Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
Yüzey Özellikleri
  • Gaz
Türler
  • Ugnaught
Araçlar
  • Bulut Arabası
Az ziyaret edilen uzay bölgesinde galaktik karmaşadan uzak kalabilen Bespin, astrofizik olarak nadir özelliklere sahiptir. Birkaç ayın etrafını çevrelediği muazzam bir gaz devi olan gezegen, sonsuz bulutları arasında yaşanabilir bir atmosfer grubunu içerir. Girişimci araştırmacılar bu yaşam katmanında, gezegenin derinliklerindeki değerli gazların çıkarılmasına yönelik yüzen madencilik kompleksleri kurdu. Bu girişimlerden en çok bilinenleri, daha önce Lando Calrissian yönetimi altındaki zengin Bulut Şehri’dir. Galaktik İç Savaşın sonlarına doğru, İmparatorluk Bespin’e gelerek Bulut Şehri’ni ele geçirdi; burası ancak İmparator’un Endor Savaşı’nda yenilmesinden sonra özgürlüğü gördü.
Gaz devi Bespin, gezegenin üst atmosferinde yüzen bir Tibanna gaz madeni olan Bulut Şehri’nin yuvasıdır. Galaktik İç Savaş sırasında Han Solo ve Prenses Leia Organa, Millennium Falcon’un ışık hızı motorunun onarımı için Han’ın eski kaçakçı dostu Lando Calrissian’a ulaşarak Bespin’e sığınmış ve İmparatorluk’tan kaçmışlardı.
Talihsiz Han’ın gemisi Falcon’un yeri, ödül avcısı Boba Fett tarafından tespit edildi ve Darth Vader, geminin yolcularına bir tuzak kurması için Lando’yu zorladı. Vader ele geçirdiği tutsaklarını, Luke Skywalker’ı Bespin’e çekmek ve onu karanlık tarafın bir hizmetkarına dönüştürmek için kullandı. Baba ve oğlu düello yaparken, Lando taraf değiştirerek Leia ve Chewbacca’yı serbest bıraktı. Ancak Fett’in karbonitte dondurulmuş Han’la birlikte çıkışını engellemek için çok geçti.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.