Haberler

22 Aralık 2010

Gerald Home’dan Haber Var!

RETURN of the JEDI’da Tessek ve Mon Calamari Subayı karakterlerini canlandıran, SWORA’nın elçisi Gerald Home uzun süren sessizliğini bozarak kendi hayatıyla ilgili önemli gelişmeleri sizlerle paylaşmak üzere bir yazı gönderdi. Hayranlarla sıkı dostluğu olan Gerald’ın yazısını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

“Sevgili Star Wars dostları,

Ben ve RETURN of the JEDI’daki karakterlerim Tessek ile Mon Calamari Subayı, yeni yılınızı kutluyoruz!

İşim, özel hayatım ve Star Wars ile ilgili bazı haberleri sizinle paylaşmak istedim. Bazı Star Wars hayranları ve Star Wars ünlüleri bunları zaten biliyordu, artık bu bilgileri hepinizle paylaşabilirim. Bu haberleri ne kadar çok kişi duyarsa benim için o kadar iyi.

İlk olarak size bahsetmek istediğim 2 büyük film var, her ikisi de 2011’de vizyonda olacak. Her iki filmde de küçük rollerim oldu, bu filmler LONDON BOULEVARD ve CHATROOM.

LONDON BOULEVARD, Londra’da geçen bir gangster filmi ve başrolünde Colin Farrel ile Keira Knightley var, senaryo ve yönetmenlik ise William Monahan’a ait (THE DEPARTED -KÖSTEBEK- filminin senaryosu ile Oscar ödülü kazanmıştı). Londra’da çekilmiş olmasına rağmen bu büyük bütçeli bir Hollywood filmi. Ben bu filmde bir cenazeciyi canlandırıyorum, Colin Farrell ile mezarlıkta geçen bir sahnemiz var.

CHATROOM ise online olarak buluşup kötü şeyler yapmak için birbirine cesaret veren birkaç genç ile ilgili psikolojik bir drama. Aaron Johnson (KICKASS filminden tanıyorsunuzdur) ile kısa bir sahnede oynuyorum ve çok da hoş olmayan bir karakteri canlandırıyorum. Filmin yönetmeni Hideo Nakata, kendisi THE RING ve DARK WATER filmleri ile tanınıyor. Onunla çalışmaktan büyük keyif aldım ve onun bir dahi olduğunu düşünüyorum.

Her iki filmde de böylesine yetenekli kişilerle çalışmak benim için büyük bir zevkti.

Benim gibi İngiliz aktörler için böylesine büyük filmlerde rol almak çok zor, rollerim ufak da olsa bu filmlerde yer alabildiğim için müthiş hissediyorum – ve bunca yıl sonra kendimi ve adımı büyük perdede görebilmek harika. En son 1983’de RETURN of the JEDI’da idim, fakat bu kez ilk kez kendi yüzüm büyük perdede gözükecek! TV’de pek çok kez gözükmüştü fakat şu ana kadar hiç sinema filminde gözükmemişti. Görüyorsunuz, 60 yaşında, 33 yıllık oyunculuk deneyimi olan biri için bile köşenin ardında neyin beklediği belli olmuyor! Bu elbette hepiniz için geçerli.

Çoğunuzun bu filmleri görmenizi dilerim. Her zaman söylediğim gibi, bunlar küçük roller – ama iyi sahneler ve benim bir insan olarak nasıl rol yaptığımı görebilmiş olacaksınız!

……….

Bu yıl Star Wars yolculuklarım beni Almanya, Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Chicago ve Minneapolis’e götürdü. Her biri harika bir deneyim oldu. Almanya’daki Movie Park’ta 501 Almanya Bölüğü’nün 120 üyesi ile birlikte araçlı bir geçit törenindeydim ve yanımda dünyadaki tek Tessek olan Carsten Sacher vardı. Geçidin sonunda Carsten ve Almanya Bölüğü bana bir Tessek maskesi verdiler (maske Carsten tarafından yapılmıştı). Muhteşem bir olaydı. İlerleyen aylarda ben etkinlik ve toplantılara katıldıkça bu maskeyi görebileceksiniz.

………

Son olarak, kişisel bazı haberler: son 3 yıldır bir maceranın içindeyim – tıbbi bir macera – ben ona “Bay C” adını taktım – kanser. Tam olarak söylemek gerekirse, prostat kanseri. İyi haber şu ki bir süredir tedavi görüyordum ve yakın zamanda aldığım habere göre artık kanserden kurtulmuş bulunmaktayım.

