Nerede Vardı?
  • Star Wars: Klon Savaşları
  • Star Wars: Bölüm II Klonların Saldırısı
İlgili Gruplar
  • Galaktik Cumhuriyet
Yüzey Özellikleri
  • Okyanuslar
Türler
  • Aiwha
  • Kaminoian
Normalde eksiksiz olan Jedi Arşivleri’nden arındırılmış olması, gizemli Kamino dünyasının kanıtıdır. Dış Halka’nın ötesinde ve Rishi Labirenti’nin hemen güneyindeki yalnız bir dünya olan Kamino’nun, cumhuriyetin son günlerinde siyasal iktidarda büyük bir değişime önemli katkı sağlayacağını çok az kişi tahmin edebilirdi. Kamino, sonsuz okyanusların ve fırtınaların olduğu bir gezegendir. Gezegenin doğal sakinleri olan Kamino’luları barındıran, devasa gövdeye monte edilmiş şehirler dışında, gezegen yüzeyine damgasını vuran pek az özellik vardır. Gezegenin başkbakanı, Tipoca Şehri’nden yönetimi sağlar. Lama Su, Kamino’nun en büyük öneme sahip ihracat işlemleri olan klonları yakından takip etti.
Coruscant’taki bir suikast, Obi-Wan Kenobi’yi Kamino’nun uzak gezegenine götürdü – bu gezegen garip bir şekilde Jedi Arşivleri’nden silinmişti. Obi-Wan, Kamino’luların klonları yaratmasıyla tanıntığını öğrendi ve onların önem verdikleri tek şey, hizmetlerinin ödenip ödenmediğiydi. Soruşturması, onu ayaklar üzerine yerleştirilmiş şehirlerle dolu, fırtınalı bir su dünyasına getirdi.
Obi-Wan şaşkındı, Kamino’lular onu bekliyordu. On yıl önce, Jedi ustası Sifo-Dyas’ın isteği üzerine Cumhuriyet’i savunmak için büyük bir klon ordusu üzerinde çalışmaya başlamışlardı. Obi-Wan, Kamino’nun tesislerini dolaşırken bu gizemi inceledi: Sifo-Dyas yıllar önce ölmüştü ve Jedi Konseyi, hiçbir zaman bir klon ordusu inşa edilmesine yetki vermemişti.
Obi-Wan’ın takip ettiği suikastçı, genetik materyali klonlar oluşturmak için kullanılan Jango Fett idi. Fett, Obi-Wan Jedi’lar tarafından sorgulanmak üzere onu yakalamaya çalışırken savaştı, sonra Geonosis’e kaçtı. Yüce Şansölye Palpatine Cumhuriyet’i savunmak için bir ordu kurulmasına izin verdikten sonra Yoda, klonların komutasını üstlenmek üzere Kamino’ya geldi.
Kamino’nun klonları, savaş zamanında Jedi tarafından komuta edilen Cumhuriyetin Büyük Ordusu’nun çekirdeğini oluşturdu. Kamino’nun klon üretim ve eğitimine verdiği önem, Jedi’lar ve klonlar tarafından General Grievous ve Asajj Ventress’in saldırılarına karşı savunmak için ayrı bir hedef oluşturdu. Cumhuriyet savaş çabaları için gerekli olan klonlarla, ordunun gizemli kökenlerini araştıran az sayıda insan vardı.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.