B-Wing Fighter

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
İlgili Oluşumlar
  • Asi İttifakı
  • Asi Pilotları 
Boyutlar
  • Uzunluk: 16.9m
Belki de Asi İttifakı filosundaki en garip görünümlü starfighter olan B-Wing, tuhaf olduğu kadar güçlüdür. Geminin yapısı, bir tarafında silindirik bir kokpit, ortada bir motor kümesi ve tabanında ağır bir silah bölmesi barındıran birincil hava folyosu ile neredeyse tamamen sarılmış durumdadır. Motor kümesinin hemen altında bulunan ikiz lazer topların atış yayını genişletmek için kullanabilecekleri bir çift S-folyosu bulunur. B-wing’in kumanda bölmesinde eşsiz bir jiroskopik kontrol sistemi bulunur. Pilot, bu sayede geminin her zaman bir ufuk çizgisi ile aynı seviyede kalmasını sağlayabilir. B-wing’in hangi yönde manevra yapabileceği önemli değildir, pilotu her zaman dik konumdadır.
B-wing, İmparatorluğu sevmeyen bir Mon Calamari olan, ilginç ve usta mühendis Quarrie tarafından geliştirildi. Shantipole’da yalnız çalıştı, hız, silah ve tasarım ile deney yaptı. Sonunda “Bıçak Kanat” tamamlandı ve Hayalet mürettebatından Hera onun ilk pilotu oldu. İmparatorluğa karşı başarılı bir grevden sonra, Senatör Bail Organa, yıldız savaşçısını gizli olarak geliştirmeye istekli bir üretici buldu.
Asi mühendisleri B wing’leri tek bir amaçla tasarladılar – İmparatorluk ana gemilerini yok etmek için. Bu amaca ulaşmak için normalde çok daha büyük bir gemiye ayrılmış silah ve uçuş sistemlerini bir yıldız savaşçısının gövdesine yerleştirdiler. B-wing’ler it dalaşında pek iyi değildi – pilotları, uçağın kargo uçakları gibi manevra yaptıklarından şikayet ediyorlardı – ve kendilerini koruyabilmek için mücadele veriyorlardı. Ancak B-wing’in güçlü silah kombinasyonu, onu ölümcül bir saldırı gemisi ve İttifak cephanesine layık bir katkı yaptı. B-wing’ler, Endor Savaşı’nda değerini kanıtladı; Bıçak Filosu pilotları İmparatorluk Yıldız Destroyerlerini hedef almak için grup taktikleri kullanıyorlardı.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.