Lando Calrissian

Lando Calrissian - Bulut Şehri'nin Yöneticisi

Kumarbaz. Alçak. Onu seveceksiniz. Bu Han Solo’nun eski dostu Lando Calrissian’ın kişiliğinin bir özetidir. Tanım doğru olmasına rağmen açıkça bu karmaşık kimliğinin yüzeyini zedeler. Calrissian galaksiyi emen yeraltı kültürünün gölgeli saçaklarında dolanırken kendini evinde hisseder. Avcılarla, gangsterlerle, paralı askerlerle ve kanun kaçaklarıyla takılırken Lando’nun göze batan tek farkı evrendeki en iyi ve pahalı kumaşlarla giyinmiş olmasıdır. Lando’nun kendine has bir stili vardır ve klastır, ya da bazılarının dediği gibi bolluk içindedir. Karmaşık tatların adamıdır ve etrafındaki eşyaların, cisimlerin ve kadınların en iyi olması için gözü hiçbir şeyi görmez.

Han ve Lando’nun dostlukları geriye dayanır, öyle dediklerini de duymuşsunuzdur, fakat bu daima arkadaşlık ve dayanışma olmuş demek değildir. Solo ve Calrissian eskiden rakiplerdi. Aralarındaki hoşnutluk duygusu ise Millenium Falcon’un sahibinin kim olacağı konusunda başladı. Yoğun hasarlı gemi bir zamanlar Calrissian’a aitti ve onu Solo ile yaptığı ateşli bir Sabacc oyununda kaybetti. Solo, adil oynadığını iddia etmesine rağmen Calrissian halen Han’ın zaferini sorgular.

Lando kendini saygıdeğer olarak kabul eden iki arkadaştan biriydi ve bir kaçakçının ölümünden daha kötü bir talihe sahipti. Kendini yaşamdan uzaklaştırmak için uçan bir metropolis olan gazdan oluşan Bespin gezegenindeki Bulut Kenti’ne yerleşti. Lando bir süre sonra baron-yönetici ve Tibanna gazı madeni operasyonunun yöneticisi oldu. Bir zamanlar sadece kendini ararken Lando şimdi kendini Bulut Kenti’nde yaşayan milyonlarca insanın yaşamlarından sorumlu olarak buldu. Kendi çıkarından başka bir kumarbaz olmaktansa bir işadamı ve yönetici olmaktan daha çok zevk aldı.

Lando'nun ihaneti.

Lando’nun yeni dünyası, İmparatorluk Bulut Kenti’ne vardığında çökmeye başladı. Hoth savaşından kısa bir süre sonra Kara Lord, Darth Vader ve maskeli ödül avcısı Boba Fett karşısına çıktı. Falcon ve içindeki mürettebatı kıstırdılar ve Calrissian’ı Solo’yu İmparatorluğa bırakmaya zorladılar. Bunun karşılığında İmparatorluk kente bir daha uğramayacaktı ve onu bağımsız bir koloni olarak bırakacaktı. Calrissian ikilemdeydi — bir arkadaşın hayatı insanlarının hayatından daha mı önemliydi?

Lando'nun İmparatorluk ile anlaşması beklediği gibi gitmiyor. Boba Fett ve Darth Vader ile.

Mecburi olarak Calrissian İmparatorluğun planını kabul etti ve Solo’yu tuzağa düşürdü. Önceki anlaşmaya karşı çıkarak Vader şartlarını arttırmaya devam etti ve Calrissian’ın gücü onu durdurmaya yetmedi. Kumarbaz bundan büyük bir ders aldı: asla bir Kara Lord ile anlaşma yapma.

Masadaki kartlara bakınca Lando kaybedeceğini anladı. Solo’nun yakalanmasına, karbon içinde dondurulmasına ve acımasız gangster Jabba the Hutt’a götürülmesine rağmen Lando kendini kanıtlamaya karar verdi. Solo’nun arkadaşları Leia Organa ve Chewbacca’yı serbest bıraktı ve kentin halkını İmparatorluğun istilası hakkında uyardı. Calrissian Millenium Falcon’a binerek kentten kaçtı. Bu sırada yaralı Luke Skywalker’ı kurtardı ve kaçak Asileri Birliğe geri bıraktı.

Calrissian Solo’yu Jabba the Hutt’ın Tatooine’deki kalesinden kurtarmak için zorlu bir görevde yer aldı. Jabba’nın suratsız birçok kormuası gibi giyindi ve saraya gizlice sızdı. Skywalker ürkütücü Carkoon yaratığının çukuruna düştüğünde Lando mükemmel bir pozisyondaydı.

Korumalar enselerinde bir Asi olduğunu hiçbir zaman anlayamadılar. Calrissian tutsakları koruyan bir çok gardiyanı etkisiz hale getirdi.

Lando, muhafız kılığında Jabba'nın sarayına sızıyor.
Millenium Falcon'un kokpitinde.

Endor savaşı esnasında Calrissian yine cesaretini kanıtladı. Birlik kuvvetlerindeki bir general olarak ikinci Death Star’a yapılan saldırıda Amiral Ackbar ana gemileri komuta ederken o gemi saldırılarına liderlik etti. Tanaab Savaşı’ndaki deneyimleri onu başlarına gelecek uyuşmazlık hakkında uyardı. Death Star’ın çalışır durumda olduğu belli olunca Ackbar teslim olmaya hazırdı. Bunun yerine Calrissian Birlik Filosu’na İmparatorluk Filosuna saldırılmasını emretti ve Death Star’ın süper silahı’na dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Asi saldırı takımı Death Star’ın koruma kalkan jeneratörlerini yokettiğinde Lando gemileri istasyonun tamamlanmamış alanına yönlendirdi. Lando Falcon ile Death Star’ın iç kısımlarına giden dar koridorlarına daldı. Ana reaktör çekirdeğine ulaştığında Death Star’ın atan kalbine bir proton torpidosu sürüsü gönderdi ve sonra süregelen patlamadan kurtuldu. Millenium Falcon ölen Death Star’dan zaferle dışarı yükseldi.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.