Jedi Tapınağı

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Klon Savaşları
  • Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
  • Star Wars: Bölüm II Klonların Saldırısı
  • Star Wars: Bölüm III Sith’in İntikamı
Konumlar
  • Coruscant
İlgili Gruplar
  • Ayı Klanı
  • Jedi Düzeni
  • Jedi Tapınak Muhafızları
Jedi Tapınağı beş yüksek kulesi ile ayırt edilebilen, Coruscant’taki Jedi Düzeni’nin evidir. Kısmen okul ve kısmen manastır olan Jedi Tapınağı, galaksideki tüm Jedi etkinliklerinin merkeziydi. Yüce Şansölye Palpatine, Emir 66’yı yürürlüğe koyduğunda, yeni yükselen Darth Vader’in liderliğindeki klon birlikleri tapınağa saldırdı, sakinlerini katletti ve yapıyı kötü şekilde hasar görmüş bir şekilde bıraktı. İmparatorluk zaferi ile Jedi Tapınağının kuleleri yine de Coruscant gökyüzüne yükseldi. Ancak bina artık Jedi’ları yok eden Sith Lord’una ev sahibi eden İmparatorluk Sarayı olarak hizmet ediyordu.
Cumhuriyetin son yıllarında, Jedi Tapınağı, binlerce yıldır olduğu gibi, Coruscant silüetine bakıyor ve konsey odasındaki Jedi Ustaları, galaksideki olaylar hakkında konuşup Güç’ün iradesini arıyordu. Ancak Jedi Düzeni sağlıklı gözükmesine rağmen, aslında farklı bir yöne sürükleniyor, galaksinin vatandaşlarından uzaklaşıyor ve Güç’teki garip akımlardan habersiz kalıyordu.
Ayrılıkçı krizin zirvesinde, Jedi’lar, Kamino’luların klon ordusunun sorumluluğunu aldılar, Cumhuriyet’e generaller olarak hizmet etmek üzere müzakereciler ve barış güçleri olarak geleneksel rollerini bıraktılar. Düzen’in Klon Savaşları’ndaki rolü Jedi Tapınağı’ndan gelecekti, ancak savaş zamanı görevleri birçok Jedi’ı derinden huzursuz bıraktı. Yoda, karanlık tarafın iş başında olduğunu ve son olayları anlama yeteneğini bulut altında bıraktığı yönünde uyarıda bulundu. Tehlikeli şeyler harekete geçti ve kimse önlerinde neler olacağını bilmiyordu.
Klon Savaşlarının sonunda, Düzen, uzun savaşla bitkin düşmüş ve Cumhuriyet politikasıyla ve Yüce Şansölye Palpatine’in entrikaları yüzünden zayıflamıştı. Jedi Konseyi, Sith’in klon ordusunun yaratılmasının arkasında olduğunu ve savaşı manipüle ettiğini biliyordu, ancak Jedi Tapınağı’ndaki tartışmalara rağmen bu komplonun mimarı bulunamadı.
Anakin Skywalker, korkunç gerçeği keşfetti: aradıkları Sith Lordu, Jedi’ları zayıflatmak ve Cumhuriyet’i kontrolündeki büyük bir endüstriyel ve askeri savaş makinesine dönüştürmek için tasarlanan bir savaşın her iki tarafındaki kuklacı olan Palpatine idi. Ancak Palpatine’in sırrını keşfederken, Anakin de onun cazibesine kapıldı. O, Sith çırağı Darth Vader oldu ve Jedi Tapınağı’nda Emir 66’nın bir parçası olarak yürüdü. Tapınakta gerçekleştirilen katliam, bir avuç kaçağa ve mazlumlara indirgenen Jedi Düzeni’nin soyunu tüketti.
İmparatorluğun yükselişinden sonra Palpatine, eski Jedi Konseyi Odası’nda kişisel ikametgahını kurarak zaferini kutladı. Jedi Tapınağı, Düzen’i bozan ve binlerce yıllık geleneklerini silen Sith Lordu’nun merkezi olan İmparatorluk Sarayı haline gelmişti.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.