sith tam olarak kitabın Çizgi Romanı sayılmaz. Çizgi Roman Ruusan’a getirilen çocuklara ve Ruusan’daki savaşa odaklıyken, kitap Darth Bane’e ve hayatına odaklıdır.

Kiel Charny: Jedi Vs. Sith’in Çizgi Romanının önemli karakterlerinden olan Kiel Charny’nin kitapta yalnızca ismi geçiyor. Kiel Charny Aydınlığın Ordusuna Jedi General olarak hizmet etmiştir. Ölümünden sonra Ruusan sisteminde bir gezegene ismi verilmiştir. 

Jedi Vs. Sith Çizgi Roman serisi ile kitap bazı yerlerde uyuşmamaktadır. Uyuşmazlıklarda hangisinin canon olacağı henüz açıklanmadı.

Farfalla Çizgi Romanda Ruusan’a Darth Bane’le aynı zamanda geliyor gösterilirken, kitapta daha önceden geliyor ve ordusunu daha sonradan getiriyor.

Yine Farfalla Ç.Roman’da ölmüş olarak gösterilirken, (Tam olarak gösterilmese de öyle anlaşılıyor) kitapta kurtulup kalan Sith’lerin peşine düşüyor.

Çizgi Romanda Darth Bane, Githany’ye yalnızca iki Sith kuralından bahseder, kitapta ise bahsetmez.

Çizgi Romanda Githany Düşünce bombasından sonra bir süre daha yaşar ama kitapta hemen ölür.

Pernicar’ın ölümü Çizgi Romanda ve kitapta farklıdır. Çizgi Romanda Pernicar, Sith’in yarattığı Ateş Kasırgasında ölürken, kitapta Hoth’la beraber bir erzak konvoyundayken, Sith’lerin saldırısı sonucu ölüyor.

Tomcat ve Bug: Gerçek isimleriyle Darovit ve Hardin, kuzenleri Rain’le beraber Rusaan’a getirilmiş Güç’e duyarlı çocuklardandır. Çizgi Romanın önemli karakterlerinden olmalarına rağmen kitapta yalnızca adları geçmektedir. 

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.