Haberler

30 Aralık 2019

Görsel Sözlük, filmin sırlarını açığa çıkarıyor

Her yeni Star Wars filmi ile beraber raflarda görmeye alışık olduğumuz Görsel Sözlük kitaplarının en yenisi, Skywalker’ın Yükselişi filmi için de ilginç bilgilerle beraber geliyor. Filme dair kimi soruları yanıtlayan, kimi zaman da göz önünde olmayıp bazı bilgi açıklarını tamamlayan görsel sözlük, hayranlar arasında yeni tartışmalara sebep olacak gibi gözüküyor.


Star Wars zaman çizgisi için yeni tanım

Onlarca yıldır, Star Wars evreninde bir olayın hangi zamanda geçtiğini tanımlamak için Yeni Bir Umut filmindeki Yavin Savaşı milat olarak kabul edilir ve “Yavin Savaşı’ndan Önce (YSÖ – İngilizce olarak BBY)/Yavin Savaşı’ndan Sonra (YSS – İngilizce olarak ABY) olarak anılır. Örnek vermek gerekirse, Gizli Tehlike filmi YSÖ 32’de geçer.

Fakat görsel sözlüğe göre artık yeni bir milat var: Starkiller Olayı. Starkiller Üssü’nün yok edilişinin milat olarak kabul edilmesiyle artık hayatımıza “Starkiller Olayı Öncesi (SOÖ – İngilizce olarak BSI)/Starkiller Olayı Sonrası (SOS – İngilizce olarak ASI) tabirleri giriyor ve görsel sözlükte bahsi geçen her tarih, bu yeni milata göre anılıyor.


Starkiller Üssü aslında Ilum gezegeni

Jedi’lar için antik bir değeri olan ve yüzyıllar boyunca Padawan’ların ışın kılıcı yapımında kullandıkları kyber kristallerini tedarik ettikleri Ilum gezegeninin kaderi hakkında artık daha fazla bilgiye sahibiz. İmparatorluk, kyber kristali kaynağı olarak bilinen Ilum gezegeninin yüzey kaynaklarını tükettikten sonra İlk Düzen buraya geri dönüyor. Yaptıkları keşiflerde sadece yüzeyin altında değil, gezegenin çekirdeğinde de yoğun kyber kristali madenleri olduğunu öğreniyorlar. Gezegen kazılıyor ve Starkiller olarak bildiğimiz üsse dönüşerek kyber kristallerinin gücü bir silah haline getiriliyor. Güç Uyanıyor filminde üs yok edildiğinde, Jedi’ların kutsal gezegenlerinden biri de toza dönüşüyor.

Tabii bu Rey’in yeni turuncu ışın kılıcı kristalini nereden bulduğunu açıklamıyor.


Luke’un fedakarlığı GE ile bağlantılı

Luke’un Son Jedi’ın finalinde kendini feda edişi hayranlar arasında tartışmaya yol açmıştı. Görsel sözlük’te anlatılanlara göre Luke’un galaksiyi aşıp kendi görüntüsünü Crait gezegeninde yansıtmasını sağlayan tekniğe, genişletilmiş evren’in ilham verdiği artık söylenebilir.

Fallanassi ırkının ustalaştığı bu teknik, Ahch-To gezegenindeki antik Jedi kitaplarından Similfuturus’ta yer alıyor. Buna göre Luke, Yaşayan Güç’te bulunan kendi ruhunu, Kozmik Güç’e “akıtmış” ve bu sayede galaksinin uzak noktalarına kadar gidebilir hale gelmiş.

Fallanassi’den ilk kez Michael P. Kube-McDowell’ın 1996’da yayınlanan Before the Storm romanında bahsediliyor. Tamamen dişilerden oluşan bu dindar ırk, Güç’ü “Beyaz Akım” olarak anıyor.


Kylo Ren’in filmin başında bulduğu pusula Mustafar’da

Filmin hemen başında, Kylo Ren’in dışarıdan volkanik, ancak yüzeyde ormanlık bir gezegene gittiğini görüyoruz. Görsel sözlük’e göre bu gezegen, Darth Vader’ın da kalesine ev sahipliği yapan Mustafar gezegeni. Ancak sözkonusu pusulanın kalenin içinde saklanmıyor oluşu ilginç.


