Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
  • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
  • Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut
  • Star Wars: Asiler
İlgili Gruplar
  • Galaktik İmparatorluk
  • İmparatorluk Pilotları 
Boyutlar
  • Uzunluk: 8.99m
TIE fighter İmparatorluk filosunun unutulmaz simgesi idi. Yıldız Destroyer’lerinde ve savaş istasyonlarında taşınan TIE fighter’lar, Asi X-Wingı ve diğer yıldız gemileri ile hızlı tempolu it dalaşları için tasarlanan tek pilotlu araçlardı. İkonik TIE fighter, hançer şekilli TIE Interceptor ve patlayıcı yüklü TIE bombardıman gemisi dahil olmak üzere, TIE ailesindeki diğer modellere yol açtı. Bir TIE’in motorlarının korkunç kükremesi, İmparatorluğun tüm düşmanlarının kalbine korku salacaktı.
Yıldız gemisi tasarımında Klon Savaşları’ndaki gelişmelere dayanan TIE, İmparatorluğun en belirgin savaş gemisi oldu. TIE savaşçıları, manevra kabiliyetine ve pilotlarının savaştaki etkililiğine bağlı olarak kalkan ve sağlam zırhlardan yoksundu. İmparatorluk, galaksideki gezegenlerde yumruğunu sıktıkça İmparatorluk savaş makinesi, TIE savaşçılarını giderek daha fazla dünyada inşa etti ve Lothal gibi gezegenlerin gökyüzünde ortak manzaralar haline getirdi.
Bir TIE kokpiti sıkışıktı ve savaşçının savunma eksikliği, bu gemiyi uçurmayı tehlikeli bir hale getiriyordu. Ancak TIE pilotları uçaklarındaki kusurlarında kötü huylu bir gururu yaşadılar. Bir pilot için gerçek yeteneğin işareti olarak bir TIE’i etkili bir şekilde uçurma yeteneğini gördüler ve benzer etkileyici servis kayıtlarını toplama hayalindeki pilotlar tarafından TIE pilotlarının en iyileri büyük bir saygı gördü.
İmparatorluk, uzman pilotların uçması için prototipler hazırlayan Sienar Filo Sistemleri gibi şirketler ile TIE savaşçıları için yeni teknolojiyi sürekli test etti. Bu deneysel TIE’lerin bazılarında kalkanlar, ileri silahlar, izleme yetenekleri veya üstün manevra kabiliyeti vardı. İmparatorluk, “İmparatorluk Günü” festivalinde Lothal’de deneysel bir TIE olan “TIE Advanced v1″i duyurdu. Sorgulayıcı olarak bilinen İmparatorluk ajanı, daha sonra, Lothal’deki isyancılar karşısında bu prototip araçlardan birine pilotluk yaptı.
Asi İttifakı, X-Wing’leri ve Y-Wing’leri ile İmparatorluğun TIE filolarına karşı geldi; bu gemiler daha ağır silahlar ve koruyucu kalkanlara sahipti. Fakat tüm Asi pilotları, uçuş sırasında bir TIE’in bilindik kükremesinden korkmayı öğrendi. TIE fighterlar İmparatorluk filosu içinde birçok rol oynadı: Yıldız Destroyer’lar için keşif yapmak, Ölüm Yıldızı için nöbetçilik yapmak, kaçakçılar ve korsanlar tarafından gönderilen gemileri etkisiz hale getirmek veya yok etmek ve İmparatorluk dünyalarının gökyüzünü devriye gezmek gibi.
İsyan karşısında yapılan kampanya, TIE modellerinin yeni araştırma ve testlerini hızlandırdı. Yavin Savaşı sırasında Darth Vader, Ölüm Yıldızı’nın TIE kolordusuna TIE Advanced prototipi ile önderlik etti. Vader ve kanat adamları, Millennium Falcon tarafından beklenmedik bir saldırıyla engellendiler ancak Ölüm Yıldızı’nın savunması sırasında çok sayıda Asi savaşçısı imha edildi.
Hoth savaşı sırasında TIE fighterlar, kaçmakta olan Asi nakliyelerini ve savaşçılarını taciz ettiler ve Falcon’u, kalkansız yıldız gemileri için olağanüstü tehlikeli bir görev ile bir göktaşı alanının içine sürüklediler. Falcon sahanın derinlerine inince, TIE bombardıman gemileri, yük gemisini saklandığı yerden çıkarmak için bomba attılar.
Endor Savaşı’nda Asiler, İmparatorluğun en yeni TIE savaşçısı modeli, hançer kanatlı TIE Interceptor ile karşı karşıya kaldılar. Bu hızlı savaşçılar İttifak’ın filolarını ve hattın gemilerini kuşattılar ve imparatorun düşmanlarına kanatlarındaki lazer topları ile ateş açtılar.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.