Haberler

15 Nisan 2019

The Mandalorian nihayet sahnede

Star Wars Celebration Chicago’da gerçekleştirilen The Mandalorian panelinde, diziye ilişkin detaylı bilgiler izleyicilerle paylaşıldı. Yapım ve oyuncu ekibinin de katıldığı panelde ayrıca diziden bir kesit te sadece panel alanında bulunanlara izletildi.

Dizinin yazarı ve yapımcısı olan Jon Favreau ve dizinin ilk bölümünün yönetmeni Dave Filoni’ye sahnede oyuncular Pedro Pascal, Gina Carano, ve Carl Weathers eşlik ederek canlandırdıkları karakterler hakkında soruları yanıtladılar ve dizinin neler getireceğinden bahsettiler.

İşte The Mandalorian panelinden öğrendiğimiz dokuz yeni detay:

  1. Ana karakterin gemisi olan the Razorcrest, bilgisayar efekti ile değil bir maket üzerinden hayata geçiriliyor. Tamamen yeni olan bu gemi üzerinde ILM maket yapımcısı John Goodson, eski teknikleri kullanarak çalışmış ve motorların ışık efektleri için LED aydınlatmalar kullanmış. Özel efektler konusunda efsane bir isim olan John Knoll da evinin garajında yakın çekim sahnelerde kullanılabilecek bir hareket kontrol teçhizatı kurmuş. Başta sadece ışık için referans alınmak üzere üretilen maket sayesinde pratik efektlere dönülmüş.

Dizi, sanal gerçeklik storyboard’ları, oyun motoru yazılımları ve video duvarlar sayesinde yeni teknolojinin bir ürünü olarak geliyor ancak merkezinde el yapımı pratik efektler var.

2. Yeni yaratıklar, gezegenler ve uzay araçlarının bir karışımının yanı sıra tanıdık karakterler de izleyicileri bekliyor. Hikaye, Return of the Jedi’dan beş yıl sonrasında geçiyor. Jon Favreu, onyıllardır hayran olan kişilerin yakalayabileceği pek çok detayı diziye kattıklarını belirtiyor. Sadece panel alanında bulunan hayranlara gösterilen özel görüntülerde, şişe geçirilip pişirilen bir Kowakian monkey-lizard, bir IG droidi ve tanıdık başka detaylar görülebiliyor.

3. Çekimlerde kameranın önü ve arkasına hayranlar davet edilmiş. Favreau, dizide yönetmenlik yapacak kişilerin öncelikle bir Star Wars hayranı olmaları gerektiği şartını koşmuş.

Çekimler sırasında bir sahnede yeterince stormtrooper olmadığı farkedildiğinde, Favreau ve Filoni birkaç telefon araması ile kostüm topluluğu 501. Lejyon’dan destek almışlar. Çağrıya cevap veren hayranlar öncelikle herhangi bir Star Wars etkinliğine davet edildiklerini zannetmişler.

Carano, üyelerin kostüm detaylarından oldukça etkilendiğini belirtiyor.

Weathers ise 501 üyelerinin çok sıkı çalıştığını ve daima dakik olduklarını dile getiriyor.

Filoni ise, çekime katılan hayranların kostümlerinin artık screen-used olduklarını söylüyor.

4. Pedro Pascal, canlandırdığı karakter için Clint Eastwood’dan ilham aldığını ve kısmen bir kovboy, kısmen de bir samuray tarzının bulunduğunu belirtiyor. Favreau, başrol oyuncusu olan Pascal’ın kendini karaktere gayet adadığını ve klasik kovboy filmleri ile Akira Kurosawa filmlerini izleyerek rolüne çalıştığını ekliyor. Pascal, Star Wars serisini çok uzun zamandır sevdiğini ve kendisini bu filmlerin şekillendiğini dile getiriyor.

5. Gina Carano, Cara Dune adında eski bir Asi şok askerini canlandırıyor. Carano’nun karakterinin detayları oldukça gizli tutulmuş, ancak panelde anlatıldığı kadarıyla yalnız ve topluluğa karışmakta güçlük çeken biri olduğundan bahsedildi.

6. Carl Weathers, ödül avcıları loncasının lideri olan Greef Carga’yı canlandırıyor. Star Wars serisine özgü olduğu üzere, her şey bir işi kabul etmekle başlıyor. Weathers, bunu şöyle açıklıyor: “Carga, çok değerli bir ürünü bir müşterisine götürecek birisini arıyor, bulduğu kişi de Mandalorian adında bir ödül avcısı…ve Mando da yapılması gerekeni yapıyor”.

7. Hem Weathers hem Carano dublör kullanmamışlar. Favreau, işi sırasında en çok sıkılan kişinin Carano’nun dublörü olduğunu söylüyor. Bir savaş alanında Carano’nun yaralı bir dostunu taşıması gerektiği sahnede işi tamamen kendisi yapmış ve bir mankeni değil gerçek bir kişiyi taşımış.

8. Dizi, pek çok ilk’e sahne olacak. Tarihin ilk live-action Star Wars dizisi, aynı zamanda ilk kez tamamen Amerika’da çekilen bir Star Wars olma özelliğini taşıyor.

9. Ancak bu Filoni ve Favreau’nun ilk kez işbirliği yapması değil – daha önce Iron Man ve Star Wars: Clone Wars için birbirlerinin test seyirciliğini yapmışlar.

Diziler

Konuyla ilgili görüşünüz nedir?

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.