Bana kanser olduğum söylendiğinde benim için büyük bir sürpriz oldu çünkü bende hiçbir belirti yoktu: kendimi her zamanki gibi çok sağlıklı hissediyordum, kendimi kötü hissetmeme sebep olan hiçbi şey bulunmuyordu.

2007’nin sonunda rutin bir kan testinde PSA değerlerim yüksek çıktı, bunun ardından aylık kan testleri geldi ve PSA yükselmeye devam etti. Biyopsinin ardından kanser erken teşhis edilmiş oldu.

Erken teşhis edilebildiği için çok, çok şanslıydım. Geçen sene tedaviye başlayabilirdim fakat kanserin büyüyüp büyümediğini görmeye karar vermiştim. Her geçen ay PSA değerlerim yükselip ikinci biyopside de kanserin biraz daha büyüdüğü ortaya çıkınca bu yılın şubat ayında tedavi olmaya karar verdim.

Hastalığın çok başında olduğum için Brachytherapy adında bir tedavi uygulandı. Bu içerden uygulanan bir radyoterapi – vücudun içine küçük radyoaktif tohumlar ekiliyor ve onlar da birkaç ay içinde kanseri öldürüyorlar.

Londra’daki Royal Marsden Hastanesi’nde tedavi gördüm, burada diğer Star Wars ünlüleri de tedavi edilmişti. Yolun her adımında, çocukları Star Wars hayranı olan doktorlar, hemşireler ve diğer tıbbi ekiple tanıştım, ve onlar için her zaman yanımda imzalı fotolar götürdüm! Böylelikle dost canlısı ve stressiz bir ortam oluştu. Onkolojistiniz iphone’unda Star Wars müzikleri çaldığı zaman emin ellerde olduğunuzu anlıyorsunuz! Bir gün o hastanede bir Star Wars etkinliği düzenleyeceğim, kostümlü Star Wars hayranları olacak, bağış toplanacak, hastane ekibine böyle teşekkür etmeyi düşünüyorum.

Artık kanserden kurtuldum, peki bunu niye size anlattım?

Çünkü prostat kanserinin kolaylıkla tedavi edilebildiğini ve yenildiğini söylemek istiyorum – tabii erken teşhis edilirse. Bu yüzden size birkaç önerim var:

Baylar: bir dahaki doktora gidişinizde PSA kan testi olmak istediğinizi söyleyin. Biz erkekler bu konularda pek iyi değilizdir ama bunu yapmanızı size Squid Head söylüyor o yüzden başka seçeneğiniz yok!

Bayanlar: hepinizin hayatlarında erkekler var – babalar, kardeşler, amcalar, arkadaşlar, kocalar, sevgililer: onlara bir dahaki doktora gidişlerinde PSA testi olmalarını söyleyin.

Belirtilerin baş göstermesini beklemeyin, çünkü bunu beklerseniz artık çok geç olabilir. Unutmayın – bende de belirti yoktu, tıpkı Dave Prowse’da da belirti olmadığı gibi.

Dave’e bendeki kanserden söz ettim, ve ikimiz de sizinle birşeyi paylaşmaya karar verdik: ikimiz de bize kanser olduğumuz söylendiğinde yıkılmadık, bizi yoketmesine ya da hayatlarımızı ele geçirmesine izin vermedik. Kendi adıma konuşmak gerekirse ben şöyle düşündüm “Tamam, bu artık benim kurtulmam gereken bir şey”.

Kanserin bana hakim olmasına asla izin vermedim. Bu yüzden lütfen unutmayın: erken teşhis bu korkunç hastalıktan kurtulmanız için size en iyi şansı sunuyor, o yüzden lütfen PSA testi olun!

Hepinize iyi seneler ve iyi tatiller diliyorum. Star Wars hayran diyarında görüşmek üzere.

Gerald”

Gördüğünüz gibi Gerald’ın başından bir sürü olay geçmiş, ona filmle ilgili tebriklerinizi ve geçmiş olsun dileklerinizi iletmek isterseniz forumumuzun Outsider Club kısmını kullanabilirsiniz.

Bu arada kimi üyelerimiz “SWORA’ya ne oldu?” sorusunu soruyor. Yeniden yapılandırma ağır aksak bir şekilde sürmekte, son halini tadımlık olarak şuradan görebilirsiniz.

Oyuncular ,

Konuyla ilgili görüşünüz nedir?

error: İçeriği kullanma izni için bizimle temasa geçin.