Haberler

7 Temmuz 2021

Star Wars: Visions , 22 Eylül’de Yayında

Anime ve Star Wars galaksisi (nihayet!) bir araya geliyor. Dünyanın en iyi anime yaratıcılarından bazılarının gözünden Star Wars’u kutlayan yeni bir animasyon kısa antolojisi olan Star Wars: Visions , Disney+’a geliyor. Anime Expo Lite’taki özel bir panelde Lucasfim, serinin perdesini araladı – ve yaratıcı, görsel olarak çarpıcı ve kişisel Star Wars hikayelerinden oluşan tamamen benzersiz bir koleksiyon gibi görünüyor. Chastity Vicencio’nun ev sahipliği yaptığı ve James Waugh (yürütücü yapımcı), Josh Rimes (yürütücü yapımcı), Jacqui Lopez (yardımcı yapımcı), Justin Leach (yardımcı yapımcı) ve Kanako Shirasaki’nin (yapımcı) yer aldığı panelde konsept sanat gösterildi, birkaç kısa filmin arkasındaki stüdyolar ve yaratıcılar ve yolda olan çeşitli ve yaratıcı hikayeler için olay örgüsü ayrıntıları sunuldu. İşte öğrendiğimiz 20 şey.

 1. Takvimlerinizi işaretleyin. Dizi için fazla beklememize gerek kalmayacak: Star Wars: Visions 22 Eylül’de Disney+’a gelecek.

 2. Star Wars: Visions hikaye anlatımının zaman çizelgesine uyması gerekmiyordu. Lucasfilm, diziyi geliştirirken, yaratıcıların anlatmak istedikleri hikayeleri – ister yerleşik ister orijinal karakterlere sahip olsunlar – daha büyük kronolojiye bağlanmaya gerek kalmadan anlatmalarına izin verme kararı aldı. James Waugh, “Bu yaratıcılara, Star Wars galaksisinin tüm yaratıcı potansiyelini benzersiz anime merceğinden keşfetmeleri için geniş bir yaratıcı alan vermek istedik” dedi. “Bunların, kendilerini uzman oldukları bir ortamda, benzersiz süreçleriyle yapılan stüdyolar ve yaratıcılar için mümkün olduğunca özgün olmasını istediğimizi fark ettik. Yani fikir şuydu, onlara ilham veren Star Wars galaksisinin tüm unsurlarını alt üst eden vizyonlarıydı – umudumuz Star Wars galaksisinde daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen gerçekten inanılmaz bir antoloji dizisi yapmak.”

 3. Star Wars: Visions’ın arkasındaki stüdyolar, adeta bir yıldızlar geçidini oluşturuyor. Lucasfilm, Star Wars: Visions için toplamda yedi stüdyo ve dokuz kısa filmi onayladı:
 • Kamikaze Douga –The Duel
 • Geno Studio (Twin Engine) – Lop and Ochō
 • Studio Colorido (Twin Engine) Tatooine Rhapsody
 • Trigger The Twins
 • Trigger The Elder
 • Kinema Citrus The Village Bride
 • Science Saru – Akakiri
 • Science Saru – T0-B1
 • Production IG The Ninth Jedi

Panel sırasında gösterilen konsept sanatta da görülebileceği gibi, aynı görsel estetiğe sahip veya aynı hikayeyi anlatan iki kısa film yok. Josh Rimes, “Gerçekten heyecan verici olan, bu kısa filmlerin her birinin ne kadar benzersiz ve özel olduğu” dedi. “Her stüdyonun farklı tarzları ve tonları var.”

 1. Lucasfilm için Star Wars: Visions uzun zamandır beklenen bir şeydi. Birkaç panelist anime hayranlıklarını ifade ederken, Japon kültürünün başından beri Star Wars üzerindeki etkisine de dikkat çekti. Justin Leach, “Yıldız Savaşları ve anime kombinasyonu gerçekten uzun zamandır istediğim bir şeydi” dedi. Waugh aynı fikirde. “Anime bizi çok büyük bir şekilde etkiledi” dedi. “Hepimiz hayranız.”

