İmparatorluk Yıldız Destroyeri

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
  • Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
  • Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut
  • Star Wars: Asiler 
İlgili Gruplar
  • Galaktik İmparatorluk
Boyutlar
  • Uzunluk: 1600.0m
Üçgen biçimli İmparatorluk Yıldız Destroyeri, üzeri silah yerleştirmeleriyle kaplı bir ana gemidir. Turbolazer ve çekici ışın projektörleri yüzeyi üzerindedir. Göbeğindeki hangar bölmesi, TIE fighter’lar, iniş araçları, kara saldırısı birimleri, hiperuzay sondalarını gönderebilir veya ele geçirilen gemileri tutmak için kullanılabilir. İmparatorluk günlerinde, kalabalık köprüsünde İmparatorluk’un yıldız filosundaki en iyi mürettebatı görev yapacaktı. Bir sistemde bulunması, İmparatorluk’un orada alacağı şeyler olduğunun işaretiydi. İmparatorluğun tipik özelliği olarak, Yıldız Destroyeri bile İmparatorluk’un güce duyduğu açlığı sergilemek için yeterli değildi. Süper Yıldız Destroyeri gibi daha büyük gemiler bu devleri bile cüce yapıyorlardı.
İmparatorluk Yıldız Destroyeri, Klon Savaşları sırasında Cumhuriyet donanmasının ana dayanağı olan küçük Venator sınıfı Yıldız Destroyer’den evrimleşti. Cumhuriyet saldırı kruvazörü veya Jedi kruvazörü olarak bilinen Venator’ler, son derece çok yönlü savaş gemileri olduğunu kanıtladılar. Gemiden gemiye savaşta etkili olmuşlardır, aynı zamanda yıldız savaş gemisi taşıyıcıları ve birliklerin nakliyeleri olarak da hizmet vermektelerdi. Daha sonraki İmparatorluk sınıfı, bu Cumhuriyet öncüllerinin güçlü yanlarının üzerine inşa edildi.
Cumhuriyetin dağılmasından sonra, İmparator, muhalefeti ezerek ve İmparatorluk yönetimi altında Cumhuriyet kanunlarının ötesine geçen sistemleri getirerek kitlesel bir askeri birikim oluşturulmasını emretti. İmparatorluk Yıldızı Destroyerleri, galaksinin her yerinde gezegenden gezegene, bu yeni düzenin sembolü oldu. Kaos ve savaştan yorulmuş vatandaşlar, bu devasa hançer biçimli savaş gemilerine göz yumarken, korsanlar ve köle tacirleri onlarla yüzleşmekten korkuyorlardı. Fakat birkaç vatandaş, İmparatorluk kanunlarının dayatılmasının, kaybedilen özgürlüklere değer olup olmadığını merak etti.
İmparatorluk Yıldız Destroyerleri güçlü İmparatorluk Yıldız Filosunun omurgası haline geldi. Yıldız Destroyerleri, Asi görev güçlerini avladı, düzensiz dünyaları abluka altına aldı ve kara saldırıları için üs olarak görev yaptı. Ve gizli olarak İmparatorluk, zaten zorlu cephaneliklerine bile ölümcül varlıkları ekliyordu. Ölüm Yıldızı’nın ateş gücü karşısında, İmparator’un kuralına karşı tüm direnişi ortadan kaldırmak için tehdit eden Yıldız Destroyerleri’nin ateş gücü ufacık kaldı.
İttifak stratejistleri İmparatorluk Yıldızı Destroyeri’nin savunmalarını delmek için tasarlanmış savaş araçlarını geliştirdiler ve en büyük asi savaş gemileri bunun için yeterli ateş gücü ve savunma kapasitelerine sahipti. Fakat İmparatorluk yıldız filosu, İttifak’ın birleştirilmiş görev güçleri karşısında devasaydı.. Asi taktikçileri, bir Yıldız Destroyer ile karşı karşıya kaldıklarında en iyi stratejinin kaçmak olduğunu biliyordu.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.