Nerede Vardı?
  • Star Wars: Klon Savaşları
  • Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
İlgili Gruplar
  • Gungan Büyük Ordusu
  • Gungan Yüksek Konseyi
Araçlar
  • Gungan Bongo Denizaltısı
Naboo üzerindeki Paonga Gölü yüzeyinin altında muhteşem bir Gungan şehri vardır. Benzersiz Gungan teknolojisinin taçlandırdığı bir başarı olan kent, mücevher benzeri kabarcıkların parlak bir kümesi olarak karşımıza çıkar. Kabarcıklar, şehrin sakinleri için hava alabilir atmosferleri içeren hidrostatik kuvvet alanlarıdır. Suyu dışarıda tutmak için yeterince katı olsalar da, Gungan’lar tarafından şehirden dışarı yüzebilmek için aşılabilirler. Otoh Gunga mimarisinin şekli nefes kesicidir, çünkü Gungan’lar aslında şehirlerinin yapı malzemelerini yetiştirirler. Otoh Gunga’nın içinde, Gungan Temsilci Konseyi’nin Yüksek Kurul Odası yer alır.
Cumhuriyetin son yıllarında, Naboo’lu Gungan’ların en önemli şehri, Paonga Gölü sularının altında bulunan Otoh Gunga’ydı. Ticaret Federasyonu Naboo’yu istila ettikten sonra Gungan lideri Boss Nass, savaşın halkını etkilemeyeceğine inanan gezegenin insan yerleşimcilerine yardım etmeyi reddetti. Ancak droid orduları, Gungan’ları kendi şehirlerinden sürdü ve Nass’ı Kraliçe Amidala ile ittifak için daha istekli hale getirdi. Gungan’lar ve insanlar, birlik olup Naboo’yu özgür bıraktılar.
Klon Savaşları sırasında, Gungan lideri Boss Lyonie, Ayrılıkçılarla gizlice ittifak halinde bulunan dolandırıcı bir bakan olan Rish Loo’nun etkisi altına girdi. Lun, Gungan’ları Naboo ile olan ittifaklarını kırmaya itti ancak Jar Jar Binks, Anakin Skywalker ve Padmé Amidala’nın çabaları tarafından engellendi.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.