Asiler’deki Zaman Geçitleri binlerce yıllık

Asiler dizisi ile hayatımıza giren ve “Dünyalar arası dünya” olarak anılan zaman geçitleri sayesinde Ezra, Ahsoka’yı ölümden kurtarmayı başarmıştı. Görsel Sözlük’te anlatılanlara göre Güç kullanıcıları bu geçitlerden binlerce yıldır haberdar. Rey’in Ahch-To’dan aldığı antik yazıtlardan birindeki bir sayfada, “Zincir Dünyalar Teoremi” yer alıyor. Star Wars evreni, gelecekte bu geçitleri daha fazla keşfetmek isteyebilir.


Galaxy’s Edge’deki yeni etkinlik, Kylo Ren ile Hux’ın arasını daha çok açtı

Skywalker’ın Yükselişi filminde General Hux’ın neden Direniş tarafı için casusluk yaptığına dair hiç bilgi verilmiyor olsa da, görsel sözlük, ve Disney parkı Galaxy’s Edge’deki etkinlik bunu açıklıyor.

Ren’in sancak gemisi Finalizer, SOS 0,5’te Batuu gezegeninin yörüngesine geldiğinde Direniş kuvvetleri bir grup yolcuyu destroyerden kurtarmaya çalışıyor ve destroyeri etkisiz hale getirerek bunu başarıyor. Bu olay hem Kylo Ren, hem de Hux için öyle utanç verici ki Ren, Hux’ı General Pryde’ın emri altına veriyor. Bu durum Hux’ın Ren’e olan nefretini artırıyor.


Rey ve Kylo arasındaki bağ eski Sith öğretilerine dayanıyor

Rey ve Kylo’nun Güç ile olan bağlantısı, Palpatine’in açıklamasına göre oldukça ender görülen bir durum, ve bu da “Dyad” olarak adlandırılıyor. Antik Sith lisanına göre Dyad’ın açıklaması, “İki Kuralı” ile neredeyse aynı.

Darth Bane’in ortaya attığı İki Kuralı’na göre aynı anda sadece iki Sith olabilir; bir usta ve bir çırak. Yıllar boyu, bu kuralın sadece Sith doğasını bir düzene oturtmak için konulduğunu zannetsek de, aslında Dyad kehanetinin yerine getirilmeye çalışılmasındaki gayret uğruna uygulandığı söylenebilir.


Direniş’in Blockade Runner gemisi gerçekten Tantive IV

Ajan Kloss gezegenindeki Direniş üssünde bulunan Corellian Corvette, her ne kadar “Farklı Bir Açıdan” romanında yok edildiği yazılmış olsa da, gerçekten de Rogue One ve Yeni Bir Umut filmlerinde gördüğümüz Tantive IV. Görsel sözlükte anlatılanlara göre İmparatorluk, gemiyi ele geçirdikten sonra Yarma sisteminde bir hangara saklamış. Onlarca yıl sonra Direniş’e sempati gösteren eski bir İmparatorluk senatörü, gemiyi hediye olarak Leia’ya vermiş.


Poe’nun kaçakçılık geçmişi

Poe Dameron’un Kijimi’deki baharat kaçakçıları arasındaki geçişi yıllar öncesine uzanıyor. Poe ergenlik zamanlarının beş yılını Zorii ile beraber Kijimi’deki kaçakçılar arasında geçiriyor, sonrasında Yeni Cumhuriyet akademisine katılıyor.


Endor ve Kef Bir’in Ölüm Yıldızı’ndan kurtuluşu

Hayranların yıllar boyu tartıştığı konulardan biri de, Endor ve çevre gezegenlerin Ölüm Yıldızı’nın patlaması sonrasında ortaya çıkan yıkımdan nasıl etkinlendiği. Görsel sözlük, bunun cevabını uzay fiziği ile açıklıyor.

Endor Sistemi’ne ev sahipliği yapan Modell sektörü, hiperuzay anormallikleri ile bilinen bir yer. Bu anormallikler, Ölüm Yıldızı enkazının parçalarını başka yerlere sürüklüyor ve Endor’un orman ayı bir yıkım yaşamaktan kurtuluyor. Okyanus gezegen Kef Bir ise Endor kadar şanslı değil; düşen enkaz parçaları doğal hayatın göç etmesine sebep olmakla beraber istasyonun reaktör çekirdekleri okyanusları kirletiyor. Bu esnada bazı canlıların soyu tükeniyor.

Kaynak: io9

Kitaplar , ,

Konuyla ilgili görüşünüz nedir?

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.