Millennium Falcon

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
  • Star Wars: Bölüm III Sith’in İntikamı
  • Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’in Dönüşü
  • Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut 
İlgili Gruplar
  • Asi İttifakı
Konumlar
  • Corellia 
Boyutlar
  • Uzunluk: 34.75m
Mütevazı kökleri ve perişan dış görünümü ile Millennium Falcon, Asi İttifakı ve Yeni Cumhuriyet’in en büyük zaferlerinde rol oynamıştır. Falcon, yıpranmış bir hırsız gibi görünse de, gövdesinin altı sürprizlerle doludur. Lando Calrissian ve Han Solo’dan Gannis Ducain’e kadar bir dizi ardıl sahipleri, bu kargo gemisinin hızını, kalkanlarını ve etkileyici ve düpedüz yasadışı seviyelerde olan ateş gücünü artıran özel değişiklikler yapmışlardır. Peki bu değişikliklerin bedeli ne miydi? Falcon, özellikle hırpani ışık hızı sürücüsüyle önceden tahmin edilemez olabilir. Onun kusurlarına rağmen, sahipleri tarafından seviliyordu. Han Solo ve Chewbacca, ev olarak andıkları gemiyle galaksiyi araştırmak için yıllar geçirdiler.
Obi-Wan Kenobi, Han Solo ve Chewbacca’yı Alderaan’a bir yolculuk için kiraladığında, hızlı bir gemiye ihtiyacı olduğunu belirtti. Han ona hızlı bir gemi bulduğuna dair güvence verdi – Millennium Falcon, Kessel Uçuşu’nu 12 parsec’ten daha kısa sürede uçmuştu. Luke Skywalker hırpalanmış kargo gemisini ilk gördüğünde dolandırıldıklarına ikna olmuştu – Falcon daha iniş platformunda iken dağılabilecek gibi duruyordu. Fakat Falcon, Tatooine’i koruyan İmparatorluk savaş gemilerinden kaçarak ve Ölüm Yıldızı’nın etrafındaki devriye gezen TIE fighterlarla olan bir çatışmada manevra kabiliyetini ve sertliğini ispatlayarak kaptanın böbürlenmesini hakediyordu. Han ve Chewie, Darth Vader ve onun TIE kanat adamlarını Luke’un kuyruğundan fırlatıp genç Asi’ye Ölüm Yıldızı’nı yok eden milyonda bir şansa sahip atışı yapma şansını verdiklerinde Falcon’un kontrolündeydi.
Han arkadaşlarını Asi İttifakı ile terk etmek ve borcunu Jabba the Hutt’a ödemek kararı aldı ancak Falcon işbirliği yapmayacaktı – Chewbacca, bükülmüş kargo gemisini tekrar uçar hale geri getirmeye çalışırken Echo Üssü’nün hangarında saatler harcadı. Han Falcon’u Darth Vader’ın şok birliklerinin önünden zar zor kurtardı ancak Yıldız Destroyeri ve TIE fighterlar peşindeyken ışık hızı motoru onu başarısızlığa uğrattı. Işık hızına çıkamayan Han, onarımını gerçekleştirmek için bir asteroid alanına sığınmaya çalıştı ancak yine de hiper sürücü başarısız oldu. Han, kaçmak için Corellialılar tarafından bilinen her numarayı kullandı ve Lando Calrissian’ın teknisyenleri tarafından Falcon’un tamir edileceği, yakındaki Bespin yıldız sistemine doğru yol aldı. Lando, Bulut Şehri’nde Han’ı karbonit içinde donduran İmparatorluk’un kaçış girişimlerine karşı bir güvenlik önlemi olarak hiper sürücüleri devreden çıkardığını bilmiyordu; neyse ki R2-D2 sabotajı keşfetti. Küçük droid, ışık hızı motorunu yeniden etkinleştirdi ve mürettebatının kaçmasını sağladı.
Lando ve Chewbacca, Boba Fett’in Han’ı Tatooine’e götürdüklerini keşfettiler ve Falcon’u gizleyip; arkadaşlarını kurtarmak için Jabba the Hutt’ın sarayına sızdılar. Han, Endor’daki ikinci Ölüm Yıldızı’na yapılacak Asi saldırısı için sevgili gemisini Lando’ya ödünç verdi. Falcon, savaş istasyonunun labirent gibi olan iç yapısına dalarak, kaotik savaşta bir savaşçı gibi manevralar yaptı. Lando, sarsıcı füzelerini Ölüm Yıldızı ana reaktörüne ateşledi ve istasyonu patlattığı gibi kaçtı. Bir zamanlar önemsiz bir hurda diye alay edilen yük gemisi, İmparatorluğun en büyük silahını yok etmişti.
Endor Savaşı’nda yıldızı parlayan Millennium Falcon daha sonra Yeni Cumhuriyet’in İmparatorluğun kalıntıları karşısında kazandığı birkaç yeni zaferin – ve Han ile Chewie’nin izlediği yarı-yasal maceraların parçası oldu. Ancak ikili, Gannis Ducain ele geçirdiğinde yük gemisini kaybettiler ve yıllarca onu tekrar bulmaya çalıştılar. Bu arada Falcon, Ducain’den Irving Boys’a giderek Jakku’da bir örtü altında kalana kadar el değiştirdi.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.