Ölüm Yıldızı

Nerede Vardı?
  • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
  • Star Wars: Bölüm III Sith’in İntikamı
  • Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut
İlgili Gruplar
  • Galaktik İmparatorluk
  • Ölüm Yıldızı Askerleri
Ölüm Yıldızı İmparatorluğun en büyük silahıydı: tüm gezegeni yok etme yeteneğine sahip, ay boyutunda bir uzay istasyonuydu. Ancak İmparator ve Büyük Moff Tarkin gibi İmparatorluk subayları, bu teknolojik teröre boyun eğmeyi reddeden Asi İttifakı’nın asabiyetini göz ardı ettiler …
Yüce Şansölye Palpatine, Geonosia’lıların yardımıyla, galaksinin şimdiye kadar gördüğü hiçbir şeye benzemeyen ilk korkunç Ölüm Yıldızı’nı kurmak üzere plan yapmıştı. Palpatine, gizli tuttuğu Sith Lordu Darth Sidious kimliğiyle, çırağı Darth Tyranus’a (Kont Dooku olarak da bilinir), Klon Savaşları’nın başında Geonosis’ten Coruscant’a planlarını teslim ettirdi.
Klon Savaşları sertleşirken, Ölüm Yıldızı, Geonosis’in üstündeki uzayda gizlice şekil aldı. Eski Ayrılıkçı dünyaya erişim kısıtlanmıştı, İmparatorluk hiyerarşisinde savaş istasyonunun yapısını bilen az sayıda kişi vardı.
İmparatorluk, başlangıçta, Ölüm Yıldızı’nı koruyan üs ağlarını uzaktaki Sentinel Üssü’nden gözetmesi için Koramiral Rancit’i görevlendirdi. Rancit’in yerine geçen Wilhuff Tarkin, gecikmiş sevkiyatlar, hammadde sıkıntısı, zamanında karşılanmayan mühendislik teslimatları ve sabotaj girişimleri gibi zorluklarla karşı karşıya kaldı. Tarkin, yetenekli bir komutan olduğunu kanıtladı ve Palpatine, onu proje üzerinde daha fazla denetime sahip bir Büyük Moff yaparak ödüllendirdi. Tarkin, savaş istasyonunun en büyük şampiyonu olacak ve onu Palpatine’in yönetimine karşı duran tüm direnişi ortadan kaldırmanın anahtarı olarak görecekti.
İmparatorluk Ölüm Yıldızı’nın yapımını tamamladı, ancak Asi İttifak casusları, istasyona ait şemalarını içeren veri bantları çalmayı başardı. Amaçları: Üstyapı içinde bir zayıflık bulmak ve onu yoğunlaşmak. Imparatora ve Büyük Moff Tarkin’e hizmet eden İmparatorluk müfettişi Darth Vader, planları ele geçirmek için İmparatorluk avına öncülük etti. Bu cephede başarısız olduğunu kanıtlayan Sith, Asi destekçisi olduğundan şüphelenilen Prenses Leia Organa’yı ele geçirdi. Ölüm Yıldızı’nun kudretini göstermek isteyen Grand Moff Tarkin, uzay istasyonunu kullanarak Prenses’in evi olan Alderaan gezegenini yok etti ve milyarlarca kişiyi öldürdü.
Prenses kurtarıldıktan sonra, Leia’nın droid R2-D2’ye sakladığı çalınan planlar nihayet İttifak’a teslim edildi. Tam olarak küçük bir egzoz limanına atılan bir proton torpilinin Ölüm Yıldızı’nı yok edecek bir reaksiyon başlatabileceği keşfedildi. Asiler umutsuz bir saldırı başlattı ve Luke Skywalker adlı Güç’te yoğun genç bir pilot, Ölüm Yıldızı’nın üzerindeki hendekte X-Wing’ini uçurarak imkansız atışı yaptı. Uzay istasyonu, Tarkin ile birlikte yok edildi. Ancak Darth Vader, TIE Advanced’i ile kaçtı.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.