Nerede Vardı?
  • Star Wars: Asiler
  • Star Wars: Klon Savaşları
  • Star Wars: Bölüm II Klonların Saldırısı
İlgili Gruplar
  • Bağımsız Sistemler Konfederasyonu
  • Galaktik İmparatorluk
Yüzey Özellikleri
  • Dağlar
Yaratıklar
  • Beyin Solucanı
  • Orray
Türler
  • Geonosian
Tatooine’den bir parsec’ten daha az uzaklıkta, sert ve kayalık bir dünya olan Geonosis, Galaktik Cumhuriyet sınırlarının ötesinde halkalı bir gezegendir. Davetsiz yüzeyi sert, kayalık çölden oluşur ve Geonosis üzerinde gelişen canlılar acımasız ortamda hayatta kalacak kadar donanımlıdır. En gelişmiş yaşam biçimi, yükselen dikenli kovanlarda yaşayan böceksi Geonosian’lardır. Geonosis’liler, Klon Savaşları’nda Ayrılıkçı’ların hizmetine sunulan droid ve silah üretimi için büyük fabrikalar tesis ettiler. Klon Savaşları’ndan sonra İmparatorluk, Geonosis’i ilk Ölüm Yıldızı’nın inşa alanı olarak seçerek sisteme seyahat etmeyi kısıtladı ve gezegenin yüzeyini sterilize etti.
Dış Halka’daki Geonosis, ustalıklı imalat yapmalarıyla bilinen böceksi bir türe ev sahipliği yapıyordu. Geonosis’liler Ticaret Federasyonu’nun droid ordusunu kurdu ve Ayrılıkçı’ları silahlandırmada önemli bir rol oynadılar.
Ayrılıkçı Kriz yükselirken, Kont Dooku, Ayrılıkçı komplocularla Geonosis’te buluştu. Obi-Wan Kenobi, bu toplantıyı izleyerek Coruscant’a rapor verdi, ancak kendisini kurtarmasını beklediği Anakin Skywalker ve Senatör Padmé Amidala ile yakalandı.
Jedi ve klonların başını çektiği bir kurtarma görevi, Klon Savaşları’nın ilk çatışması oldu. Cumhuriyet’in yeni ordusu saldırısını bastırırken Dooku, Geonosis’lilerin tasarladığı gizli bir silahın planları ile geri çekildi – gezegen öldüren Ölüm Yıldızı savaş istasyonu.
Geonosis, Ayrılıkçı savaş çabası için kritikti ve Cumhuriyet, Geonosis lideri Poggle the Lesser’ın, Dooku’nun savaş makinasına verdiği desteği durdurmak için kararlı ikinci bir istila başlattı.
En üst düzeyde gizlilik içinde İmparatorluk, Geonosis yakınlarındaki uzayda ilk Ölüm Yıldızı’nın inşasına başladı. Sisteme yapılan seyahat sadece birkaçı ile sınırlıydı ve gezegenin yüzeyi sterilize edildi.
Saw Gerrera ve Geonosis’deki isyancı grubunun ortadan kaybolmasının ardından, Hayalet mürettebatı olayı araştırmak üzere gönderildi. Saw’u canlı buldular ama onun bütün ekibi tek bir Geonosian tarafından ortadan kaldırılmıştı. En sonunda isyancılar, sonradan Klik-Klak adını alan uzaylıyı yakaladılar, ancak imparatorluğun hepsinin imha ettiği ırkın hayatta kalmasının anahtarı olan bir kraliçe yumurtasını koruduğunu keşfetmeye başladılar.
Gezegenin yer altında Klik-Klak, isyancıları, zehirli olan ve Geonosis’lileri yok etmek için kullanılan dev İmparatorluk bidonlarına yöneltti. Asiler, onları İmparatorluğun acımasız kanıtları olarak geri getirmeyi planladılar, ancak olmayacaktı; İmparatorluk, asilerin varlığını tespit ettikten sonra onları canlı canlı gömmeye çalıştı ve kaçış sırasında Hayalet bidonları kaybetti. Yine de, Klik-Klak – ve Geonosis halkının geleceği için umut – gezegen üzerinde hayatta kaldı.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.