Aqualish

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut
  • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
Konumlar:
  • Ando

Suda yaşayan savaşçı ve insansı yaratıklar olan Ando Aqualish’lerine galaksinin her yerinde rastlanabilir. Cam şeklinde gözleri, içe dönük ağızları bulunmaktadır.

Galaktik Cumhuriyet’in son günlerinde Ando’lu senatör Po Nud,o Cumhuriyet’ten ayrılmış halkını ve gezegenini Bağımsız Sistemler Konfedarasyonu’na katmıştır.

Ando, az bir kara parçasına sahip bataklıkla dolu bir gezegendir. Genellikle 2 ırk Aqualish görülür. Bunlardan biri olan Quaraların pençe şeklinde 5 parmaklı elleri vardır. Diğer bir ırk olan Aquala’ların ise elleri yerine yüzgeçleri bulunmaktadır. Bir efsaneye göre Ando’ya ilk gelenler Corellia’lılardır, bazıları da Duros’luların geldiğini söyler. Her iki hikayeye göre yenilmişlerdir ve Aqualish halkı üstün teknolojiye kavuşmuştur, bu sayede savaşçı doğaları uzaya erişmiştir. Aqualish halkı yakınlarındaki bir gezegeni yağmalar fakat Cumhuriyet tarafından durdurulur.

Tam zamanında gelen bir Cumhuriyet gemisi, ırklar arası savaşı engelledi ve yabancılardan nefret eden Aqualish’leri işlerine karışan yabancılara saldırmak amacıyla toplanmak zorunda bıraktı. Cumhuriyet, buraya, Aqualishlerin topluma asimile edilmeleri için yardım edecek Cumhuriyet öğretmenlerini atadı. İmparatorluk, Ando’yu ele geçirdiğinde burayı bir polis merkezi şeklinde kullandı.

Aqualishler İmparatorluktan nefret etti ama Asi İttifakı’na da bir ilgi göstermedi. Birkaç Aqualish Ando’dan ayrılarak kelle avcısı ve kaçakçı oldu.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.