 2. Bu bir ön koşul değildi, ancak Star Wars: Visions kısa filmlerinin yaratıcılarının tümü Star Wars hayranlarıdır. Jacqui Lopez, “Bu stüdyoların her biri hemen devreye girdi” dedi. “Onlar büyük Star Wars hayranlarıydı. İçeri girip evrenimizde yaptıklarını yapmak onlar için çok kolaydı.”

 3. COVID-19 pandemisi nedeniyle Star Wars: Visions bazı üretim engelleriyle karşılaştı. Kısıtlamalar, çoğunlukla uzaktan üretimi zorunlu kıldı ve zaman dilimleri ve üretim hatlarındaki farklılıklar göz önüne alındığında işleri özellikle karmaşık hale getirdi. Kanako Shirasaki, “Bu zorlu dönemde birçok kısa filmi aynı anda yönettiğimiz için kolay olmadı” dedi.

 4. Kamikaze Douga’nın Düellosu, Star Wars’u Japon ikonografisi ile besliyor. Bu bölüm ortaya konan konsept sanat, samurayımsı Jedi ve Sith, hasır şapkalı bir astromech droid ve Japon kültürünü kucaklayan daha fazlasını ortaya koyuyor. Lopez, “Bu karşı konulmazdı. “Bu resmi gördüğümüzde hepimizin aklı başından çıktı.”

 5. Yönetmen Takanobu Mizuno’nun Düello ile bir amacı vardı. Waugh, “Gerçekten net olan şey, bunun sadece Star Wars’a bir aşk mektubu olmasını istediğiydi” dedi. “Bu kısa filmin ana teması böyle bir Star Wars hikayesi oluyor.” Hikaye, nihayetinde, temel bir Star Wars teması olan özverililiği seçmesi gereken biri hakkındadır. Görsellere gelince, The Duel, ışın kılıcı gibi belirli öğeler için renk sıçramalarıyla siyah beyaz olarak anlatılacak.

 6. Geno Studio’nun Lop ve Ochō için paylaşılan görseller, filmin vermek istediği mesajı yansıtıyor. İmparatorluğun teknolojinin ilerleyişini temsil ettiği film hakkında Lopez, “Bu kısa filmdeki tasarım tarzı, gerçekten doğal güzellik ile sanayileşmenin sınırlarını aşma arasındaki çarpışmaya odaklanıyor” dedi.

 7. Lop ve Ochō ‘da, bir uzay tavşanı-kişisi var. Adı Lop ve onu şimdiden seviyoruz. Lopez, “Sevimli ve etkileyici ve iyiliğe, aileye ve sadakate olan bağlılığında tamamen sarsılmaz” diyor. “O harika.”
 1. Blasterlarınızı bırakın ve Studio Colorido’nun Tatooine Rhapsody’si için bir gitar alın. Daha Chibi bir sanat stiliyle anlatılan Tatooine Rhapsody, keşfedilmemiş Star Wars sularına doğru gidiyor. Rimes, hikayeyi büyütme hayali olan bir grup hakkında “Bu bir Star Wars rock operası” dedi. “Onlarla şansımızı denedik ve onlar da bizi stil, karakterler ve tonla, ve gerçekten de Star Wars’ta bulunan aile ve rüya hakkında en iyi şeyin kalbi ile havaya uçurdular.” Ayrıca, kahraman grubumuz Boba Fett ve Jabba the Hutt ile karşılaşacağından, klasik karakterlere yer veren birkaç kısa filmden biri.

 2. Trigger’ın The Twins ve The Elder filmleri, Star Wars’a damgasını vuran motiflerde yeni bakış açıları sunacak. Leach, “İkizler, Luke ve Leia fikrini alt üst ediyor ve karanlık tarafta doğan yepyeni bir ikizler setini ve erkek kardeşin kız kardeşini kurtarmak için ne kadar ileri gideceğini hayal ediyor” dedi. Bu, birleşmiş iki Yıldız Destroyeri ile görsel olarak da temsil ediliyor. Ancak The Elder, başka bir tür Star Wars bağına daha yakından bakıyor. Shirasaki, “The Elder, klasik bir Star Wars ustası ve Padawan ilişkisine bir saygı duruşu niteliğinde” dedi. “Kısa bölümü izledikten sonra başlığın ikili anlamını da bulacaksınız.”

