Nerede Vardı?
  • Star Wars: Asiler
  • Star Wars: Klon Savaşları
İlgili Gruplar
  • Jedi Düzeni
  • Sith
Holokronlar, yalnızca Güç’ü kullananlar tarafından erişilebilen eski bilgi depolarına ve bilgeliğe sahiptir. Jedi, öğretilerini kaydetmek ve korumak için bunları kullanır; gelecek nesillere Güç’ün gizemlerini anlatmaya çalışmak için bir kayıt oluştururlar. Cumhuriyet döneminde, sayısız Holokron Coruscant’ta depolandı; ancak Jedi’lar tasfiye edildikten sonra, bunlar, uzun süre önce kaybolan bir dönemin kıt kalıntıları haline geldiler.
Jedi Düzeni, hikayeler içeren holokronları arşivler içinde yüzyıllar boyu korudu. Bazı Holokronlar Sith bilgeliği ve gizli öğretileri içeriyordu; Jedi’yı bu potansiyel tehlikelere karşı korumak için, bu Holokron kasasına erişim Jedi Ustaları tarafından dikkatli bir şekilde kontrol edildi ve sınırlandırıldı. Klon Savaşları sırasında yapılan cesur baskında Cad Bane kasadan bir Holokron çaldı.
Holokronlar ancak Güç kullanılarak açılabilirdi. Bolla Ropal, Bane’in çaldığı holokronun açılmasına yardım etmek yerine öldü, ancak Anakin Skywalker acımasız avcıya yardım etmek zorunda kaldı. Bane daha sonra galaksinin Güç’e duyarlı çocukları hakkında holokron’a bir kyber hafıza kristali ekleyerek kritik bilgilere erişti.
Bir nesil sonra, Ezra Bridger, Güç ile doğuştan aldığı gücünü, Kanan Jarrus’tan çaldığı bir Holokron’u açarak kanıtladı. Ezra’nın yeteneklerinden etkilenen Kanan, çocuğu Jedi’ların yolunda eğitmeyi teklif etti.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.