AT-AT Walker (Tüm Zeminlere Uygun Zırhlı Taşıyıcı)

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Bölüm V İmparator
  • Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
  • Star Wars: Asiler 
İlgili Gruplar
  • Galaktik İmparatorluk
  • Snowtrooperlar
  • AT-AT Pilotları 
Boyutlar
  • Yükseklik: 22.5m
Tüm Zeminlere Uygun Zırhlı Taşıyıcı veya AT-AT Walker, İmparatorluk yer kuvvetlerince kullanılan dört ayaklı bir nakliye ve savaş aracıdır. Patlamaya dayanıklı olan zırh kaplaması ile 20 metreyi aşan bu büyük yapılar, taktiksel avantajlar için olduğu kadar psikolojik etkiler için de kullanılmaktadır.

Ajan Kallus ve İmparatorluk, Seelos’a kadar Hayalet ekibini izlediğinde beraberlerinde yeni bir silah getirdiler: AT-AT. Devasa ve güçlü olan bu dört bacaklı tank ilerlerken, isyancıların klon asker arkadaşları, onların mühendislik, zırh ve ateş gücünden etkilendiler. Onların modifiye AT-TE’si bu araca rakip değildi.

Taşıyıcılardan toplamda üç tane gönderildi, ve onlar da isyancıları kör eden bir kum fırtınasına sürüklediler. Jedi Kanan, Güç sayesinde walkerları “görebilirdi” ve nerede ve ne zaman saldırı yapacakları konusunda klonlara tavsiyede bulundu. AT-AT’nin boynuna doğrudan bir atış aracın devrilmesine yol açtığı için bunun en başarılı strateji olduğu ortaya çıktı. Kum fırtınasından çıktıktan sonra, savaş devam etti. Zeb, Kanan ve Ezra sonunda walkerlardan birine komuta etti, Yüzbaşı Rex’e kalan tek AT-AT’yi yok etmesine yardım etti ve Kallus aceleci bir geri çekilme emri verdi.

AT-AT’ler İmparatorluğun Hoth Savaşı sırasında Asi üssüne yaptığı saldırıya öncülük etti. Dev savaş araçları karlı dünyaya havadan indirilerek komuta merkezine doğru yürüdüler ve Asi savunması ile karşılandılar. Snowspeeder ilk önce AT-AT’leri patlamaya çalıştı, ancak walkerların zırhı çok güçlüydü. Komutan Luke Skywalker, filosuna, dev araçların bacaklarına bağlamak için zıpkın ve kablo kullanmasını emretti. Bu taktik, bir walker devirmek için etkili olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, Asiler İmparatorluğun ilerleyişini durduramamıştı. Yüzey saldırılarına öncülük eden General Veers, Asi üssünün ana güç jeneratörünü hedef aldı ve onu yok etti. İmparatorluk güçleri, Darth Vader’le birlikte üsse girdi – ancak çoğu Asi kaçmayı başardı.

AT-AT’ler İmparatorluk tarafından Ölüm Yıldızı II’nin kalkan jeneratörünün bulunduğu orman dünyası Endor’da nakliye aracı olarak kullanıldı. Yoğun ormanlar ve çalılar nedeniyle, daha küçük, daha çevik AT-ST’ler Endor Savaşı sırasında öncelikli olarak kullanıldı.

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.