Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
İlgili Gruplar
  • Asi İttifakı
İklim
  • Soğuk
Yüzey Özellikleri
  • Buzullar
  • Düzlükler
Yaratıklar
  • Wampa
  • Tauntaun
Hoth, aynı adı taşıyan uzak bir sistemdeki altıncı gezegendir ve Asi İttifakı Echo Üssü’ne ev sahipliği yapar. Bir kar ve buz dünyasıdır, sayısız aylarla çevrilidir ve wampa gibi ölümcül yaratıklara ev sahipliği yapar.
İlk Ölüm Yıldızı yok edildikten sonra, Prenses Leia’nın bağlı olduğu asi hücresi, Yavin 4’teki karargahını terk etti ve İmparatorluğun tespit edemeyeceği, ve güvende olacakları bir yer için uzun ve sinir bozucu bir arama yapmaya başladı.
Asiler, Hoth’un ideal bir yer olduğunu düşünüyordu – burası insan hayatından yoksun olduğu düşünülen uzak bir buz gezegeniydi. Echo Üssü’nü kurdular ve buz mağaralarını genişletmeye ve ulaşımlarını Hoth’un aşırı soğuk havasına adapte etmeye başladılar. İmparatorluk gözcü droidleri tarafından keşfedilmesine karşı koruma sağlamak için Asi gözlemcileri, gezegenin soğuk koşullarına dayanabilecek, yerli iki ayaklı kertenkeleler olan Tauntaun’lar ile Echo Üssü çevresindeki bölgeyi devriye gezdi.
Böyle bir keşif görevinde, Komutan Luke Skywalker, kendisini sersemleten bir wampa tarafından şiddetli bir saldırıya uğradı. Güç ve Han Solo sayesinde zar zor hayatta kalmayı başardı. Echo Üssü’nün asileri de diğer tehlikelere maruz kaldı. Bir gözcü droid Asi ekipmanlarını keşfetti ve imha edilmeden önce imparatorluğa görüntü gönderdi. General Rieekan derhal tahliye emrini verdi, ancak İmparatorluk, Asiler kaçamadan oraya vardılar. Hoth Savaşı’nda, devasa AT-AT walker’ları İttifak’ın snowspeeder ve kara birlikleri ile çatıştı. Asi liderleri tutsak olmaktan kurtulmalarına rağmen bu savaş İttifak için pahalı bir yenilgi oldu.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.