Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
Yüzey Özellikleri
  • Yeşillikler
  • Dağlar
Gökyüzünün uzak bir köşesinde bulunan Endor orman ayı, orada meydana gelen belirleyici savaş olmasaydı, tarih tarafından kolaylıkla göz ardı edilebilirdi. Ewok türünün yemyeşil, ormanlık evi aynı zamanda Darth Vader’ın ve imparatorluğun mezarı olmuştur. Asi İttifakı, Galaktik İmparatorluk üzerindeki en önemli zaferini burada kazandı.
İmparatorluk, ikinci Ölüm Yıldızı’nı gizlice, galaksinin çok uzak bir köşesinde yerleşmiş alanın saçaklarında bulunan Endor’un gür orman ayının üstünde inşa etti. İnşaat sırasında savaş istasyonunu korumak için, İmparatorluk mühendisleri ayın yüzeyinde bir sığınaktan kontrol edilen bir kalkan jeneratörü yerleştirdi. İzci askerleri ormanda speeder bike’ların üzerinde devriye gezdiler, ancak önlemleri üstünkörüydü: İmparatorluk, Endor’un yerli, kısa boylu ve ilkel Ewok’larını tehdit oluşturmayan varlıklar olarak gördüler.
Ancak Ewok’lar hafife alınmamalıdır. Onlar cesur savaşçılardı, sahip oldukları teknolojiyi kullanmada ustaydılar ve yeni yolları çabucak öğrenirlerdi. Kabileye Asi İttifakı’nın savaşçılarını kabul ettiler ve Galaktik İmparatorluğa karşı savaşa katılmaya karar verdiler. İsyancılar yakalandıktan sonra, storm trooper’ları ve onların walker’larını indirmek için yaylar ve oklar, mancınıklar ve kütük tuzakları kullanarak kurtarma girişiminde bulunanlar Ewok savaşçılarıydı. Ewok’lar savaşın yönünü değiştirdiler, isyancı komutanlar kalkan jeneratörünü yok edip Ölüm Yıldızı’nı yörüngesel saldırılara açık hale getirdiler. İmparator’un çöküşünün ilk kutlaması, Coruscant’ın yükselen salonlarında değil, Endor’un eski ağaçları arasındaki yıldızların altında gerçekleşti.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.