 3. Kinema Citrus’un The Village Bride kısa filmi, düşmüş bir Jedi’ı takip ediyor, ancak beklediğiniz şekilde değil. Barışın ve adaletin koruyucusu, uzak bir köyde yerel bir geleneği, düğün gününün arifesinde bir gelinin gözünden ve halkını kurtarmak için yapması gereken beklenmedik bir seçimden izler. Shirasaki, “Şiirsel, meditatif ve romantik olarak acı tatlı” dedi. “Bu kısa film aynı zamanda Güç’e gerçekten benzersiz ve şaşırtıcı bir şekilde yaklaşıyor.”

 4. Science Saru’nun iki kısası, Akakiri ve T0-B1, benzer karikatür tarzını paylaşıyor ama ton olarak farklı. Shirasaki, Akakiri için “Prenses hakkında güzel ama acı verici bir hikaye” dedi. Ancak TB-01, daha iç açıcı bir yapım. “Jedi olmayı hayal eden sevimli bir droidin sevimli ve eğlenceli hikayesi.”

 5. Science Saru’nun kurucusu Eunyoung Choi, Star Wars ile aynı kaynakların çoğundan etkileniyor. Leach, “Doğu ve Batı’nın birbirini nasıl etkilediğini ve ileri geri giden bir yaratıcılık döngüsü olduğunu görmenin gerçekten ilginç olduğunu düşünüyorum” dedi. “Yıldız Savaşları mitolojisiyle birleştirilen klasik [Akira] Kurosawa tarzını, ardından kendi Science Saru ifadesini alıp hepsini bu karışıma koymasını görmek ilginç. Gerçekten harika görünüyor.”
 1. Astro Boy hayranları, kulaklarınızı açık tutun. Klasik anime serisinin ses tasarımcısı, yeteneklerini Akakiri’ye ödünç veriyor.

 2. Lucasfilm, The Ninth Jedi’ın yapımcıları Production IG ile çalışmaktan özellikle heyecan duyuyordu. Lopez, “Onlar Ghost in the Shell’den Kill Bill’deki anime kısımlarına kadar gerçek anime öncüleri” dedi. “Yenilikçiler olarak inanılmaz bir soyağacı var.”

 3. Rimes’e göre Dokuzuncu Jedi “kesinlikle epik bir hikaye”. Ama aslında iki ayrı kısa bölüm olarak başladı. Biri, Jedi’ların efsaneye düştüğü ve karanlık galaksiyi tehdit ederken geri gelmesi gerektiği, bir ışın kılıcı ustasının kızının Jedi’ları arayıp silahlarını teslim ettiği bir zamanda geçecekti. Diğer hikaye, sekiz savaşçının bir araya gelerek, gerçekten Güç’e duyarlı olup olmadıklarını ve birbirlerine güvenip güvenemeyeceklerini öğrenmelerinin bakış açısından anlatılacaktı. Sonunda, daha büyük bir ölçekte bir şey elde etmek için hikayeleri birleştirmeye karar verildi. Rimes, “Gerçekten destansı ve özel bir şey yaratmak için bu iki hikayeyi bir araya getirdik” dedi. Lopez, “Bizi ışın kılıcı ustası hikayesiyle yakaladılar,” diye ekledi.

 4. Tüm kısa filmlerin orijinal notaları olsa da, The Ninth Jedi’ın müziğinde ekstra özel bir şey var. Müzikleri, beğenilen, modern bir mekan olan Muza Kawasaki Senfoni Salonu’nda kaydedildi.

 5. Anime bilmeyen Star Wars hayranları korkmasın. Lucasfilm, Star Wars: Visions’da eğlenecek bir şeyler bulacağınızdan emin. Waugh, “Bu şeyler fıstık ezmesi ve çikolata gibi bir araya geliyor” dedi. “Umarım onlar da bu kombinasyonu bu paneldeki herkes kadar severler.”
Diziler ,
Bir Yorum
 1. Non-canon olması hiç ilgi çekici değil.

Konuyla ilgili görüşünüz nedir?

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.