Tipoca Şehri

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm II Klonların Saldırısı
Konumlar
  • Kamino

Kamino gezegeninin Tipoca şehri, çalkantılı denizlerin üstüne kurulmuş ve güçlü rüzgarlar ile dev dalgalara karşı güçlü ayaklıklar üstüne oturtulmuştur.Şehir doğaya kafa tutarken aynı zamanda mimarisindeki estetikle şekillenmiş kıvrımlılar rüzgarları engelleme ve onlara yön verme özelliği de taşır.

Tipoca, Kamino’nun başkentidir ve Kamino başbakanı Lama Su tarafından yönetilir.Şehrin merkezinde, galaksideki en iyi kloncular olarak bilinen Kamino’luların kullandığı klon fabrikaları bulunur.Kayıtlara göre Klon Savaşları’nın başlamasından 10 yıl önce Jedi ustası Sifo-Dyas, bir klon ordusunun kurulması için sipariş vermişti.En sonunda da Kamino’lular ödül avcısı Jango Fett’in genetik yapısını kullanarak orduyu kurmuşlardı.

Jedi şövalyesi Obi-Wan Kenobi, gizli orduyu Fett’in Coruscant’daki suikastlarını araştırırken keşfetti.Ordunun kuruluşundaki cevaplanmamış sorular araştırılırken, Kamino’lular Jedi’yi ve Cumhuriyet’i yeni kurulan ordunun sahipleri olarak gördüler.

Yüce Başkan Palpatine, ayrılıkçı hareketin artan tehdidi karşısında acil durum ilan ederken Jedi düzeni de orduyu Geonosis’teki ayrılıkçıları bastırmak üzere harekete geçirdi.Bu hareket Klon Savaşları’nın ilk çarpışması oldu.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.