A-Wing Fighter

Nerede Vardı?
  • Star Wars: Asiler
  • Star Wars: Bölüm VI Jedi’ın Dönüşü
Konumlar
  • Phoenix Filosu
  • Asi İttifakı
  • Asi Pilotları 
Boyutlar
  • Uzunluk: 9.6m
Zarif ok başı şekli, aerodinamik kokpiti ve muazzam ikiz motorlarıyla A-wing starfighter, İttifak hangarları bölmelerinde park halinde olduğunda bile ne kadar hızlı olduğunu belli etmektedir. A-wing, TIE Interceptor’dan bile daha hızlıdır ve ani saldırılar için çok uygundur. Her kanat ucunda bir çift dönebilen lazer topu vardır. Endor Savaşı’nda uçan Yeşil Filo’nun gemileri, A-Wing’lerden oluşuyordu.
A-wing, Klon Savaşları’ndaki Cumhuriyet yıldız savaşçılarından ilham alan, kama şeklindeki bir saldırı aracıydı. Bu hızlı, güçlü savaşçıları kullanan en eski asi birimlerden biri, pilotları trajik olarak hayatlarını kaybeden Phoenix Filosu’ydu. Şeytani Sith Lordu Darth Vader, Hayalet ekibini asi filosuna kadar izlediğinde, savaşçıların birçoğu çatışmaya girdi. İmparatorluk fedaisi, uzman pilot becerilerini ve A-wing pilotlarının karşılık veremeyeceği bir acımasızlık göstererek onları yok etti.
İmparatorluk, hem standart TIE fighterların, hem de deneysel modellerin üretimini artırırken, İttifak hepsini uçurabilecek bir yıldız savaşçısı arayarak yanıt verdi. İttifak mühendisleri, İmparatorluk kuvvetlerine karşı erken savaşlarda yetenekli olduklarını ispatlayan A-wing’i buldular. İsyan teknisyenleri tarafından yapılan incelemelerde, A Wing kalkanlarını, zırhını ve ağır silahlarını, yüksek hız elde etmek için kaldırdı ve onu uçması zor olan bir gemiye dönüştürdü, ancak bu şekilde bir TIE Interceptor’dan bile hızlıydı. Bu yeniden işlenmiş A-Wing’ler, isyancıların İmparatorluğu yendiği en büyük zaferi olan Endor Savaşı’nda büyük rol oynamıştır.
error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.