Giriş

Karakteri:

• Komuta Biçimi

• Savaş Tekniği

Kariyeri:

• Thrawn Kimdir?

• Gençlik Dönemi

• Galaktik İmparatorluk

• Büyük Amiral

• Bilinmeyen Bölgeler

• Son Görev

• Thrawn'ın Son Ölümü

 

 

Gençlik Dönemi:

Eski Cumhuriyet raporlarına göre Thrawn Chiss ırkının hüküm sürdüğü galaksinin yönetiminde söz sahibi olan Nuruodu ailesinin bir üyesidir. Ancak gerçek göründüğünden biraz daha farklı. Thrawn basit halktan biri olarak doğmuş ancak daha sonra Expeditionary Fleet ile savaşlarda gösterdiği askeri deha sayesinde Sekizinci Yönetici aile olan Mitth ailesine kabul edildi.

Genellikle askeri kariyere başlayan chisslerin aileleriyle bağları kopardı ancak Thrawn için bu farklı olmuştu. Askeri alanda gösterdiği başarı sayesinde yönetimde söz sahibi olan bir aileye kabul edilmişti. Thrawn bunu, abisi Syndic Thrass’tan öğrenmişti.

Yavin Savaşı'ndan 27 yıl önce Thrawn, Expeditionary Fleet’teki en genç Güç Komutanı'ydı. Öncü birlik olarak bir Crustai’ye komuta etmekteydi. Chiss'lerin hüküm sürdüğü bölgeyi Vagaari’lere karşı korumaktı görevi. Savunma Hiyerarşisi’nin kurallarına göre hareket etmesi gerekiyordu Thrawn'ın.

Bu zaman esnasında Thrawn, Progga the Hutt ve Corellian Kaçakçılık Gemisi Bargain Hunter arasındaki çatışmanın arasına girdi. Thrawn, Hutt’un gemisini havaya uçurduktan sonra, Bargain Hunter’ın mürettebatı Kaptan Dubrak Qennto’yu ortağı ve yardımcı kaptan Maris Ferasi ile navigator Jori Car’das’I ele geçirir. Sonraki bir kaç ay boyunca 3 Corellianlı Thrawn’ın Komuta gemisi Springhawk’ta kaldılar. Gemideki durumları savaş esiri, stratejik piyonlar arasında bir yerde idi. Bu sırada Car’das ile Thrawn arasında bir dostluk başlarken, Thrawn'la Ferasi arasında ise romantik bir ilişkinin filizlendiğine dair ipuçları görülebilmekteydi.

Thrawn’ın tahrik edici hareketleri sebebiyle Mitth ve Chaf Ailesi, Savunma Hiyerarşisi tarafında gözlem altına alındı. Yine de Thrawn, Chiss protokolünü umursamayarak Geroon Gezegenini ablukaya alan Vagaari donanmasına saldırarak bir adet gravity-well generator ele geçirmiştir. Thrawn yaralandı ve Maris tarafından kurtarıldı.

Thrawn iyileştikten sonra tüm kuvvetlerini bir araya getirerek (sadece 12 ufak gemi) kendi devriye bölgesine gelen bilinmeyen savaş filosunu araştırmaya gider. Bu filo Darth Sidious tarafından gönderilen ve görevi Sınır Ötesi Uçuşu'nu yoketmek olan Ticaret Federasyonu Savaş Donanması'ydı. Thrawn donanmayı nerdeyse yoketti, sadece bayrak gemisi Darkvenge’e dokunmadı. Thrawn donanmanın lideri Kinman Doriana’yı fidye için alıkoyma niyetlisiydi. Doriana, Thrawn’a görevini anlattı; önce Jedi'ların tehlikeli olabileceğini söyledi ve Sidious’un Sınır Ötesi Uçuşun Yuuzhan Vong’ların eline düşmemesi ile ilgili olan endişelerini anlattı. Bu olay Thrawn’ın dikkatini çekti çünkü Chiss, istilacılar tarafından akına uğramaktaydı.

Thrawn, Sınır Ötesi Uçuşu ile Vagaarilerin çatışmasını sağladı. Savaş kaosu arasında Sınır Ötesi Uçuşun 50,000lik personelinin %75’I katledildi. Ayrıca ufak bir grup Vagaari kaçmayı başarabildi. Amiral Ar’alani ve Chaff Ailesi yöneticilerinden Syndic Thrass sayesinde Chiss Kuvvetleri saldırıyı kestikleri sırada, Thrass ve Jedi Şövalyesi Lorana Jinzler, Sınır Ötesi uçuşu ışık hızına aldı. Ar’alani Thrawn'ın sadece gayri resmi bir uyarı almasını garanti etti, böylelikle Chiss Hiyeyarşi yönetimi Vagaari interdictor teknolojisine sahip olacaktı.

Chiss yönetiminin gösterdiği sert tutumdan dolayı Thrawn'ın gözünün korkacağı düşünülmüştü ancak beklenen olmadı. Doriana, Sidious'a Thrawn’la ilgili raporlar yolladı, raporlarda çok yetenekli bir komutan olarak bahsediliyordu. Thrawn'ın gururlu bir şekilde görevinden ayrılmasına izin verilmedi ve o da kendi düşüşünün mühendisi oldu. Yönetimin izin vermediği saldırılarda bulundu. Silah üreten bir yer üssüne saldırısından sonra Thrawn geleneksel Chiss cezalarından biri olan üstünde yaşam formu olmayan bir gezegene sürgüne gönderildi.

Sınır Ötesi Uçusun imhası ile Klon savaşlarının başlangıcı arasında bir dönemde Thrawn, Sev’rance Tann aracılığıyla Palpatine’in komutasına girmiştir. Thrawn’ın kendi sebepleri olduğu, Sith lordunun planlarıyla bir ilgisi olmadığı bilinmekte.