Nerede Vardı?
 • Star Wars: Klon Savaşları
 • Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
 • Star Wars: Bölüm II Klonların Saldırısı
 • Star Wars: Bölüm III Sith’in İntikamı
 • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
İlgili Gruplar
 • Jedi Düzeni
 • Jedi Gençleri
 • Ayı Klanı
 • Coruscant Muhafızları
 • Galaktik İmparatorluk
 • Senato Muhafızları
 • D-Squad
 • Jedi Tapınağı Muhafızları
 • Galaktik Senato
 • Coruscant Yeraltı Polisi
İklim
 • Yapay
 • Ilıman
Yüzey Özellikleri
 • Kentsel
Irklar
 • Bith
 • Patrolian
 • Gran
 • Balosar
 • Mikkian
Araçlar
 • Devriye Aracı
 • Crucible
 • AA-9 Coruscant yük gemisi
 • Cumhuriyet Kruvazörü
 • Coruscant Hava Taksisi
 • XJ-6 Airspeeder
Dev bir şehirle kaplı bir gezegen olan Coruscant, galaksinin canlı kalbi ve başkentidir; çeşitli vatandaşların ve kültürlerin karışımına sahiptir. Üst kat gökdelenler, hızlandırılmış hava trafiği akışları vardır, dünya yüzeyinin çok altına uzanan iç seviyeler bulunur. Coruscant, Galaktik Cumhuriyeti ve onu izleyen İmparatorluk için hükümet merkeziydi ve Klon Savaşları sırasında sayısız tarihi olayın yeri olmuştur. Aynı zamanda, binlerce nesil boyunca Jedi’ların eğitim ve öğrenme merkezi olan — ama gezegen daha sonra Emir 66’ya tanıklık ettiğinde sonra eren — Jedi’ların Tapınak ve Arşivlerini barındırıyordu.
Coruscant, Naboo’nun istilasına ilişkin Senato oturumlarından başlayarak, Eski Cumhuriyetin son günlerinde birçok galakside değişen olayların merkezinde yer alıyordu. Kraliçe Amidala ve Senatör Palpatine, devasa bir yuvarlak kubbeden oluşan muhteşem bir disk şeklindeki yapı olan Senato binasında tutkuyla savunmalar yaptılar. Burada Kraliçe, Palpatine’in yükselişi için görevi bırakacak olan Yüksek Şansölye Valorum’a karşı güven oylaması başlattı. Daha sonra Anakin Skywalker adında genç bir köle oğlan, başlangıçta Düzen’e girmesi reddedilmesine rağmen, değerlendirilmek üzere Coruscant’ın Jedi Tapınağı’na getirildi.
Galaksiyi süpüren bir ayrılma hareketi ile Coruscant bir siyaset yatağına döndü ve tehlikeli bir yer oldu. Senatör Padmé Amidala ölümcül bir bombardımanın ve daha sonra uyku odasında bir suikast girişiminin hedefi oldu. Jedi Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker, saldırganı gezegenin hava hatları vasıtasıyla kovaladılar ve nihayetinde çekici bir Coruscant barında ödül avcısını yakaladılar. Orada Obi-Wan, Jedi zihin hilesini kullanarak kendisine teklif edilen ölüm çubuklarını reddetti ve hedefini kesti. Ancak konuşamadan önce, yüz değiştirebilen ödül avcısı öldü – katili Coruscant gecesinde kayboldu.
Bu arada Yüce Şansölye Palpatine, Ayrılıkçıların tehditleriyle mücadele etmek üzere bir Büyük Ordu kurmak için yürütme yetkileri istedi. Neyse ki, Temsilci Jar Jar Binks ona bu yetkiyi vermek için bir öneri yaptı. Ordu onaylandıktan ve Klon Savaşları’nın ilk savaşı sona erdikten sonra, Ayrılıkçı lider Kont Dooku şaşırtıcı bir şekilde Coruscant’a çekildi. Tanımlanamayan bir binada, kötü Darth Sidious ile bağlantı kurarak efendisine, “Sizin için iyi haberlerim var, efendim. Savaş başladı.” dedi.
Cumhuriyet güçleri Malastare’de dev bir yaratık keşfettikten sonra Yüce Şansölye, Zillo Canavarı olarak anılan varlığın gizli bir laboratuarda incelenmek üzere Coruscant’a getirilmesini emretti. Palpatine, canlının doğal savunmalarının askeri Ar-Ge’deki gelişmelere katkı sağlayabileceğini umuyordu, ancak Zillo Canavarı, sonunda öldürülmeden önce kaçtı ve Senato binasına saldırarak büyük tahribe yol açtı.
Cumhuriyet, gezegenin yardım istediğine dair gizemli bir mesaj aldıktan sonra Mandalore’u istila etmeyi planladı. Mandalore Düşesi Satine Kryze mesajın değiştirildiğini biliyordu ve aldatmacayı kanıtlamak için Coruscant’ta bir muhbirle görüştü. Kısa süre içinde kendini, Ölüm Nöbetçileri suikastçıları tarafından avlanırken buldu ve Obi-Wan Kenobi’nin yardımıyla kaçtı. Obi-Wan, mesajın değiştirilmemiş bir kopyasını, bunu Senato’da oynatan ve Mandalore için savaşın genişlemesini engelleyen Naboo Senatörü Amidala’ya getirdi.
