Galaktik Senato

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm III Sith’in İntikamı
  • Star Wars: Bölüm II Klonların Saldırısı
  • Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
  • Star Wars: Klon Savaşları 
İlgili Gruplar
  • Senato Muhafızları 
Konumlar
  • Coruscant
  • Lothal Eski Cumhuriyet Senatosu Binası
  • Coruscant Senato Binası
  • Senato Ofis Binası
İyi günlerinde, Galaktik Cumhuriyet, galaksinin birçok dünyasını temsil eden senatörler tarafından idare edildi. Devasa Senato kubbesi altında, yüzlerce siyasetçi, kavisli duvarları kaplayan izleme platformlarını dolduracaktı. Senato’nun gücü, Klon Savaşları sırasında Yüce Şansölye Palpatine’e acil durum yetkileri verdikten sonra kademeli olarak aşınmış, ve savaş taraftarları ile barış isteyenler arasında keskin bir şekilde bölünmüştü. Palpatine kendini imparator ilan ettikten sonra iktidar, bölge valileri tarafından giderek artıyordu. Yavin Savaşı’ndan kısa bir süre önce, Palpatine Senato’yu dağıttı.
Cumhuriyetin son günlerine gelindiğinde Senato, bürokrasi ve yaygın yolsuzluklar ile ezildi. Kraliçe Amidala, Senato’yu Ticaret Federasyonu’nun Naboo’yu istila etmesini protesto etmeye çağırdığında, Ticaret Federasyonu temsilcisi iddialarının kanıtını istemekte ve konuyu araştırmak için bir komisyon tayin edilmesini önermekteydi.
Naboo’dan Senatör Palpatine, Amidala’ya, Şansölye Valorum’a “güven yok” oyu vermesini ve yeni bir şansölye seçilmesine yol açmasını önerdi. Görev, iktidara yükselişinin başlangıcı olarak Palpatine’e gitti.
On yıl sonra, Ayrılıkçı Kriz, Senato’yu felç etti, çünkü Kont Dooku’nun liderliğindeki yıldız sistemleri Cumhuriyet’ten ayrıldı ve savaşa hazırlandı. Senatör Amidala’nın yerine bakan Naboo Temsilcisi Jar Jar Binks, Palpatine’e acil durum yetkilerinin verilmesini önerdi. Jar Jar farkında olmadan karanlık olayları harekete geçirdi.
Klon Savaşları sırasında, Palpatine, üzerinde çalışılması için Malastare’den Coruscant’a güçlü Zillo Canavarı’nın getirilmesini emretti. Canavar zincirlerinden kurtuldu ve gezegende Senato Binası’na doğru ilerledi, burada Palpatine’in mekiğini yakalayamadan öldürüldü.
Senato’ya olan bir başka saldırı da, birkaç senatörü rehin alan ünlü ödül avcısı Cad Bane liderliğindeydi. Bane, hapse mahkûm olan Ziro the Hutt’ın serbest bırakılması karşılığında onların canlarını bağışlayacaktı.
Klon Savaşları Senato’yu, savaş taraftarları ile, artan ölüm sayısı karşısında üzüntüye düşen ve galaksinin askeri-sanayi kompleksinin büyüyen gücünden korkanlar arasında bıraktı. Padmé, Bankacılık Klanı’nı yetkisiz bırakmak yerine, Ayrılıkçılarla barış görüşmeleri yapmak için bastıran bir tasarıyı destekledi.
Barış görüşmeleri hiçbir yere gitmedi. İlk ayrılıkçı droidler Coruscant’ı karanlığa attı ve sonra Kont Dooku, barışı savunan başka bir senatör olan Mina Bonteri’yi Cumhuriyet saldırısının öldürdüğünü bildirerek kızgınlıkla, Senato’ya seslendi. Gizemli kişiler, savaşı durdurmaya yönelik herhangi bir girişimin raydan saptırılması konusunda kararlıydı.
Savaş şiddetini artırdıkça, Palpatine Senato’dan daha fazla yetki istedi. Ayrılıkçılar yenildikten sonra Palpatine, Cumhuriyet’in İlk Galaktik İmparatorluk olarak değiştirildiğini ve kendisinin de hükümdarı olduğunu ilan etti. Alkışların yanı sıra, bazı senatörler – Bail Organa ve Mon Mothma da dahil – gizlice yeni imparatora direnmek için planlar yapıyorlardı.
Sith’in galaksiyi kontrol altına almasını engellemek için umutsuz bir girişimde bulunan Yoda Senato odasında Palpatine ile savaştı. Ancak ortaya çıkan Sith Lord, eski Jedi büyük ustası için çok güçlü idi. Yoda kaçmaya, Dagobah’a sürülmeye zorlandı.
İmparatorluk büyüdükçe ve galaksinin yıldız sistemlerinın boğazını sıktıkça, bazı cesur senatörler Coruscant’taki İmparator’a karşı açık bir şekilde karşı çıktılar. Sahne arkasında, Organa ve diğerleri, kopuk direniş hareketlerini Cumhuriyet’in eski haline getirilmesi için atılan bir İttifak ile birleştirmeye çalışıyorlardı.
İsyan başlayınca, İmparator tarafından atanan bölge yöneticileri galaksinin halkını daha fazla kontrol altına alarak Senato’nun gücü erozyona uğratmıştı. Ölüm Yıldızı neredeyse tamamlandığında, İmparator Senato’yu dağıtarak Ölüm Yıldızı korkusunun muhalefeti susturacağına inandı.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.