Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm III Sith’in İntikamı
  • Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut
  • Star Wars: Klon Savaşları
İlgili Gruplar
  • Galaktik İmparatorluk
  • Galaktik Cumhuriyet
  • Alderaan Kraliyet Ailesi
Yüzey Özellikleri
  • Dağlar
Araçlar
  • Alderaan Kruvazörü
  • Tantive IV
Eğer İmparatorluğun ne kadar kötü olduğuna dair bir örneğe ihtiyaç duyarsanız, Alderaan’dan geriye kalan parçalara bakabilirsiniz. Etkili bir dünya olan Alderaan, Bail Antilles ve Bail Organa gibi övülen politikacılar tarafından Cumhuriyetin son günlerinde temsil edildi. Barışçı bir dünya olan Alderaan, galaktik mücadele döneminde silahsızlığı seçti. Bununla birlikte ruhsuz değildi. Alderaan, İttifak’ın Cumhuriyet’i Geri Getirme hareketi için ilk destekçileri arasında yer almasına karşın yetkililer, İsyan ile olan işbirliklerini sır gibi sakladı. Böyle bir takdir yetkisine rağmen, İmparatorluk, bu gezegenin Asi etkinliğinin cenneti olduğunun farkındaydı ve Büyük Moff Tarkin, Ölüm Yıldızı çalışır hale gelir gelmez bu güzel dünyayı hedefledi. Savaş istasyonunun büyük birincil silahı Alderaan’ı yok etti ve geride sadece cansız bir asteroid alanı bıraktı.
Merkezi Alderaan gezegeni, sanatı ve kültürü ile ve diğer dünyalara yardım etme geleneği ile tanınan, Cumhuriyet’in en eski, en prestijli gezegenlerinden biriydi. Cumhuriyet’in son yıllarında bu barışçıl gezegen, Yüce Şansölye Palpatine’i destekleyen, Klon Savaşları mültecilerine yardım etmek isteyen sadık bir senatör olan Bail Organa tarafından temsil edildi.
Palpatine’e verdiği desteğe rağmen Organa, savaşın giderek artması nedeniyle alarma geçti ve Yüce Şansölye giderek güç kazandı. Klon Savaşları sona gelirken, kendisi ile aynı görüşte olan Senatörler ile gizli bir şekilde bir araya geldi ve gerektiği takdirde Palpatine’in yönetimine karşı gelmek için hazırlandı.
Alderaan İmparatorluğun bir parçası olarak kaldı, ancak Organa, Asi İttifakı’na birbirinden ayrı direniş hücrelerini birleştirmek için gizlice yardım etti ve evlat edindiği kızı Leia’yı Senato’daki yerini alması için yetiştirdi. İsyancı sistemleri korkutmak ve Ölüm Yıldızı’nın gücünü sergilemek için Büyük Moff Tarkin, savaş istasyonunun süperlazerini Alderaan’a çevirdi, gezegeni yok etti ve sakinlerini öldürdü.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.