Klon Savaşları sıklıkla Coruscant’dan uzak görünse de, başkent terörden ve şiddetten kurtulmuş değildi. Jedi Tapınağı’ndan bir Holokron çalmakla ünlü olan ödül avcısı Cad Bane, Senato binasına sızdı, bir dizi senatörü rehin aldı ve Cumhuriyet’i, suçlu Ziro the Hutt’ı hapishaneden serbest bırakmaya zorladı.
Coruscant’taki senato görüşmeleri çoğunlukla ateşliydi, barışçıl görüşmelere karşı Ayrılıkçılar ile olan savaşın dozunu artırmak isteyenler ile Cumhuriyet’in askeri-sanayi kuvvetinin çok güçlü hale gelmesinden korkanlar tartışıyorlardı. Padmé Amidala ve Bail Organa gibi senatörler acele olarak savaşa gidilmesine karşı konuştuğunda, diğer senatörlerin muhalefetine değil, kiralanmış haydutların fiziksel tehditlerine de maruz kaldılar. Ve oldukça kamuoyuna açık olan olayda, Rodia Senatörü Onaconda Farr’ın bir yardımcısı senatörü zehirledi ve Kamino’nun Halle Burtoni’yi bunun için suçlamaya çalıştı.
Vatandaşlar savaştan bıkmışken, biri Jedi Tapınağı’nda bir bomba patlattı. Saldırı suçu, tapınak bakım görevlisinin dul eşine atılmaya çalışıldı, bu kişi daha sonra hücre içinde gizemli koşullar altında öldü. Cinayet ile suçlanan Ahsoka Tano, hapishaneden kaçtı ve Coruscant’ın gölgeli, tehlikeli alt katlarına kaçtı. Tutuklandı ve büyük bir mahkemede yargılandı, bu mahkemeler, o dönem boyunca Coruscant’ın üzerine kurulacak pek çok yeni kurulumdan biriydi. Ahsoka masum bulundu, ancak Jedi Düzeni’ni terk etmeyi seçti.
ARC askeri Fives, Cumhuriyet’in klon askerlerine gizemli bir bio-chip yerleştirildiğini keşfettiğinde bulgularını Yüce Şansölye’ye sunmak için Coruscant’a gitti. Ancak Fives, yanlışlıkla Palpatine’e saldırmakla suçlanarak kaçtı ve görev dışı klon ordularının arasında saklanmaya çalıştı. Keşfedilen komplo hakkında gerçeği söyleyemeden önce yandaş klon askerleri tarafından vuruldu.
General Grievous ve Count Dooku cesur bir hareketle Yüce Şansölye Palpatine’i Coruscant’daki ofisinden kaçırdı. Coruscant Savaşı, bu suç işlenirken Ayrılıkçı’ların droidlerinin gezegenin stratosferine girmesi ve klon ordusunun onlara karşı koyması ile başladı. Ancak Obi-Wan ve Anakin, Palpatine’i kurtardı ve Anakin, Grievous’un amiral gemisini şehir gezegene güvenli bir şekilde indirdi. Daha sonra, bir Coruscant opera evinde Palpatine, Anakin’e insanları ölümden kurtarabilecek bir karanlık taraf gücü hakkında bir Sith masalını anlattı; bu Anakin’in Jedi’den Sith’e dönüşmesinin ana sebeplerinden biri olacaktı. Bu yeteneği, kendisi bir Sith olan Palpatine’den öğrenmek için kendisini karanlık tarafa adamış ve Jedi Tapınağı’ndaki gençlerin katletilmesi de dahil olmak üzere Coruscant’daki Jedi’lerin yıkımına öncülük etmiştir. Bu arada Palpatine, Galaktik Senato’da özel bir oturum düzenledi. Cumhuriyet’i İmparatorluğa dönüştürdü ve kendisini İmparator olarak adlandırdı.

Yıllarca süren mücadeleden sonra, Asi İttifakı sonunda İmparatorluğun II. Ölüm Yıldızı’nı yıkarak galaksiye özgürlük kazandırdı; aynı zamanda imparator, Darth Vader tarafından ihanete uğradı – eski Anakin Skywalker, nihayet iyiliğin tarafına döndü. Galakside kutlamalar patlak verdi, vatandaşlar çok sevindiler.

Palpatine’in imparator olarak zorbalığının merkezi olan Coruscant’taki havai fişekler ve yukarıdan yağan konfetiler, gece gökyüzünü, sokakları ve balkonları süsledi. İmparatorluğun sonuna uygun bir sembol olarak, İmparator’un muazzam bir heykeli devrildi ve heykel, Sith Lord’unun bir zamanlar eşi olmayan gücüne çok benzer şekilde dağıldı.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.