Nerede Vardı?
  • Star Wars: Klon Savaşları
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
Yüzey Özellikleri
  • Bataklıklar
Son yıllarında Yoda’ya ev sahipliği yapan Dagobah, güçlü Jedi ustasının İmparatorluk kuvvetlerinin dikkatinden kaçabileceği, Güç’te kuvvetli, bir bataklık örtüsü gezegeniydi. Bataklık benzeri koşulları ve ıssız sulak alanlarıyla karakterize edilen bulanık ve nemli çamur dünyasında, hiçbir teknoloji belirtisi yoktu. Uygarlıktan yoksun olmasına rağmen, gezegende yoğun bir yaşam vardı, çeşitli hayvan nüfusu burada yaşam sürüyordu. Oldukça yaygın olan sürüngen ve amfibik canlıların birçoğuna ev sahipliği yapan Dagobah, daha büyük ve gizemli yaşam biçimlerinden oluşan bir yerli halka da sahiptir. Yaşayan Güç’ü yaratan yaratıklarla çevrili olan Yoda, daha derin kozmik Güç ile bağlantı kurmayı öğrendi ve Jedi Düzeni’nin dönüşünü sağlayabilecek birini bekledi.
Yoda uzun zaman önce ölen Qui-Gon Jinn’in sesini duyduktan sonra Güç’ün onu galaksideki en saf yerlerden biri olan Dagobah’ın bataklık dünyasına yönlendirmesine izin verdi. Orada, Dagobah üzerindeki yaşam arasında, Qui-Gon’un ruhuyla konuştu ve ölümden sonra bilinçliliğini korumayı öğrenmeye yönelik ilk adımları attı.
İmparatorluğun yükselişinden sonra, Yoda sürgünde yaşamak için Dagobah’a döndü. Orada Qui-Gon’la bir araya gelerek, yaşayan ve kozmik Güç arasındaki bağlantılar üzerine meditasyon yapmış ve Jedi Düzeni için yeni bir umut beklemiştir.
Bu umut Anakin Skywalker’ın oğlu Luke Skywalker’dı. Obi-Wan Kenobi, Luke’a bir Güç ruhu olarak göründü ve onu Dagobah’a yönlendirdi; burada Yoda, bu genci bir Jedi olarak eğitti. Fakat Luke, derslerini kısa kesip, arkadaşlarını Darth Vader’den kurtarmak için Bespin’e doğru hızla yola çıktı.
Luke sözünü tuttu ve Yoda’nın Darth Vader ile yüzleşmesi gerektiğini söylediği Dagobah’a geri döndü. Daha sonra eski Jedi Ustası Güç ile bir olarak öldü ve Luke, Obi-Wan’ın ruhuyla konuştu. Annesi Padmé Amidala’nın bir zamanlar yaptığı gibi – Vader’de hâlâ iyilik olduğundan emindi.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.